Para Volley

Hoş geldin Paralimpik Yıl

Paralimpik yıl sonunda geldi ve IPC Başkanı olarak Tokyo 2020 Paralimpik Oyunlarının 25 Ağustos’ta başlayacağı için ne kadar heyecanlı olduğumu söyleyemem.
Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’nın, teklif aşamasından günümüze ilerlemesini takip ettikten sonra, eminim ki dünyanın en iyi Para sporcularından 4,350 sinin katılacağı oyunlar olağanüstü, Paralimpik Hareket için bir oyun değiştirici ve dünyadaki bir milyar engelli için bir dönüşüm olacak.
Paralimpik Oyunlar için şimdiye kadar görülen en büyük küresel TV seyircisi önünde oynanan olağanüstü bir etkinliğe tanık olacağız. Sporcuların kimsenin mümkün olduğunu düşünmediği şeyleri yaptığını göreceğiz ve spor yoluyla Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri hakkında farkındalığı artıracağız, insan hakları gündemini ilerletecek ve sosyal içermeyi teşvik edeceğiz.
Kendinizi bağlayın, Oyunlar gerçekten şaşırtıcı olacak!

İlk Kapalı Gişe Oyunlar

Tokyo 2020’nin Açılış Töreni’nde kapalı gişe ilk Paralimpik Oyunlar olarak tarih yazacağına inanıyorum. Toplamda yaklaşık 2,3 milyon bilet satılan Paralimpik Oyunlar’da benzeri görülmemiş bir şekilde 3,1 milyon bilet satılması kesinlikle inanılmaz.

15-29 Ocak tarihleri arasında Japon seyirciler için ikinci parti Paralimpik biletler satışa sunulacak uluslararası biletler ise hala CoSport’tan alınabilecek. Bilet talebinin en yüksek seviyede kalmasını bekliyorum.

En büyük küresel TV kitlesi
Bilet alamazsanız endişelenmeyin, her zamankinden daha fazla yayıncı kuruluş olacak ve izleyicilerin aralarından seçim yapabileceği daha fazla spor olacak. 19 spordan 21 disiplin Tokyo’dan canlı yayınlanacak. Bu sayı, Rio 2016’da gösterilen 12 spordan çok daha fazlası.

Daha fazla yayıncı ve daha fazla sporla, Tokyo 2020, Rio 2016’dan zevk alan 4,1 milyar kişinin toplam sayısını aşarak tüm izleme kayıtlarını geçecek.

Yayın kapsamının artmasının yanı sıra, 3000’den fazla dünya medyası Oyunlara katılmak ve Oyunları kapsamak için başvurdu. Bu, Rio 2016’yı kapsayan sayının neredeyse iki katı ve Paralimpik tarihinde ilk kez katılabilecek sayıyı sınırlamak zorunda olduğumuz anlamına geliyordu.

Spor için en iyi oyunlar
Paralimpiklere artan ilginin arkasındaki itici güç, Para sporcularının sürekli gelişen performanslarıdır ve bu ilerleme sansasyonel bir şey değildi.

2017’de IPC Başkanı olduğumdan beri, birden fazla Dünya Şampiyonasına katılma ayrıcalığına sahip oldum ve gördüklerimden çok etkilendim. 22 sporun tamamındaki eylem fantastik ve son derece rekabetçi. Bu nedenle Ulusal Paralimpik Komitelere ve Uluslararası Federasyonlara çok fazla yardım verilmeli.

Tezahürat yapan kalabalıklarla dolu muhteşem mekanlarla Tokyo 2020’nin, 539 madalya etkinliği ile seyirciler ve TV izleyicileri için spor performansları açısından bugüne kadarki en iyi Paralimpikler olacağından eminim.

Olağanüstü miras
Tokyo 2020 hakkında beni en çok heyecanlandıran şey, Paralimpiklerin toplum üzerindeki etkisidir. Spor sayesinde Oyunlar engelli kişileri güçlendirmek, siyasi liderleri katılım gündemini takip etmek ve toplumsal değişimi ilerletmek için bir katalizör görevi görecektir. Çok fazla ilerleme kaydedildi, Tokyo 2013’te Paralimpiklere ev sahipliği hakkını kazanmasaydı, muhtemelen gerçekleşmeyecek olan bir ilerleme.

Bunları gördük:

 •  Evrensel Tasarım Yasası, engelsiz olmayı teşvik eden tesisleri tanıttı.
  •    Otel erişilebilirliğini artırmak için yeni mevzuat kabul edildi
  •    Paralimpik spor eğitimi artık ülke çapında okul müfredatının bir parçası haline geldi
  •    Haneda Havaalanı, hareket kabiliyeti kısıtlı insanlar için dünyanın en iyi havalimanı seçildi
  •   Tren istasyonları ve havaalanı terminallerinin yaklaşık yüzde 90’ı ve otobüs terminallerinin yüzde 94’ü düz katlardan yararlanıyor. Oyunlara gelindiğinde amaç tüm ulaşım merkezlerinin yüzde 100 erişilebilir olması •    Erişilebilir tren ve düşük katlı otobüs sayısında önemli artış
  •    Tokyo’daki kaldırımların gelişmiş erişilebilirliği
  •    Para sport’a artan yatırım
  •    Para sporunun Tokyo 2020, Tokyo Büyükşehir Hükümeti ve ticari ortakları tarafından yaygın olarak tanıtımı
  •    İstihdamda engelli sayısındaki artış

Paralimpik Oyunlar insan haklarını ve Sürdürülebilir Kalkınma Hedeflerini diğer spor etkinliklerinden daha fazla ilerletiyor. Onlar gerçekten insan çeşitliliği ve insan potansiyelinin bir kutlamasıdır. Oyunlara kadar ve oyun süresince, Birleşmiş Milletler SDG Eylem Kampanyası ile birlikte Paralimpik Oyunların toplum üzerindeki etkisini arttırmak için bir dizi faaliyet gerçekleştireceğiz. Ayrıca, dünyanın bir milyar engelli yaşamını daha da güçlendirmek için şimdiye kadarki en büyük iletişim kampanyamızı başlatacağız.

Yaşamları Dönüştürmek
Tarihsel olarak, engelli insanlar aşırı koruma hissi nedeniyle Japon toplumunun kenarında olmuştur. Ne mutlu ki Paralimpik Oyunlar bunu değiştiriyor ve artan farkındalık tutumlarını doğru yönde değiştiriyor.
Oyunlar başladığında bu tutumlar çok daha fazla değişecek ve Paralı sporcuların performanslarının insanların gözlerini ve zihinlerini açacağını biliyorum. Değişim sporla başlar ve Paralimpikler sayesinde Japon halkı, engelli insanların mümkün olduğunca düşündüklerinden daha fazlasını yapabileceğini anlamaya başlayacak, sadece rekabet edebilecekleri değil, çalışabilecekleri, eğlenebilecekleri, seyahat edebilecekleri ve tam hayatlarını sürdürebilecekleri gibi .

Çok heyecanlıyım ve Tokyo 2020’nin sosyal değişimin sürülmesi üzerinde en büyük etkiye sahip Paralimpikçiler olacağına ve Paris 2024 ve LA 2028 için çıtayı daha da yükselteceğine inanıyorum.
Paralimpik yılın tadını çıkarın, Oyunlar muhteşem olacak ve umarım bu yaz Tokyo’da görüşürüz.

Andrew Parsons
IPC President

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu