Köşe Yazarları

İlk haftada öne çıkanlar

Merhaba sevgili Voleybol Aktüel Takipçilerimiz,
2019-2020 Sezonu Vestel Venus Sultanlar Ligi’nde oynanan maçlarla başladı. Hayırlı, uğurlu olsun.
İlk hafta maçlarında gözüme çarpan bazı noktaları sizlerle paylaşmak istiyorum.

Karayolları Spor Kulübü – BJK
Karayolları, rakibi biraz sallanırsa son sayıya kadar oynayan bir takım. Genç, voleybol oynamaya aç, sonuç ne olursa olsun her sayıyı oynamaktan keyif alan bir takım. Yabancı oyuncuların skora katkısı biraz fazla olsa ilk 4 takımın haricindekilere epey sorun çıkarır.
BJK yabancısız başladığı ligde, giden oyuncuların yerini bana göre başarıyla doldurmuş. Bu da dün aldıkları galibiyetle ortaya çıktı. İlerleyen haftalarda yeni yönetimin desteği ile alınacak kaliteli yabancı oyuncularla ilk dördün içine girebilirler. İki iyi 4 numara ve pasör çaprazı ile BJK çok farklı bir takım olur.
İki takım oyuncuların da kapasitelerinin üstünde bir konsantre ve hırs ile mücadele ettiler. Bu nedenle tüm sporcuları kutlamak isterim.

Fenerbahçe OPET- THY
Fenrbahçe OPET bir yabancı Mihailovic ile oynayınca, Naz’ın işi çok zora girdi. Özellikle Fatma ve Ceren smaçlarda sayı üretemeyince, skor yükü olduğu gibi Eda’nın tek ayaklarında ve Mihailovic’in yüksek toplarında kaldı. Fenerbahçe tecrübeli oyunculardan kurulu bir takım. Kelsey ve Vargas takıma katılınca daha güçlü ve alternatifli hücum varyasyonları yapacaktır. Ortada Bahar, performansını arttırmak zorunda. Zira bu sene takım, fizik olarak kuvvetli bir oyun oynayacak, yoksa kenarda servis ve bloğu daha iyi olan Dicle Nur bekliyor. Fatma hücumda aksadığında Ceren ön pozisyonlarda görev yapacaktır. Ceren, sakatlıkla bitirdiği geçen sezondan sonra bence çıkış yapacak Türk oyunculardan olacak bu sene.
Başlarında dünyanın en iyi Koçu, Mihailovic, Kelsey, Vargas, Eda, Naz’lı kadronun Vestel Venus Sultanlar Ligi’nde final oynaması gerekiyor.
THY’de pasör Özge ye yazık oluyor. Smaçörler top öldüremedikçe, pas atmada şapkadan tavşan çıkarmaya çalışmak zorunda kalıyor. Eczacı, GS Özge’yi neden kadrolarına katmazlar, katmayı düşünmezler hiç anlamıyorum? Kadro kurgusu yetersiz yabancılardan kurulu takım kadrosu ile sahaya sürülüp, ‘hadi şampiyonluğa oynat bizi’ deniyor. Dünyada bunu yapabilecek pasör yok! BJK’ye giden orta oyuncu Büşra’yı, Fenerbahçe’ye giden Libero Aylin’i de almamak transfer hatası bence. PTT, AYDIN, BJK’la 5-8 arasında bir yerde olabilecekler ancak bana göre. Hatta biraz sallanırlarsa YSK ve KARAYOLLARI da çok dikkat edilmesi gereken takımlar diyorum. Fenerbahçe tabi ki daha güçlü kadro ve THY’yi yenecekti ama dün sahadaki kadrolara göre 1 yabancılı FB , 4 yabancılı THY’yi bu kadar rahat yenmemeli diye düşünmeye başlamıştım…
Buraya kadar maç 2/0 FB galibiyeti ile devam ediyordu. 3.Setten sonra THY 4.yabancı oyuncusunu oyuna sokup 3 köse smaçör ile oynamaya başladı.. Bu da hem servis karşılamada, hem köşe ataklarında skor üretmede işine yaradı. Fenerbahçeli oyuncular servis atmayı unutup, servis karşılamada da kötü olunca, Eda tek ayak atakları ortadan kalktı. İş sadece Mihailovic  ve Ceren’in köşe ataklarına kaldı.
5.sette FB servise yüklenince bloklarda da ağırlığını ortaya koydu ve kazandı.

VakıfBank – Aydın Büyükşehir Belediyespor
Çok ekstra bir gelişme olmazsa VakıfBank ile ilgili son yorumum olacak.
Sonsuz bir bütçe ile adeta herkesin aklı ile alay eden tavırlarla camiada kral sayılan bu grup için yorum yapmaya değmeyecek diye düşünüyorum…
Yeşilyurt, PTT’yi yenme başarısı gösterdi. Derya 22,Tuğba 18 sayı ile oynamış. Tuğba iki sene önce BJK’de kiralık oynadığında da çok başarılı olmuştu ama cezalandırılır gibi Sultanlar Ligi’nden alınıp 1.Lige kiralandı.
A Milli takımda yok. Derya, kendi yaş guruplarını çoktan geçti, A Takıma monte etmek gerekirken O da Yeşilyurt’ta. Allah’tan YSK bu sporculara kucak açtı da Sultanlar Ligi’nde top oynayacaklar. Tuğba ve Derya’yı yollayan akıl, yerlerine kapasitesi gelişmeyecek sporcuları, maliyetleri 2-3 katı fazlasıyla Gözde, Meliha’yı alıp büyük iş başardık diye yönetime ,camiaya satıyor. Etraftaki şak şakçılar da ayakta alkışlıyor. Daha birçok genç sporcuyu, çok küçük yaşlarda büyük bonservis paraları verip altyapısına alan, sonra “ben yetiştirdim ” (İtalyan altyapı karı-koca ile) diye kibirlenen bu grup, asıl işi bankacılık olan kuruma böylesi boşa para harcatamaz-harcatmamalı! Göz önünde olan Tuğba-Derya ama biliyorum ki, bir çok yetenekli genç Türk sporcusu hak ettikleri ilgi alakayı göremeden yok olup gittiler, küstüler.
VakıfBank kurumunun bünyesindeki bu grup, sonsuz bütçe harcayarak şampiyon olmak zorunda değil ama her sene altyapısından 3-5 sporcuyu Milli Takımlarımıza yetiştirmek zorunda.
Bu bütçeleri harcayan kurum yöneticilerine de sesleniyorum; artık yeter, sorumluluklarınızın farkına varın ve var olma amacınızı hatırlayın. Etrafınızdaki şak şakçıları dinlemeyin! Onlar bu grubun yaşamasıyla nemalanan güruhtur.
Şimdi, benim gibi düşünen bir sürü kişi ne dese boş, biz, kötü-hain-kıskanç olacağız  Buraya not düşmek istiyorum; bir gün Allah nasip ederse 2 yabancı ile karşılaşacağız bu grup ile. O zaman göreceksiniz bu arkadaşlarla nasıl maç yapılıyor?

Son söz…
Türkiye Cumhuriyeti büyük ve güçlüdür. Kendi insanına (ama bozulmamış) yatırım yapar, eğitir, güvenir ise sonunda dünya çapında işleri Türk çocukları ile başaracaktır. 15 milyonluk İstanbul’dan oyuncu bulamayan, işi, etrafındakilerle ticaret olarak spor okulları adı altında diğer şehirlere yayanlar emek hırsızıdır. Diğer şehir ve beldelerde bu işi fedakarca yapan antrenörlere de saygı duymak ve destek olmak adına, bu işlerin nasıl yapıldığını mutlaka anlamak ve öğrenmek zorundasınız sayın idareciler. Her şeyi siz bilemeyebilirsiniz . Sizin bildiğiniz kadarını Allah’a şükür yaşadık, başardık hem de 1 yabancı oyuncu ile. Kendi altyapısından yetişmiş onlarca sporcu ile ve senelerce. O yüzden artık sizi konuşmaktan, yazmaktan vazgeçiyorum. Benim gözümde TÜRK gençliğine, sporcusuna en büyük zararı verenlersiniz!
AYDIN ekibi ise Galatasaray ile 4.lük için oynayabilecek kapasitede bir kadro kurmuş. Aydın’da maç kazanmak çok zor olacak. Deplasmanda alacakları ekstra galibiyetler onları ilk dörde sokabilir. Üç yabancısı, pasör ve çaprazı gayet iyi transferler. Ortaya Büşra çapında bir oyuncu alsalardı işleri daha kolay olurdu. Servis karşılamada sorun yaşadıklarında işleri zora giriyor fakat iyi manşette ortadan köşelerden oynamaya başladıklarında zor mağlup edilirler. Yedek oyuncu açısından sıkıntı çekecekler gibi, Allah korusun sakatlık vs olduğunda takım çok etkilenecektir. Kadın voleybolunu İzmir taraflarına yaymasında çok önemli görev de üstlenmiş oldular. İnşallah  başarıyla, uzun seneler devam eder yatırımları.

İlk hafta için gözüme çarpan notlar böyle sevgili okurlar.
Saygılarımla,
Osman Uraner

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu