1. LigKadınlarLigler

İlkay Çivicioğlu’ndan Haftanın Maçı Analizi: Edremit BLD. Altınolukspor –Göztepe

Merhaba sevgili voleybol severler,
Bugün konuk yazar bölümümüzde Voleybol Sevenler Derneği Başkan Yardımcısı İlkay Çivicioğlu’nun Edremit BLD. Altınolukspor –Göztepe maçı analizine yer verdik.

Sigortashop Kadınlar 1. Liginde 2. Hafta maçları içerisinde belki de sonucu en merak edilen maçlardan birisiydi Edremit BLD. Altınolukspor –Göztepe karşılaşması.
Balıkesiri Sigortashop Kadınlar 1. Liginde temsil eden tek takım olan Edremit BLD. Altınolukspor ve Göztepe arasında oynanan bu güzel karşılaşmayı canlı canlı izlemenin keyfini yaşadım bugün. Bunun için bize yardımcı olan Edremit BLD. Altınoluk SK Yöneticisi sevgili Filiz Sırma ULUÇ ve Takım idari koordinatörü Ulaş ULUÇ’a sonsuz teşekkürlerimi sunuyorum. Yıllar sonra Sevgili Ali Kamberoğlu hocam ile tekrar bir araya gelmek de keyifliydi. Her zamanki gibi son derece kibar ve hırslı gördüm kendisini. Açıkçası bu maçın nasıl geçeceğinden çok merak ettiğim şey de aslında henüz geçen yıl kurulan Edremit Belediyesi Altınolukspor’un bu yıl oluşturduğu kadronun nasıl olduğu, bu yıl neler yapılabileceği ile ilgili merakım idi. Tüm dünyanın ve ülkemizin içerisinde bulunduğu korkunç pandemi belası gölgesinde, seyretmeye, yayınlamaya, duyurmaya doyamadığımız, tabiri caiz ise aşık olduğumuz voleybol sporunun hem oyuncular hem de teknik ekipler için ne kadar zor şartlarda oynandığını ve aslında durumun ne kadar korkunç olduğunu bir kez gördüm. Olağanüstü önlemler gölgesinde oynandı bu güzel maç.
Merakla beklenen maç tam saatinde başladı. Karşılaşma başlangıçta karşılıklı sayılar ile devam etti. Karşılaşmanın ilk dakikaları, karşılıklı olarak birer servis turu ile, oyuncuların ve antrenörlerin durumu ve pozisyonları analiz etmesi ile geçti diyebiliriz. Ancak ilk setin yarısından itibaren Edremit BLD. Altınolukspor oyun sistemini Göztepe’nin oyun sistemine göre kurarak hücum etmeye ve savunma yapmaya başlayarak seti domine etti. Edremit BLD. Altınolukspor ilk seti zorlanmadan da 25-20 aldı ve maçta durumu 1-0’a getirdi.
2. sete de hızlı başlayan Edremit BLD. Altınoluk oldu. Körfezin sultanları, Göztepe’nin oyun kurgusunu çözerek hücumlarda ve savunmada son derece dikkatli idi. Bu setten itibaren özellikle Altınolukspor’un dört oyuncusu Seda MENEKŞE, Gamze TÜRK, orta oyuncu Buse SERBEST ve Altınolukspor’un tek yabancısı Brezilyalı oyuncusu Malu’nun etkili oyunu göz doldurdu. Bu sette Göztepe Baş Antrenörü İlker ALKAN Pasör değişikliğine giderek Elif’i oyundan aldı ve Zeynep KOÇAK ile maça devam etti. Bu sette özellikle Göztepe’nin genç oyuncuları Yaren SENCEL, İlayda ALKAN hem etkili savunmaları ve ön alanda oldukları sürede hücumları ile dikkat çekti. Ancak Altınolukspor etkili yaptığı etkili savunma ile 2. Seti de 25-20 alarak maçta durumu 2-0 a getirdi.
3. sette Göztepe oyuncu değişiklikleri ile maçta kalmaya devam etmek istese de , yapılan her değişikliğe karşı önlem alan Edremit BLD. Altınolukspor, bu setin başından itibaren de maçın kendi istediği şekilde ilerlemesini sağladı. Bu sette özellikle yine Malu’nun etkili servisleri, Buse Serbest’in tek ayak hücumları ve yine orta oyuncu Ceyda DEMİRHAN’ın orta hücumları setin kazanılmasında rol oynadı. Set 25-18 ile Edremit BLD. Altınolukspor’un oldu.
Maç boyunca dikkat çeken en önemli şey ise, Edremit BLD. Altınolukspor’un Liberosu Merve İZBİLİR’in servis karşılama becerisi idi. Tüm maç boyunca arka pozisyonda servis karşılayan oyuncu yerleşimini ayarlayarak, karşı takımdan gelen etkili servisleri karşılayarak mükemmele yakın şekilde pasöre ulaştırması, Altınolukspor pasörünün hücumculara etkili ve rahat ataklar yaptırmasını sağladı. Merve aynı zamanda pozisyon gereği arka alanda olan ve servis zafiyeti olan arkadaşları ile de koordine olarak onlara doğru gelen servislerin de büyük bölümünü pasöre aktarmayı başardı.
Dikkat çeken başka bir konu ise geçen seneki kadrosundan sadece Elif BAŞARAN’ın kaldığı Edremit BLD. Altınolukspor’un bu yıl kurulan kadrosunun bu kadar kısa sürede, sanki uzun yıllardır bir arada oynayan bir takım kimliğine bürünmüş olmasıydı. Seyrettiğim kadarıyla Edremit BLD. Altınolukspor Sigortashop Kadınlar 1. Ligi A Grubunun etkili ekiplerinden biri olacak. Voleybolun bir takım oyunu olduğu ve tüm unsurlarının birbiri ile kusursuz uyum içinde olmaları gerektiği koşulu düşünülürse, Voleybolu seven herkesin Edremit BLD. Altınolukspor’un keyif veren oyununu izlemesini öneririm.
İlkay ÇİVİCİOĞLU
Voleybol Sevenler Derneği
Bşk. Yardımcısı

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu