1. LigKadınlarKöşe YazarlarıLiglerManşet

İnsanlığın Mardin’den öğreneceği çok şey var!

Mardin.

Ülkemizin güneydoğusunda bulunan ve tarihe tanık eden, farklı dinlerin ve dillerin kucaklaştığı, kesiştiği, barış ve huzur kelimelerinin simgesidir Mardin. Eskiden 7 dili, 7 dini bünyesinde barındırır derlemiş Mardin için.

Fikri Mardin Valisi Mustafa Yaman’dan çıkan ve gazeteci – yazar Ahmet Tezcan’ın kaleme aldığı şehir romanı Abbara’da, harika bir şekilde anlattığı ve yalnızca Mardin’le sınırlı kalmayıp, Mezopotamya’nın, Anadolu’nun ve bu topraklarda yüzyıllardır devam eden Doğu – Batı mücadelesinin günümüzdeki izlerini takip etmenin mümkün olduğu kenttir Mardin.
Romanın ismi olan Abbara kelimesi, Mardin’in en belirgin dokusal geçitlerine verilen isim olduğundan hareketle, defalarca gittiğim, müzesinde yörenin çocuklarına eğitim verdiğim bu güzel kültür mirası kentin voleyboluna geçiş yapayım.

Kenti, TVF Kadınlar Voleybol 1.Ligi B Grubu’nda Mardin Büyükşehir Belediyesi Başak Spor temsil ediyor. Mardin ekonomisine göre iyi bir kadro ile mücadele eden takım, geride kalan 6 hafta sonunda 3 galibiyet ve 3 yenilgi ile topladığı 8 puanla 6. Sırada bulunuyor. Voleybolun, üstelik de Türkiye’nin en başarılı takım sporu olan kadın voleybolunun Mardin’de de voleybol severlerle buluşuyor olması, bizim gibi voleybol emekçileri için çok önemli.

Ancak geçtiğimiz günlerde oynanan Nevşehir Belediyespor maçının 5.setinde yaşananları duyunca çok şaşırdığımı ve üzüldüğümü belirtmek istiyorum.
Maçlar kazanılır, kaybedilir ama önemli olan temsil ettiğiniz halkın, makamın, topluluğun, formanın, armanın kaybetmemesidir!
Sporun, rekabet ile birlikte dostluk ve kardeşlik getirmesi gerektiğini; maç sonucu ne olursa olsun kazananın dostluk olması gerektiğini unutmamak gerekir.

Şu an yazmayı dahi uygun görmediğim o görüntülerin bir daha tekrarlanmayacağını umut ederek; sözü yine fikir babası Mardin Valisi Mustafa Yaman olan Abbara romanın yazarı Ahmet Ezcan’ın sözleri ile bitirmek istiyorum.
Romandaki karakterlerden ihtiyar Hanna “Hayat bir abbaradır, zulüm ve vahşet de büyüyerek geçiyor bu abbaradan. Ve biz buna direnebildiğimiz, düşmanımıza dönüşmediğimiz oranda insan kalabiliyoruz.’ diyor romanda.
Romanın yazarı Ahmet Tezcan da ‘Abbara’da insanlığın Mardin’den öğreneceği çok şey var ve ben Abbara romanı ile buna işaret etmeye çalıştım” diyor.

Biz de voleybolun hayat olduğunu düşünüyoruz ve Mardin’in de voleybol salonlarında hoşgörü, dostluk, barış ve kardeşlik yönüne çıkan abbaradan geçmesini arzu ediyoruz.

Savaş Eskigülek

Voleybol Aktüel Genel Yayın Yönetmeni

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu