İran Kadın Voleybolunun İdolü Maedeh Borhani

0
148

İranlı erkek takımı, kendisini uluslararası voleybolun önde gelen güçlerinden biri haline getirmiştir ve süper starlar Saeid Marouf ve Seyed Mousavi’yi yapmakla ünlüdür. Şimdi ülkenin kadınları Asya voleybolunun ön saflarına çıkmaya başlıyor.

Maedeh Borhani’nin yolculuğu uzun ama ödüllendirici, uluslararası yarışmaları kazanma hayallerinin sadece hayal olduğu ve İran voleybolunda kendine ait bir niş oluşturduğu bir dönemde sporda kariyer yapmak.

“Benim sahada bir dövüşçü olduğumu herkes biliyor ama bunun dışında bir mizah anlayışım var. Ben enerjik, havalı ve neşeliyim. Ben de çok sorumlu, çalışkan ve dürüstüm ”dedi Borhani.

“Sporda, kazanan olmak istiyorsanız çok çalışmalı, savaşmalı ve hedeflerinize odaklanmalısınız. Maçın sonucuna odaklanmak yerine önce kendinizi geliştirmeniz önemlidir. Kazananları incelemeli ve bir maçı nasıl kazandıklarını görmeli, aynı zamanda kaybedenlere de oyunda gösterdikleri çabalar için saygı duymalısınız.
“Çok ilerleme kaydettiğimi düşünüyorum. Kaptan olarak daha çok güven, deneyim ve sorumluluk kazandım. Voleybol bana güven verdi. Hem kazanmayı hem de kaybetmeyi deneyimledim. Zihinsel ve fiziksel yeteneklerimi geliştirdim, bu da beni daha güçlü bir oyuncu yaptı. Artık ailem ve arkadaşlarım için iyi bir rol modelim. ”

Borhani, henüz 18 yaşındayken milli takımla ilk çıkışını yaptı. Şimdi 32 yaşında, voleybolda uzun vadeli başarı yakaladı, ancak sadece bu değil, genç İranlı kadınları spora katılmaları için güçlendirmedeki rolünü de artırdı.

“İlk turnuvam Vietnam’daki 2009 Asya Kulüpler Şampiyonasıydı. Harikaydı çünkü o zamanlar sadece 18 yaşındaydım.

“Oynadığım tüm turnuvaları seviyorum, ancak en unutulmaz olanı Vietnam’ı ilk kez yendiğimiz ve kıta sıralamamızı yükselttiğimiz Çin’deki 2014 AVC Kupası’ydı. Kazakistan’daki 2018 Asya Kulüpler Şampiyonası da unutulmazdı çünkü beşinci olarak bitirdik ve en iyi dört golcü arasındaydım.

“Spor Yönetimi alanında yüksek lisansım var. Şu anda ülkemde bir VIP spor salonunda fitness koçu olarak çalışıyorum. Ayrıca Tahran’da kendi voleybol akademim var. Orada en iyi arkadaşım Zeinab Giveh ile çalışıyorum. ”

Borhani, çocukluğunda uzun yıllar farklı bir spor yaptıktan sonra 16 yaşında voleybolu seçen, sporda geç kalmış biriydi.

“İran futbol takımı 1998’de FIFA Dünya Kupası’na ulaştığında ilk kez sporla ilgilenmeye başladım. O zamanlar 10 yaşındaydım. Turnuvayı tüm İranlılar takip etti ve ben ünlü bir kaleci ve kaptan olan Ahmedreza Abedzade’nin büyük bir hayranı oldum.

“Futbol için çok aktif ve çılgındım ama memleketim İsfahan’daki okulumda futbol yoktu. Ben de ailemin sporu olan voleybolu seçtim. 16 yaşında voleybola girdim. ”

Saldırıdaki gücü, onu hemen İran’ın kadın voleybolunda bir güç haline getirdi. Kıta turnuvalarında yüksek skorlu bir oyuncu haline geldi ve bu ona yeteneklerini denizaşırı kulüp liglerine sergileme fırsatı verdi.

Borhani, Giveh ile birlikte ülke dışında oynayan ilk İranlı kadın voleybolculardı.

“Müslüman kadın oyuncuların başörtüsü ya da başörtüsü takması gerektiğini herkes biliyor. Başlangıçta zordu çünkü bizi kabul eden lig yoktu. Ancak Bulgar federasyonu kapılarını İranlı kadınlara açtı ve onların ligine katılımımızı onayladı.

“Bulgaristan’da Giveh ile oynadım. Farklı bir deneyim yaşadık ama orada oynamaktan çok keyif aldık. Bulgarlar performansımızdan etkilendiler ve İranlı kadınların bu kadar yüksek seviyede voleybol oynayabilmelerine şaşırdılar.

“Türkiye’de oynarken yalnızdım ama orada yeni arkadaşlar buldum. İranlı ve Türklerin benzer bir kültürü var, bu yüzden orada üç yıl oynadım.

Bunlar, İranlı bir kadın sporcu için çığır açan deneyimler çünkü milli takımla oynadığımda yeni şeyler paylaşabildim. Bu iyi bir meydan okumaydı ama aynı zamanda herhangi bir sporcunun diğer oyunculardan bir şeyler öğrenmesi için bunun gibi daha büyük yarışmalara maruz kalması çok önemli. ”

Takım kaptanı olarak Borhani, kıta ve dünya düzeyinde ekibinin hayallerini kovalamasına liderlik ediyor ve yardımcı oluyor.

“Umarım Asya’nın ilk dört takımı arasında yer alabiliriz. Bir oyuncu olarak Dünya Şampiyonalarına veya Olimpiyat Oyunlarına gidip Asya Şampiyonasında madalya kazanmak istiyorum. Koç olabilirsem, Lang Ping gibi dünyanın en iyi koçlarından biri olmak isterim. “

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here