Köşe YazarlarıManşet

İslami Dayanışma Oyunları Ardından

Merhaba Sevgili Voleybol Severler,

5. İslami Dayanışma Oyunları geçtiğimiz günlerde Konya’da düzenlendi. 56 ülkenin katıldığı bu organizasyonda ülkemiz büyük bir başarıya ulaştı. Voleybol da öne çıkan bu başarılarımızdan birisi. Kadın Milli takımımız turnuvayı altın madalya ile tamamlarken, Erkek Milli takımımız turnuvayı bronz madalya ile tamamladı. Benim de görevli olduğum bu turnuvadaki gözlemlerime gelin birlikte bakalım.

Türkiye Kadın Milli takımı A grubunda İran ve Özbekistan ile mücadele etti. Milliler turnuvaya,  8 Ağustos Pazartesi günü   Karatay Spor ve Kongre Merkezi’nde Özbekistan karşısında başladı. Yoğun ilgiyle karşılaşan Filenin Sultanları, ilk maçta 3-0’lık bir galibiyetle turnuvaya başladı.  25–13, 25–3 ve 25–15’lik skorlarla üstünlük kuran Sultanlar ikinci maçına 12 Ağustos Cuma günü  İran karşısında çıktı. İkinci maçta da Filenin Sultanları’na ilgi çok yoğundu. Konya halkı her maçta takımımızın yanında oldu. İkinci maçını da set vermeden tamamlayan Sultanlar 25–20, 25–15,25–17’lik skorlarla 3-0 kazandı. Bu maçın ardından Milliler grubunu lider tamamlarken, İran ikinci sırada tamamladı.

B grubunda ise Azerbaycan, Afganistan, Senegal ve Kamerun mücadele etti. 8 Ağustos günü oynanan grubun ilk maçında Azerbaycan Senegal’i  3-0 mağlup etti. 9 Ağustos günü oynanan Afganistan Kamerun karşılaşmasını, Afganistan 3-0 kazandı. Turnuvanın üçüncü gününde Azerbaycan ile karşılaşan Afganistan ikinci maçını 3-0 kaybetti. Böylelikle Azerbaycan 2’de 2 yapmış oldu. Günün bir diğer maçında ise Kamerun Senegal’i 3-0 mağlup etti. Grup aşamasının son maçında Azerbaycan Kamerun’u 3-1, Senegal Afganistan’ı 3-0 yenerek grup aşamasını  tamamladı. Azerbaycan B grubunu tüm maçlarını kazanarak lider olarak   ve 2 galibiyetle Kamerun grubu ikinci sırada tamamladı.

Yarı final maçları 14 Ağustos günü oynandı. İlk maç saat 10’da Azerbaycan- İran arasında oynandı. İran 3-1’lik galibiyet ile finale çıkan ilk takım oldu. Bir diğer eşleşme ise saat 19’da oynandı. Bu maça da taraftar ilgisi yoğundu. Taraftar adeta Filenin Sultanları’nı ateşledi ve Milliler yine set kaybetmeden 3-0 kazandı ve finale yükselen ikinci takım oldu.

Bronz madalya maçı 15 Ağustos saat 13’te Azerbaycan ve Kamerun arasında oynandı. Azerbaycan maçı 3-0 kazanarak bronz madalyanın sahibi oldu. Millilerin final  maçı ise saat 19’da oynandı. İslami Dayanışma Oyunların’ın en kalabalık maçıydı. Karatay Kongre merkezinde boş koltuk yoktu diyebiliriz.  Final maçını 25–16, 25–14 ,25–15’lik skorla kazanan Milliler, altın madalyanın sahibi oldu. Finale kadar set vermeyen Filenin Sultanları turnuvanın rekorunu kırdı. Madalya töreni de görülmeye değerdi. Filenin Sultanları turnuvanın en dikkat çeken, en güçlü takımıydı. İlk maçtan son maça büyük üstünlüğünü gördüğümüz Sultanlar kürsüdeki yerini  fazlasıyla hak etti.

Türkiye Erkek Milli takımı  B grubunda yer alırken Katar İran ve Pakistan ile karşılaştı. Oyunlar 9 Ağustos günü saat 10’da İran ve Katar arasında oynanan maç ile başladı. İran maçı 3-0’lık skorla kazandı. Filenin Efeleri ise  turnuvaya 19’da Pakistan karşısında oynadığı ilk maç ile başladı. Çekişmeli geçen mücadeleyi Efeler 28–30, 26–24, 27–29, 27–29’lık skorlarla 3-1 kazandı. Ve oyunlara galibiyetle başladı. Grubun ikinci maçları İran ve Pakistan arasında oynandı ve İran ikinci maçını da set vermeden 3-0 kazandı. Milliler ise ikinci maçına Katar karşısında çıktı. Gergin geçen mücadeleyi Katar 3-1’lik skorla kazandı. Grubun son maçları ise  13 Ağustos günü oynandı. Katar Pakistan karşısında 3-2 kazanarak grubu üçüncü sırada tamamladı. Filenin Efeleri grubun son maçında turnuvanın favorisi İran ile karşılaştı. 2-0 geriden dönen Milliler, turnuvanın en heyecanlı maçına imza attı. Turnuvanın favorisini 3-2 yenen Filenin Efeleri yarı finale yükseldi.

A grubunda ise Fas, Kamerun, Azerbaycan, Sudan takımları mücadele etti. Grubun ilk maçı 9 Ağustos günü Sudan ve Azerbaycan arasında oynandı. Azerbaycan ilk maçını 3-0’lık skorla kazandı. İkinci maçta Fas Kamerun’u 3-2 yenerek grubuna galibiyetle başladı. Grubun ikinci maçları 11 Ağustos günü oynandı. Fas Sudan’ı 3-0 yenerek grupta 2’de 2 yaptı. Kamerun ise Azerbaycan’ı 3-0 yendi. Grubun son maçları 13 Ağustos günü oynandı. Kamerun Sudan’ı 3-0, Azerbaycan Fas’ı 3-1 yendi.  Grubu ilk iki sırada bitiren Azerbaycan ve Kamerun yarı finale yükseldiler.

Filenin Efeleri yarı finalde Kamerun ile eşleşti. 14 Ağustos günü oynanan yarı final maçını Efeler
25–23, 25–18, 22–25, 25–20’lık skorlarla  3-1 kaybetti. Efeler, iyi bir mücadele sergileseler de Kamerun’un güçlü ve sert takımına fazla direnemedi. Ve bronz madalya maçına çıkmaya hak kazandı. Öteki tarafta İran Azerbaycan’ı 3-0 yenerek finale yükseldi.

Efeler 15 Ağustos günü 10’da Azerbaycan karşısında üçüncülük maçına çıktı ve maçı 26–24, 22–25, 28–26, 25–14’lık skorlarla  3-1 kazandı. Final maçı ise saat 16’da oynandı. Kamerun’u 3-1 yenen İran altın madalyanın sahibi oldu. Bu sonuçlarla birlikte İran ilk ve tek mağlubiyetini Efelerimiz karşısında aldı. Kürsüde üçüncü sırada yer alan Efeler’den çoğunun ise ilk milli turnuvasıydı. İlk defa oynamalarına rağmen iyi bir uyum sağlayan Efeler’de, gençlerin hırsı ve tecrübelilerin soğukkanlılığı dikkat çekenler arasındaydı

Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu