Plaj Voleybolu

İspanyol Bayrağını Plajda Dalgalandıran İkili

Elsa Baquerizo McMillan ve Liliana ‘Lili’ Fernandez Steiner on yıldan fazla bir süredir FIVB Plaj Voleybolu Dünya Turu’nda İspanya’nın kadınlarının bayrağını dalgalandırdılar ve şu an için hiçbir yavaşlama belirtisi göstermiyorlar.
O dönemde Londra 2012 ve Rio de Janeiro 2016 Olimpiyat Oyunlarında ve beş FIVB Plaj Voleybolu Dünya Şampiyonasında yer aldılar.
Eylül 2019’da FIVB Olimpiyat Eleme Turnuvasında Almanya’dan Chantal Laboureur ve Sandra Ittlinger’ı 2-1 (18-21, 21-17, 15-10) yenerek üçüncü kez Olimpiyat Oyunları’na  katılma hakkı elde ettiler.

Elsa, “Özellikle birkaç kez çeyrek finale ulaştığımızdan (tam olarak dört) ama madalya turlarına hiç ilerlemediğimizden dolayı birçok hayal kırıklığı içeren uzun bir sezon oldu” dedi.
Liliana, “Rüzgar ilk sette yavaş başlamamız için bir faktördü” diye ekledi. “Bizi hayal kırıklığına uğrattı ve sonunda ilk setin sonuna yerleştik ve rüzgarlı koşullara daha iyi hâkim olmaya başladık.”
Alicante’li New York doğumlu Elsa ve Lili, 2007 FIVB Plaj Voleybolu U21 Dünya Şampiyonası’nda dördüncü olduklarında 2007’de atılımlarını yaptılar ve bir yıl içinde Barcelona Open’da ilk Dünya Turu’na çıktılar.
2012’de CEV Avrupa Şampiyonası’nda bronz madalya ile bitirdiler ve Londra 2012’de ilk Olimpiyatlarında eleme turlarına yükseldiler.
İlerlemelerinin canlandırdığı Aland Open’da daha sonra 2012’de gümüş kazandılar ve 2013 sezonu Fuzhou Open ile başladığında bir yenisini daha eklediler.
Yılın sonunda Moskova’da bronz madalya ile ilk Grand Slam madalyalarını kazandılar ve Klagenfurt’ta Avusturyalı kız kardeşler Doris ve Stefanie Schweiger’e yenildikten sonra bu kez gümüş olan bir başka Avrupa Şampiyonası madalyası kazandı.
2014’te Stavanger Grand Slam’den daha fazla gümüş eklediler, ancak bir sonraki Dünya Turu podyum finişleri için iki yıl beklemek zorunda kaldılar, Sochi Open’da gümüş ve Rio 2016’ya giden yolu açmalarına yardımcı olan Cincinnati Open’da bronz madalya.
Rio 2016’da yine eleme turlarına ulaştılar ve Copacabana’da bittikten sonra başka bir Dünya Turu gümüşü kazandılar, bu sefer Pasifik Kıyısı’nda Long Beach Grand Slam’de Kerri Walsh Jennings ve April Ross’a yenildiler.
Maç sonrası Elsa, Rakamlar bunu söylemese bile yakın olduğunu düşünüyorum, dedi.
İlginç bir eşleşmeydi. Muhtemelen daha iyisini yapabilirdik ama turnuvamızdan ve gümüş madalya aldığımız için mutluyuz. Harika, çok tutarlı oynadık. ”
Liliana sonraki sezonun tamamını kaçırdı, ancak bunu yapmak için iyi bir nedeni vardı, ilk çocuğuna hamileydi.
Bir oğlunun güvenli bir şekilde gelişinin ardından, Liliana doğum yaptıktan altı ay sonra Elsa ile yarışmaya geri döndü.
Tokyo 2020’ye katılmadan bir ay önce gelen 2019 Avrupa Şampiyonası’nda bronz kazanarak geri dönüşlerini kutladılar.
Saul, gelişinden bu yana çift için sürekli bir arkadaş oldu ve Lili, plaj voleybolu kariyeri bunca yıldır olduğu gibi, molaya ihtiyacı olursa emin ellerde olacağını biliyor.
Lili 2019’un başında şunları söyledi: “Şu anda iki rolüm olduğu için daha zor, ama onu seviyorum ve hayatımda ona sahip olmayı seviyorum,” dedi. “O ve kocam benimle seyahat ediyor ve ikisine de sahip olduğum için çok mutluyum.
“Eğitimde geçirdiğim zamanı ve her gün yaptıklarımı kocamla paylaşıyorum. Sabah Saul’la ilgileniyor ve benim zamanım öğleden sonra, bu yüzden onu spor salonuna götürüyorum.
Elsa gerçekten harika bir teyze ve onu seviyor. Onunla oynamaya başladı ve Saul’un onunla güvende olduğunu biliyorum. “

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu