Genel HaberlerManşet

Aziz Yener’in de katıldığı İstanbul Toplantısı’nda dikkat çekenler!

İstanbul’da Merkez Hakem ve Gözlemciler Kurulu tarafından belirlenen konularla her ay düzenli olarak gerçekleştirilen Aylık Hakem ve Gözlemci Seminerlerinden Kasım ayı oturumu online olarak gerçekleştirildi.
Merkez Hakem ve Gözlemciler Kurulu Başkanı Aziz Yener’in de katıldı katılığı toplantıda Uluslararası Voleybol Hakemi Ebru Kaya, ayın konusu olan Yardımcı Hakemlik ile ilgili bir bilgilendirme yaptı. Ebru Kaya’ya Ulusal Voleybol Hakemi Yasin Çalışkan yardımcı oldu.

Toplantı TVF İstanbul Voleybol İl temsilcisi Erdal Fındık’ın açılış konuşması ile başladı. Fındık yaptığı konuşmada geçen aya ait yaşanan sorunlardan bahsederken, pandemi sürecinde karşılaşın durumlara ait yeni önlemler hakkında bilgilendirmeler yaptı. Kasım ayı içinde yapılacak maçlarda sorun yaşanmaması için uygulanması gereken tedbirlerden bahsetti.

Erdal Fındık’ın ardından MHGK Başkanı Aziz Yener, geniş katılımlı olarak gerçekleştirilen toplantıda tüm hakemlere özellikle Sultanlar ve Efeler Ligi’nde karşılaşılan sorunlarla ilgili açıklamalarda bulundu. Coronovirüs önlemleri ile ilgili tüm hakemlerin çok daha fazla dikkatli olmasını isteyen Yener, hakem görevlendirmeleri ile ilgili bilgiler verdi.

Ebru Kaya, Merkez Hakem Kurulu tarafından kısa bir süre önce tüm voleybol camiasının kullanıma açık hale getirilen Uluslararası Voleybol Oyun Kuralları’nda Kural 24  – Yardımcı Hakem konusunda bilgilendirme yaptı. Kuralların videolarla desteklendiği sunumda uygulamalarda karşılaşılan hatalar üzerinde görüşmeler gerçekleştirildi.

Sunumun ardından soru-cevap kısmına geçildi. MHGK Başkanı Aziz Yener, yaklaşık 180 dakika süren toplantıda kendisine yöneltilen tüm soruları cevapladı.

Şüphesiz, bu online toplantıların en büyük avantajı; herkesin kendi ortamında, pandemi sürecindeki kısıtlamalara bağlı kalmadan, saat, trafik, ulaşım gibi sıkıntıları düşünmeden rahatlıkla toplantılara katılarak, MHGK tarafından görsel anlamda zenginleştirilmiş videolu ve Türkiye’nin her yerinde aynı şekilde anlatılmasını sağladığı aylık ders konularını rahat bir ortamda takip edebilme imkanı veriyor olması. Ayrıca MHGK Başkanı Aziz Yener’in A ve AB Klasman hakemlerin bulunduğu illerdeki online toplantılara iştirak etmesi başlı başına bir avantaj yaratıyor. Dün İstanbul toplantısında görüldüğü gibi, karşısında Aziz Yener’i gören ve aklına takılan konuları kendisine yönelten başta il hakemleri olmak üzere, diğer kategorilerdeki tüm hakem ve gözlemciler karşılaştıkları sorunları dile getirme, önerilerde bulunma ve sorularına tüm hakemlerin yöneticisi konumunda, en yetkili ağızdan öğrenme şansı yakalamaları da gerçekten online toplantılarında en büyük avantajı olarak öne çıkıyor.

Aylık seminer konularının Başta Aziz Yener ve ekibi olmak üzere büyük bir titizlikle hazırlanmış olduğunu görmek, en kısa ve akılda kalıcı şekilde anlatımının sağlanmış olması ve videolarla desteklenerek, Hakemlik Sanatı adlı bölümde de tavsiyelerde bulunarak tecrübelerin aktarılması da çok yararlı olmakta.

Türk Voleybol Hakemliği Dünya ve Avrupa salonlarında daha iyi bir yere doğru giderken, eğitimin bu denli modern ve pratik hale getirilmesinde emeği olan herkesi tebrik ederiz.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu