Köşe YazarlarıManşet

İşte Voleybol Ailesi

Merhaba Kıymetli Okurlarımız,

Cumhuriyetimizin 100.yılına girdiğimiz 29 Ekim 2022 Cumartesi günü, İstanbul’da oynanan sezonun ilk maçında gülen taraf Fenerbahçe Opet oldu.

TVF Burhan Felek Vestel Voleybol Salonu’nda 2021-22 sezonu Sultanlar Ligi şampiyonu VakıfBank ile 2021-22 sezonu Kadınlar Kupa Voley finalisti Fenerbahçe Opet takımları arasında oynanan Spor Toto Şampiyonlar Kupası maçında kupaya uzanan, maç boyunca çok daha iyi oynayan sarı lacivertliler oldu.

Milli Takımlar sezonundan dolayı tam kadro olarak sadece iki kez antrenman yapabilme şansı bulan VakıfBank, dünya yıldızı transferi Egonu’ya rağmen lige henüz hazır bir görüntü vermedi. Fenerbahçe’de ise Milli Takımlarının uluslararası turnuvalardan menedilmesiyle Teknik Direktör Terziç’le birlikte iyi bir hazırlık dönemi yaşayan Rus oyuncular Fedorovtseva ile Lazareva maça damga vurdular. Milli Takımlardan dönen Eda, Meliha, Meryem ile Brezilyalı Macris’in takıma katılımı, VakıfBank’ta Egonu, Gabi, Daalderop, Cansu, Zehra, Ogbogu, Derya, Ayça gibi Milli oyuncularının takıma uyum sürecini henüz atlatamadıkları açıkça belliydi. Sezonun ilk maçı olmasına rağmen başta maçın MVP’si seçilen Arina Fedorovtseva ve vatandaşı Lazareva, bu sezon çok güzel bir lig seyredeceğimizin işaretlerini verirken takımlarının 7 yıl aradan sonra kupayı 4.kez kazanmasını sağladılar. Maçta 22 sayı kazandıran Egonu’nun çabası ise VakıfBank’a kupayı 5.kez kazandırmaya yetmedi.

Salonu tamamen dolduran her iki takım taraftarı ve TRT Spor Yıldız ekranlarından maçı izleyen voleybol severler gibi ben de 1 Kasım Salı günü başlayacak Sultanlar Ligi’ni sabırsızlıkla beklemeye başladım. Zira bu hazır Fenerbahçe, sezonu Eczacıbaşı derbisi ile açacak.

Derbide Hoş Görüntüler

Sezonun ilk kupasının sahibini bulacağı maç öncesi gerçekleştirilen tören, voleybolumuz adına gerçekten güzel görüntüler ortaya çıkarttı.

 

 

 

 

 

 

Dev finali, Avrupa ve dünya salonlarında finaller yöneten Uluslararası Voleybol Hakemimiz Nurper Özbar yönetti. Türk kadını ve Türk Voleybol Hakemliğinin gururu olan Özbar’a TMOK Yönetim Kurulu Üyesi Seyid Bilal Porsun ve TMOK Üyesi Oktar Tertemiz birer plaket verdiler. TVF Başkanı Mehmet Akif Üstündağ Nurper Özbar’a çiçek takdim ederken, Marmara Voleybol Hakemleri ve Gözlemcileri Federasyonu Başkanı Bülent Bozkurt da bir plaket takdim etti. VakıfBank ve Fenerbahçe kulüpleri de Özbar’a çeşitli anı hediyeleri takdim ettiler.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Üç Hakemimiz Uluslararası Hakemliğe Terfi Etti

Karşılaşma öncesinde bir tören de Uluslararası Voleybol Hakemliğine terfi eden 3 hakem için gerçekleştirildi. Başkan Üstündağ’ın söylemlerinde yer verdiği ‘Voleybol Ailesi’ bu törende çok güzel bir şekilde ortaya çıktı. FIVB Kokartlarını TVF Başkanının elinden alacak olan Caner Çildir, Koray Yılmazgil ve Seçkin Yener, hakemlik kariyerlerinin bu heyecan verici törenine yanlarına eşlerini alarak çıktılar. Caner – Gülden, Koray – Büşra ve Seçkin – Kübra çiftini sahada gören herkes bu güzel tabloyu alkışladı. Başkan Üstündağ kokartları hakemlerimizin göğsüne takarken, eşlerine de çiçek takdim ederek nezaketini gösterdi.

Nazım Hikmet, Saman Sarısı şiirinde ‘Mutluluğun resmini yapabilir misin Abidin?’ diye sorduğunda  çok yönlü kültür insanı Abidin Dino, Nazım Hikmet’e cevaben yazdığı şiirinde mutluluğun resmini yapabilmek için gerekenleri yazmış.

Resim yeteneği Cin Ali boyutunda olan bendenize de ‘Voleybol Ailesi’nin resmini yapabilir misin?’ diye sorsalar herhalde yukarıdaki fotoğrafı gösterirdim.

Hakemlerin yüzlerindeki heyecan ve mutluluk fotoğrafa yansırken, Gülden, Büşra ve Kübra’nın eşlerine gurur dolu bakışları ruhumuzu okşadı. Ellerindeki çiçekleri adeta ‘Gelin Çiçeği’ gibi sımsıkı tutmaları ise bu gurur ve heyecanın işaretiydi.
Ben de bir hakem eşi olarak, voleybol camiasının bu üç gelinin neler hissettiklerini tahmin edebiliyorum.

Gerçekten Severseniz Yapılabilecek Bir İş!

Hakemlik sadece kariyer yapmak ve para kazanmak için değil gerçekten severek yapılabilecek bir iş! Eşinden, ailenden ve diğer tüm sosyal ortamlardan soyutlanarak yapılan bu işte, eşlerin desteği olmadan belli bir seviyenin üstüne çıkabilmek ve kariyer yapabilmek çok zor. Bu bakımdan Caner, Koray ve Seçkin’in ödül törenine eşleriyle çıkmaları bana göre çok yerinde bir karar.

Gençlerimizi bizlere ve ailelerine yaşattıkları bu tablo için tebrik ederken, Gülden, Büşra ve Kübra’nın özverili destekleri için bir voleybol sever olarak teşekkürlerimi iletiyorum.

Bu fotoğraf, ‘Voleybol Ailesi’ni yansıtan görüntü olarak tarihe geçmiş oldu.

Törende İstanbul Voleybol Hakem ve Gözlemcileri Derneği’nin plaketlerini ise TVF İstanbul İl Temsilcisi Erdal Fındık, MHGK Üyesi Sakine Tayanç ve Dernek Başkanı Ahmet Kalay takdim ettiler.

Kıymetli Okurlarımız;

Bugün de voleybol emekçisi hakemlerimizle ilgili bu güzel tablodan ‘Haberiniz Olsun’ istedim.

Kalın sağlıcakla.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu