Plaj Voleybolu

İsveç, genç voleybolcularını #EuroBeachVolley’de deneyecek

İsveçli David Åhman ve Jonatan Hellvig’in son birkaç yılda Avrupa’da ortaya çıkan en umut verici plaj voleybolu oyuncuları arasında olduğu tartışılmaz ancak kıtanın üst düzey plaj voleybolcularına karşı nasıl bir performans gösterecekleri merak ediliyor.

20 yaşındaki İsveçli Jonathan Hellvig, son dört yılda CEV U18, U20 ve U22 şampiyonluklarının yanı sıra Gençlik Olimpiyatları ve U21 Dünya Şampiyonalarında altın madalyalar kazanarak Yaş Altı Avrupa Şampiyonasında oldukça itibar kazandı. Şimdi bir adım daha atma ve bu yılki #EuroBeachVolley’de ilk kez kıtanın en iyileriyle rekabet etme zamanının geldiğini düşünüyor.

Åhman ve Hellvig geçen yılki #EuroBeachVolleyU22’de podyumun zirvesinde yer almışlardı.

#EuroBeachVolley’deki ilk çıkışları geçen yıl oldu. Kıdemli kariyerlerine yeni başlayan Åhman ve Hellvig, giriş listesinde yer almayı sadece birkaç puan ile kaçırmışlardı. En iyi yedek takımlardan biri olan ikili, son anda çekilme ihtimaline karşı Viyana’ya bile gitti ve orada antrenman yaptı.

Etkinliğin atmosferini bizzat hissettikten sonra, ikisi de takımlar onaylanıp eve döndükten sonra gelecek yıl geri dönmeyi düşünerek maçları dışarıdan izlemeye devam ettiler.

İsveçliler son yıllarda tutarlı bir ilerleme gösterdiler ve bu yılki Dünya Şampiyonasında da benzer şekilde sinir bozucu bir deneyim yaşadılar. Bu sefer etkinliğe katılmaya hak kazanan 48 takım arasında yer aldılar, ancak Roma’daki bir antrenman sırasında Hellvig’in elindeki bir kemik kırıldı ve çekilmek zorunda kaldılar. Bu yüzden kariyerlerinin en büyük etkinliğine katılışları en az bir yıl daha ertelenmiş oldu.

Roma’daki olumsuz deneyime rağmen, uluslararası sezonun şu ana kadar İsveçliler için iyi geçtiğini  söylemek kesinlikle doğru değil. Åhman ve Hellvig, sakatlıkları nedeniyle 2022’de dört Beach Pro Tour etkinliğinde yer alabildiler, ancak yine de Kuşadası, Türkiye’de ilk zaferlerini ve Meksika, Tlaxcala’da beşinci sırayı almayı başardılar.

Münih’te İsveçliler, Norveçli Hendrik Mol ve Mathias Berntsen ile oynayacakları ilk günden itibaren kıtanın en iyilerine karşı test ediliyorlar. Bir zafer, büyük olasılıkla, son Olimpiyat ve dünya şampiyonları ile dört kez #EuroBeachVolley şampiyonu olan Anders Mol ve Christian Sørum’a karşı heyecan verici bir eşleşme oluşturacak.

Guilherme Torres

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu