Avrupa

İtalya 16 Yıllık Altın Madalya Hasretine Son Vermek İstiyor

Toplam altı altın madalya kazanan İtalya, CEV EuroVolley Erkekler’de en başarılı ülkelerden biri olarak anılıyor. Kıta turnuvasında düzenli bir fikstürü olan ülke, 2021 EuroVolley’deki 31. maçına girerken başka bir altın madalya arayışına devam ediyor.

İtalyanlar, 1948’de EuroVolley’nin açılış yılında bronz madalya kazandılar. 1989’da ilk şampiyonluklarını kazandılar. 1991’de ilk şampiyonluğunu korumada yetersiz kaldıktan sonra, İtalya hızlandı. 1993 ve 1995’te sırasıyla iki altın madalya daha alarak, Sovyetler Birliği ve Çekoslovakya ile birlikte EuroVolley’de arka arkaya şampiyonluk kazanan üçüncü ülke haline geldi.

Serisini sürdüren İtalya, koleksiyonuna üç EuroVolley şampiyonluğu daha ekleyerek 1999, 2003 ve 2005’te podyumun zirvesinde yer alırken 1997’de bronz ve 2001’de gümüş madalya aldı. 13 kez podyuma çıkarak 2011 ve 2013’te iki gümüş, 2015’te bronz madalya kazandı. Ancak yedinci altın madalya İtalyanların elinden kaçmaya devam ediyor.

2019 EuroVolley’de altıncı sırada bitiren dünyanın 8 numarası, 16 yıllık bir altın madalya kuraklığını bitirmeyi hedeflediği için bu yıl geri dönmeye çalışacak. Ancak İtalyanlar bunu, yakın zamanda İtalya’nın Tokyo 2020 Olimpiyat Oyunları’nda yürek burkan bir çıkış yaşamasının ardından milli takımdan emekli olduğunu açıklayan tecrübeli pasör çaprazı Osmany Juantorena olmadan yapmak zorunda. Bu arada, İtalyan milli takımının yüzlerinden biri olan Ivan Zaytzev, bir sonraki sezona hazırlanmak için dinlenmeyi düşündüğü için 2021 EuroVolley için şüpheli.

Azzurri, iki ana oyuncusunun yokluğunda olimpiyatlardaki çaylak yılını takımın en iyi ikinci skoreri olarak tamamlayan 19 yaşındaki solak smaçör Alessandro Michieletto’nun yeteneğine ve golcülüğüne güvenecek. Gelecek vaat eden oyuncu, pasör Simone Giannelli, Luca Vettori ve orta oyuncular Simone Anzani ve Gianluca Galassi gibi önemli oyuncularla çevrili olacak.

İtalya, B Grubu’nda Slovenya, Çek Cumhuriyeti, Beyaz Rusya, Bulgaristan ve Karadağ ile aynı grupta yer alıyor. İlk maçı için 3 Eylül’de Beyaz Rusya ile Ostravar Arena’da karşılaşacak.

MJ de Guzman – CEV

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu