Genel HaberlerManşet

İtalya Voleybol Federasyonu Yetkililer MHGK Ara Seminerine hayran kaldı

Türkiye Voleybol Federasyonu Merkez Hakem ve Gözlemci Kurulu’nun Hakem ve Gözlemcilere yönelik her yıl gerçekleştirdiği ara seminerin 2022-2023 Sezonuna ait olan ikinci kısmı, TVF ile İtalya Voleybol Federasyonu arasında yapılan anlaşma gereği İtalya‘dan katılan misafirlerle birlikte online olarak gerçekleştirildi.

Seminere MHGK Başkanı Aziz Yener, MHGK üyeleri, FIVB Kural ve Hakem Komisyonu üyesi Francesco D’alo, İtalyan Voleybol Federasyonu Üst Ligler Hakem Kurulu Başkanı Daniele Rapisarda, İtalya’nın FIVB A Klasman Voleybol Hakemleri Stefano Cesare ve Andrea Puecher ile birlikte Türk hakem ve gözlemciler olarak da 98 kişi katıldı.
Açılış konuşmasının ardından MHGK Başkanı Aziz Yener, sırasıyla İtalyan misafirler Francesco D’alo, Daniele Rapisarda, Stefano Cesare, Andrea Puecher, FIVB A Klasman Voleybol Hakemimiz Erdal Akıncı, eski Uluslararası Voleybol Hakem ve CEV Gözlemcimiz Abdülkadir İlbeyli ve FIVB Kural ve Hakem Komisyonu üyemiz Ümit Sokullu’ya söz vererek iki ülke federasyonları arasında yapılan anlaşma ile ilgili fikirlerini sordu.
Dünya’da ilk defa iki ülke federasyonunun yaptığı anlaşmaya hakemleri de dahil edildiğinden, bu anlaşmanın çok verimli ve heyecan verici bir deneyim paylaşımı olacağından bahsedilen konuşmalardan sonra Daniele Rapisarda 2023 yılı Şubat ayında düzenlenecek olan İtalya Kupası finallerine MHGK Başkanı Aziz Yener ve hakemlerimizi davet etti. Davetten çok memnun olan MHGK Başkanı Aziz Yener teşekkür ederek İtalyan Voleybol Federasyonu Üst Ligler Hakem Kurulu Başkanı Daniele Rapisarda ve İtalyan hakemleri 2023 Mart ayında organize edilmesi planlanan AXA Sigorta Kupa Voley finallerine davet etti.

MHGK Başkanı Aziz Yener, eğitimlere geçmeden önce Türkiye’deki hakemlerin klasmanları ve nasıl bir eğitim şekli izlediklerini anlattı. İtalyan konuklar bundan çok etkilendiklerini çok beğendiklerini dile getirdiler.

Ardından Ara Seminer’de eğitime geçildi. 2022-2023 Sezonunun ilk yarısında oynanan müsabakalardaki pozisyonların videolarının gösterildiği bölümde verilen kararlar üzerinde duruldu. İlk dört videodaki sunum İngilizce olarak gerçekleştirildi. İtalyan katılımcılar, ilk dört videonun sunumu sonrası çevrimiçi seminerden ayrıldılar.

Daha sonra Türkçe olarak devam eden seminerde maçlardan karşılaşılan durumlar ile dilek ve isteklerin konuşulduğu bölümde de MHGK Başkanı Aziz Yener soruları cevapladı.

 

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu