AvrupaGenel Haberler

İyi bir libero olmak için ne gerekir?

İyi bir libero olmak için ne gerekir?
Maritza Plovdiv ve Bulgar milli takımının yıldızı Todorova, ünlü Bulgar radyo şov sunucusu Gencho Genchev ile efsanevi Bulgar oyuncular Nikolay Ivanov ve Evgeni Ivanov’un yönettiği VolleyComment podcast’inin bir bölümünde bu önemli soruya cevaplarını verdi.

Zhana Todorova, “Mükemmel bir karşılama veya önemli bir zamanda mükemmel bir setle ve özellikle bir veya iki olağanüstü top kurtarış ile bir libero bir maçın seyrini değiştirebilir” dedi. “Sakin olmalısın ya da en azından maç sırasında sakinmiş gibi görünmelisin. Dünyadaki en iyi liberolar doğru teknikleri öğrenirler, ancak hızlı bir refleks ve Tanrı tarafından dokunmaları gereken durumları tahmin etme konusunda iyi bir fikir sahibi olmalıdırlar. Başarının birçok bileşeni var ve uyum içinde olmaları gerekiyor, ancak bir şey başarmak için biraz da şansa gereksinim var. ”

Yetenekli Bulgar oyuncuya göre, modern voleybolda bir liberoyu iyi bir libero yapan beş önemli şey var:

 1. Disipline sahip olmak için, doğru pozisyonda kalın ve başkaları için önemsiz görünen küçük şeyleri en mükemmel şekilde yapın.

  2. Durumu tahmin edebilmek için vücut diline ve rakibin kol / el pozisyonuna, orta oyuncuların pozisyonuna ve hatta skora göre; rakibin durumuna göre zirve yapabilmek.

  3. Liderlik özelliklerine sahip olmak. Bu aynı zamanda çok önemlidir, çünkü libero bir takımın sadece top karşılamasından değil, aynı zamanda rakip servis atmadan önce sahadaki takım arkadaşlarını konumlandırmaktan sorumludur. Takım arkadaşlarınızın güvenini kazanmış olmalısınız, böylece sizi dinler ve onları talimatları yönünden hareket ederler. Bu çok önemli olan şeylerin psikolojik tarafıdır …

  4. İmkansız topların olmadığını göstererek ve her durumun sonunda savaşarak örnek olarak liderlik etmek. Bu, takımı teşvik eder ve oyunun tonunu ayarlar.

  5. Son olarak, en önemlisi, topu mümkün olan en iyi şekilde ayarlayabilmek için, hem hız hem de hassasiyet sunarak, ana takımdan sonra takımın sahada en iyi ikinci pasör olması bekleniyor.

  Zhana Todorova, atletik kariyerinin başlangıcından beri Maritza Plovdiv’de oynadı ve Bulgaristan Ulusal Voleybol Ligi’nin koronavirüs salgını nedeniyle durmadan önce altıncı sıraya yükselen takımda yer aldı. Todorova ve takım arkadaşları Şampiyonlar Ligi’nde muhteşem bir sezon geçirdi ve üst üste Avrupa takımlarına üst üste üç galibiyetten sonra çeyrek finallerde elendi. 170 cm boyunda Plovdiv yerlisi aynı zamanda Bulgar milli takımının bir üyesidir. Bu nedenle, Ağustos 2019’da set başına inanılmaz bir ortalama 4,17 top kurtarma, 2019 VNL ön turunun ikinci en iyi liberosu ve 2018 FIVB Voleybol Challenger Cup’ın en iyi top karşılayan ismi ve altı Kıtalararası Olimpiyat eleme turnuvasının en iyi liberosu oldu. Todorova, 2017 U23 Dünya Şampiyonası ve 2015 U20 Dünya Şampiyonası’nda iki kez Dream Team liberosu seçildi.

  Todorova, “Bir libero’nun 26 veya 27 yaşında gerçekten olgun bir hale geldiğini düşünüyorum.” Açıkçası, 23 yaşındaki oyuncu için en iyisi henüz gelmedi …

 

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu