Köşe Yazarları

İzmir Büyükşehir Belediyespor Çanakkale’yi Geçti

Merhaba Voleybol Aktüel Takipçileri;
Kadınlar 1. Lig A Grubu İzmir Büyükşehir Belediyespor – Çanakkale Belediyespor maçı İzmir’de Alsancak Atatürk Spor Salonu’nda oynandı. Salonda yaklaşık iki yüz kadar seyirci vardı.

İzmir Büyükşehir Belediyespor; Tülay ÖNER, İdil Naz KANBUR, Aleyna VENCE, Dilara YERGÜN, Ezgi BÖKE ve Esra Nur SOLGAN, (Ayça KARAKAÇ – L) altısıyla maça başladı.

Çanakkale Belediyespor; Şeyma Nur AKBULUT, Simay GAZİ, Merve Nur ÖZTÜRK, Zeynep Sude DEMİREL, Büşra MUTLU ve Ecem VATANSEVER (Elif Merve ALİ – L) altısıyla maça başladı.

İzmir Büyükşehir Belediyespor, ilk seti kaybetmesine rağmen 3-1 kazandı. (17 – 25 /  25-15  /  25-18  /  25-21)

Birinci set; Her iki takım da hatalar yaparak sete başladılar. İki takımda manşet almakta zorluk çekti. Bunun üstüne İzmir BŞB servis hataları eklendi. Skor 12-14 Çanakkale Belediyespor lehine iken, başa başa yakın bir mücadele ile geçiyordu. Çanakkale Belediyespor’un hücum oyuncuları daha etkili oynayınca, böylece oyunun kontrolünü ele geçirdi. Özellikle 4 numaradan Ecem VATANSEVER’in teknik smaçları İzmir BŞB’nin arka bölgeye ölünce skor olarak üstünlük sağladı. Seti 25-17 alarak, 1-0 öne geçti.

İkinci set; Bu sette, roller birden değişti. Birinci setteki İzmir Büyükşehir Belediyespor gitti, yerine voleybolun gerekleri başarılı bir şekilde yapan bir takım geldi. Çanakkale ilk setteki etkili oyununu sürdüremedi. İzmir BŞB çok iyi blok savunma yaparak ve iyi manşet alarak rakibinin ataklarını durdurdu. Pasör Tülay çok etkili pas dağıttı. Özellikle orta oyuncu Aleyna’yı hücuma soktu. Durum, 7-5 İzmir BŞB önde iken, kazanılan bir sayıdan sonra Ezgi’nin etkili servislerini, rakip takımın savunma oyuncuları manşet almakta güçlük çekti. Dört numaradan İdil’in çapraza etkili smaçları skora çok katkı sağladı. Dilara, iki numaradan iyi hücum etti. Kazanılan dokuz sayılık seriyle İzmir BŞB 16-5 öne geçince, seti kopardı. Bu üstünlüğünü setin sonlarına kadar sürdüren İzmir BŞB seti 25-15 alarak durumu 1-1 yaptı.

Üçüncü set; İzmir BŞB’nin ikinci setteki etkili oyunun hızı bu sette de devam etti. Özellikle etkili hücum ederek, rakibin savunma dengesi bozuldu. Bu sete, Dilara YERGÜN damgasını vurdu. İki numaradan yaptığı hücumlarla, neredeyse vurduğu her top rakip sahada öldü. Dilara’nın aldığı sayılar takımın sayısına oranla şöyle; 8/4, 12/5, 16/6, 17/7 yani maçın başında takım 8 sayı almış dört sayı Dilara’nın, takım 17 sayı almış yedi sayı Dilara’nın. Beş sayıda İdil üretince İzmir BŞB’nin iki pasör çaprazı/smaçörü sadece ataklarda 12 sayı üretti. Bu da takımın aldığı toplam sayının yarısı. Diğer oyunculara haksızlık etmeyeyim, hepside işini üst düzey yaptı. Bu iki oyuncuya kaliteli pası Tülay attı, orta oyuncular rakibi blokla durdurdu. Libero ve arka oyuncular iyi manşet aldılar. Çanakkale Belediyespor bu sette iyi savunma yapamadı ve hücum edemedi. İzmir BŞB seti, 25-18 alarak durumu 2-1 yaptı.

Dördüncü set; İki takımda karşılıklı servis hataları yaparak sete başladılar. İzmir BŞB bu sette de etkili oyununu sürdürdü. Özellikle orta oyuncular skora çok katkı yaptı. Setin başlarında İdil, etkili oynadı. Ortalarından sonrada Dilara etkili oynadı. İzmir BŞB 25-21 alarak maçı 3-1 kazandı.

Maçın geneline bakınca;

İzmir Büyükşehir Belediyespor; Bu sezon bu maçla birlikte altıncı kez izleyişim. Takımın potansiyelini ve oyuncuların teknik becerilerini bir gün ortaya koyacaklarını bekliyordum. Bunu bu maçta yaptılar. Sezonun en iyi oyununu oynadılar. Rakibi, bu maça çıkmadan önce puan sıralaması üstte ve beş galibiyeti vardı. İzmir BŞB’nin iki galibiyeti vardı. Takım halinde iyi oynadılar, her zaman yazıyordum İzmir BŞB’nin topa vuran iyi oyuncular, iyi orta oyuncuları var diyordum. İşte o topa vuran iyi oyuncular bu maçta sahne aldılar, orta oyuncular oyuna etki ettiler. Takım halinde etkili oynadılar. Birinci seti kaybetmelerine rağmen kazanacaklarına olan inancanı kaybetmediler. Çok haklı bir galibiyet aldılar. Hak ederek kazandılar.

Çanakkale Belediyespor; Bu sezon ilk kez canlı izledim. Sezon başında çok iddialı takım kurdular. İlk altıda çıkan oyuncuların hepsini daha önce başka takımlardan tanıyorum. Mevkilerinin iyi oyuncuları, takımlarında başarılı maçlar çıkarıyorlardı. Bu maçta topa da vurdular, mücadele ettiler. Ancak, takım olarak arka savunmada çok açıklar veriyorlar. Arkadan iyi manşet alınmadı ve iyi savunma yapılamadı. Orta oyuncular blok savunma ve skora katkı yapma konusunda bekleneni veremediler. Play-of hedefleyen bir takım bu kadar servis hatası yapmamalı.

Her iki takımda iyi mücadele ettiler. Daha atak oynayan, takım işbirliği ve takım kimliğini daha çok öne çıkaran takım kazandı.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu