Köşe YazarlarıManşet

İzmir Büyükşehir Belediyespor Evinde Kolay Kazandı

Merhaba Voleybol Aktüel Takipçileri;

Kadınlar 1. Lig A Grubu İzmir Büyükşehir Belediyespor – Anadolu Üniversitesi maçı İzmir Atatürk Spor Salonu’nda oynandı. Maçı iki yüz kadar seyirci izledi.

Hakemler: Baş hakem; Özlem Özdemir ve yardımcı hakem; Ümit Er

İzmir Büyükşehir Belediyespor; Esra Nur SOLGAN, Çisil OYGUÇ, İdil Naz KANBUR, Aleyna VENCE, Dilara YERGÜN, Deniz ÜSTÜNSOY ve (Ayça KARAKAÇ – L) altısıyla maça başladı.

Anadolu Üniversitesi; Tuğçe Darıcalı, Yıldız Begüm Kanat, Tuğba Kınalı, Büşra Sarısoy, Tuğba Özdemir, Ünzilenur Cansız (Neslihan Çengeltepe – L) altısıyla maça başladı.

Maçın sonucu; İzmir BŞB: 3  –  Anadolu Üniversitesi: 1  (25-21 /  25-19   /  21-25   /  25-17)

Bu maça çıkmadan önce grupta; İzmir BŞB 16 puanla 10. sırada ve Anadolu üniversitesi puansız 12. sırada yer alıyordu.

Hafta içi oynanan bir maç. İzmir BŞB sezon başından bu yana kadrosunu koruyarak geldi. Anadolu üniversitesi geçen yıl play-off finallerine gidebilecek güçlü bir kadrosu vardı. Bu sene bu başarısını gösteremedi. Takımdan ayrılan oyuncular ve sakatlıklar nedeniyle deplasmana 9 oyuncuyla geldiler. Bu oyuncuların ikisi de libero mevkiinde oynayan oyunculardı.

Maçın geneline bakınca;

Sezonun en az keyif veren ve çekişmesiz geçen bir maçıydı. İlk yarı bitmiş, ikinci yarının ortaları gelmiş, takımlar hedeflerinden koptular. Setler karşılıklı hata sayılarıyla geçildi. Takımlar aldıkları sayıların önemli bir kısmını rakip hatasından kazandılar.

Birinci sette, durum 16-16 iken takımların aldığı sayının her iki takım içinde 8’er sayıları rakip hatasından kazanıldı. İlk set, 25-21 İzmir BŞB lehine bittiğinde takımların karşılıklı hata sayıları 10’du.

İkinci sette, İzmir BŞB 25-19 seti tamamladığında İzmir BŞB’nin hatadan kazandığı sayı 10, Anadolu Üniversitesinin hatadan kazandığı sayı 7. Daha az hata yapan takım biraz daha arayı açarak seti kazandı.

Üçüncü sette, İzmir BŞB 2-0 ne geçince, sezon sürecinde daha az şans verdiği oyuncularını sahaya sürdü. Şükrü hoca doğru mu yaptı? Bana göre çok doğru yaptı. Spor sadece kazanmak değil. Spor hayatın kendisi… Sporcunun gelişimi var, adalet duygusu var, hakkaniyet duygusu var, paylaşmak var… Aslında oyuna giren oyuncular, yetenekli oyuncular. Ama uzun süredir oynayamıyorsanız, hemen oyuna girince oyunu değiştirecek veya oyunun genel akışını sürdürecek başarıyı yakalayamıyorsunuz. Böyle olunca bu seti Anadolu Üniversitesi, 25-21 kazanarak durumu 2-1 yaptı.

Dördüncü seti İzmir BŞB, maça başladığı kadroya geri dönünce seti 25-17 alarak kolay kazanmasını bildi. İzmir BŞB 3-1 kazanarak üç puanı kendi hanesine yazdırdı.

İzmir BŞB’de İdil Naz Kandur 4 numaradan etkili oyununu sürdü. Dilara Yergün 2 numaradan etkili hücum etti. Anadolu Üniversitesi’nden Büşra Sarısoy’un 2 numaradan etkili hücumları vardı.

İzmir BŞB’nin kazanması beklenen bir maçtı. Öyle de oldu. Yazımın başında belirttim, sezonun en az keyif veren ve çekişmesiz maçıydı dedim, ancak her iki takım oyuncuları oyun disiplininden kopmadan maçlarını oynadılar. Anadolu Üniversitesi, bu maçla birlikte matematiksel olarak da ligden düşen ilk takım oldu. Ancak, ligden düşen takım gibi değil de, ligin orta sıralarındaymış gibi oynuyor ve mücadele diyor. Kaybetmek asla yok olmak değildir, sadece bir maç kaybetmektir.

Atila İNCE  

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu