Köşe YazarlarıManşet

İzmir Büyükşehir Belediyespor ile Sarıyer Belediyespor Zor Yeniştiler

Merhaba Voleybol Aktüel Takipçileri;

Kadınlar 1. Lig A Grubu İzmir Büyükşehir Belediyespor – Sarıyer Belediyespor maçı İzmir’de Atatürk Spor Salonu’nda oynandı. Maçı iki yüz kadar seyirci izledi.

İzmir Büyükşehir Belediyespor; Çisil OYGUÇ, İdil Naz KANBUR, Aleyna VENCE, Dilara YERGÜN, Deniz ÜSTÜNSOY ve Esra Nur SOLGAN, (Ayça KARAKAÇ – L) altısıyla maça başladı.

Sarıyer Belediyespor; Gizem Mısra AŞÇI, Nikalina BASHNAKOVA, Ceren Nur DOMAÇ, Çağla RIZVANOĞLU, Miniriye VATANSEVER ve Hande Naz ŞİMŞEK (Gizem Çerağ DÜZELTİR – L) altısıyla maça başladı.

İzmir Büyükşehir Belediyespor Sarıyer Belediyespor maçı karar setine taşındı. Bu seti Sarıyer Belediyespor alınca maçı 3-2 kazandı.  (17-25 /  25-15  /  20-25  /  25-23 /  11-15)

Birinci set; İzmir BŞB maça iyi başladı. Hücum ederek rakibin oyun kurmasını zorlaştırdı. Sarıyer Belediyespor maçın başında oyun kurmakta zorlandı. Hata üretmeye başladılar. Skor 10-4 İzmir BŞB öne geçti. Belli ki, İzmir BŞB’li oyuncular rakibin güçlü olmasından hiç çekinmediler. Ancak, Sarıyer Belediye, rakibin ataklarını blok savunma ile durdurunca, İzmir BŞB’nin hücumları etkisiz kalmaya başladı. Blok savunmadan sayı ürettiler. Teknik molaya 12-11 Sarıyer Belediyespor, önde girdi. Setin sonlarına doğru Sarıyer Belediyespor’un atak oyunuyla 20’li sayılarda öne geçti ve seti 25-17 alarak deplasmanda 1-0 öne geçti.

İkinci set; İzmir BŞB bu sete daha etkili ve organize bir şekilde başladı. Dilara’nın etkili servisleri ve sayı üreten smaçları karşısında Sarıyer Belediyespor’un arka savunması zorlandı. İyi manşet alamadılar. İzmir BŞB’nin oyuncularının birbirleriyle olan yardımlaşması ve işbirliğiyle geçen bu seti İzmir BŞB 25-15 alarak durumu 1-1 yaptı.

Üçüncü set; Setlerde bir İzmir BŞB, bir Sarıyer Belediyespor etkili oynayınca, üçüncü sette etkili oynama sırası sanki Sarıyer Belediyespor’a gelmiş gibi, bu kez Sarıyer Belediyespor daha etkili bir oyun ortaya koydu. Özellikle Nikalina, çok etkili oynadı. Dört numaradan çok etkili ataklar yaptı. Orta oyunculardan Ceren Nur ile ikinci setin başlarında oyuna giren ve maç süresinde etkili oyununu sürdüren Ecenur, file önünde olduğu serilerde etkili blok yaptılar. Sarıyer Belediyespor, seti 25-20 alarak durumu 2-1 yaptı.

Dördüncü set; İzmir BŞB bu sette daha etkili oynadı. File önünde blok savunma yaparak rakibin ataklarını durdurdular. Teknik mola öncesi Çisil’in etkili servisleri, rakibin arka savunmasını zorladı ve manşet almakta güçlük çektiler. Sarıyer Belediyespor bu seti alıp 3 puana ulaşmak istedi. Ancak İzmir BŞB, maçı kolay kolay bırakmak istemedi. İzmir BŞB, seti 25-23 alarak durumu 2-2 yaptı.

Beşinci set; Tam bir karşılıklı güç dengesinde içinde başladı. Karşılıklı ataklar ve blok savunmalarla takımlar birbirlerine geçit vermek istemediler. Sarıyer Belediyespor bu setin ortalarında hatalar yapınca, İzmir BŞB 10-8 öne geçti. Bu kez hata yapma sırası İzmir BŞB’ye geçince, Sarıyer bu durumu iyi değerlendirdi. Seti 15-11 alarak maçtan 3-2 galip ayrıldı.

Maçın geneline bakınca;

İzmir Büyükşehir Belediyespor; Bu maçla birlikte bu sezonda İzmir BŞB’yi yedinci kez izleyişim. Haftalar ilerledikçe takım üstüne koyarak yoluna devam ediyor. Takımın ortaya koyduğu oyun becerisi gelişiyor, mücadele gücü artıyor ve oyuncular teknik becerisini üzerine koyarak ilerliyor. Beş setin beşinde de takım olarak iyi mücadele ederek ve oyuncular güçlerini ortaya koyarak oynadılar. İlk haftalardaki savunma yapamayan, sayı üretemeyen takım yerine, rakip güçlü de olsa savunma yapıyor ve sayı üretiyorlar. Oyuncuların, oyun esnasındaki uyum becerisinin giderek arttığını görüyoruz. Her oyuncu, arkadaşının hatasını tolere ederek oynuyor, yardımlaşma ve işbirliği giderek artıyor.

Sarıyer Belediyespor; Bu sezon iki kez canlı izledim. Standart bir oyun tarzı var. Takım dengeli oynuyor. Mevkilerinin oyuncuları başa baş bir güç dengesi içindeler. Kısa bir zaman dilimi olsa da oyundan düşebiliyorlar. Ancak, oyunun yönünü değiştirecek üst düzey lider oyuncuya ihtiyaçları var. Tamam bu kadro finallere gider. Grubun ortalamasının üstünde yetenekli ve deneyimli oyuncular var. Ama bu kadro ile finallerde başarılı olunabilir mi? Ciddi tereddütler var.

Kaptanları Miniriye VATANSEVER’den bir iki cümle bahsetmek isterim. Geçen yıl Büyükçekmece’deydi. Benim izlediğim maçlarda ilk altıda çıkmıyordu. Ancak, sezon öncesi ve Karşıyaka’daki turnuva maçlarında ve izlediğim iki lig maçında, bu yaşına rağmen tam bir profesyonellik içinde mücadele ediyor, sayı üretiyor, oyun içinde liderlik etmeye çalışıyor. Çok geriden servis kullanıyor. Rakip takımın arka bölgesine eğik bir açıyla düşürüyor. Türk voleybolunda örnek alınabilecek bir oyuncu. Sahada takımın hakkını da savundu. Takımına katkı değer katarak, mücadelesini sürdürüyor.

Her iki takımda iyi mücadele ettiler. Sonuçta daha az hata yapan takım kazandı.

Atila İNCE  

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu