Köşe YazarlarıManşet

İzmir Derbisi Büyükşehir Belediyespor’un

Merhaba Voleybol Aktüel Takipçileri;

Kadınlar 1. Lig A Grubu İzmir Büyükşehir Belediyespor – Göztepe maçı İzmir’de Alsancak Atatürk Spor Salonu’nda oynandı.

Salonda yaklaşık iki yüz Göztepe taraftarı, yüz kadar da İzmir BŞB seyircisi vardı. Göztepe’yi destekleyenler taraftar. İzmir BŞB’yi destekleyenler seyirci. Maçın başından sonuna kadar Göztepe taraftarları takımları lehinde tezahüratta bulundular. Şarkılar söylediler, türküler söylediler. İzmir BŞB seyircisi, daha çok oyuncu yakınları ve takıma gönül vermiş seyircilerdi.

İzmir Büyükşehir Belediyespor, Esra Nur SOLGAN, Tülay ÖNER, İdil Naz KANBUR, Aleyna VENCE, Dilara YERGÜN ve Ezgi BÖKE (Ayça KARAKAÇ – L) altısıyla maça başladı.

Göztepe; Cansu HOAG, Sevinç ÖZGÜLER, İlayda ALKAN, Irmak KESKİN, Melis KATİPOĞLU, Selcan PARTAL, (Nehir Kurtulan – L) altısıyla maça başladı.

İzmir BŞB maçı 3-2 kazandı. Setler şöyle; 25-23  /  25-15  /  24-26  /  13-25  /  16-14

Çok enteresan bir maç oldu. İlk iki seti İzmir BŞB kazandı. Üçüncü ve dördüncü seti Göztepe kazandı. İlk iki sette İzmir BŞB nasıl oynadıysa, üçüncü ve dördüncü setin aynısını Göztepe oynadı. Set sayıları da hemen hemen aynı. Hatta setlerdeki, takımların skor olarak önde olmaları ve seri sayıları da birbirine benziyor.

Hafta ortasındaki yazımda, “Ortada bir maç… Duygularına hakim olan taraf kazanır. Daha dikkatli ve takım halinde işbirliği içinde olan takım kazanmaya daha yakın” demişim.

Karar setine kadar skor 2-2; sayılar, 87-89; karar setinde durum 14-14 iken maçın başından bu skora kadar maç hiç oynanmamış gibi. Karar setinde skor 14-14’e kadar takımlar arasında hiç bir üstünlük yok. Karar setini illaki takımın biri kazanacak, yoksa maç bitmez. İzmir BŞB 16-14 kazanınca, 3-2 oldu ve maçı kazandı. Sayılarda durum 103-103

Daha önceki yazılarımda her iki takım için, orta oyuncuların blok savunmada etkili olamadıklarını ve hücuma katkı yapamadıklarını dile getirmiştim. Bu maçta her iki takımın orta oyuncuları çok iyi blok yaptı ve tek ayak vuruşlarıyla skora katkı yaptılar. Orta oyunculardan İzmir BŞB’den Esra Nur SOLGAN ile Aleyna VENCE. Göztepe’den orta oyuncu Selcan PARTAL etkili isimlerdendi.

Birinci set, başa baş bir mücadele ile geçti. Daha az hata ve dikkatli top takibi yapıldı. Sayılar genellikle hücumdan yapılan smaçlardan, rakip sahada ölen toplar ve blok savunma/blok autlardan kazanıldı. İzmir BŞB 1-0 öne geçti.

İkinci set, İzmir BŞB oynadı, Göztepe seyretti. Göztepe, birden oyundan düştü. Servis karşılayamadılar. Çok hata yaptılar. Aslında İzmir BŞB birinci setteki gibi oynadı. Göztepe kendi adına oyunu durdurdu neredeyse. Manşet alamadı, toplar arka savunmada eridi. Durum 11-0 oldu. Göztepe ancak, bu skordan sonra sayı almaya başladı. İzmir BŞB 2-0 öne geçti.

Üçüncü set, Birinci setin kopyası, her iki takımda atak bir oyun, blok savunma ve geri savunma yaptılar. Birinci sete göre tek fark, her iki takımda servis hatası yaptı.  Göztepe bu seti aldı ve durum 2-1.

Dördüncü set, bu kez Göztepe oynadı, İzmir BŞB seyretti. İzmir BŞB birden oyundan düştü. Servis hatası, manşet hatası, top takip edememe gibi nedenle İzmir BŞB skor olarak farklı bir şekilde geriye düştü. 14-4 Göztepe öne geçti ve 25-13 seti aldı. Durum 2-2

Beşinci set, Birinci ve üçüncü setin aynısı oynandı. 7-3 ve 11-7 Göztepe önde. 12-11 Göztepe önde ama fark kapandı. 14-11 Göztepe farkı açtı. İzmir BŞB gerilerden gelip, beş sayılık seri ile 16-14 seti kazandı ve maçı 3-2 aldı.

İzmir BŞB’den; pasör çaprazı Dilara YERGÜN ile İdil Naz KANBUR sezonun etkili ve üretken oyununu oynadılar. Geçmiş maçlara göre daha iyilerdi. Pasör Tülay ÖNER, işini iyi yaptı. Orta oyuncular Esra Nur SOLGAN ile Aleyna VENCE hem blok savunma hem de tek ayak vuruşlarıyla skora katkı yaptılar. Her iki oyuncuda sezonun en etkili ve üretken oyununu oynadılar. Libero Ayça KARAKAÇ, işini iyi yaptı.

Göztepe’den; Smaçör Melis KATİPOĞLU etkiliydi, skora katkı yaptı. Pasör Cansu HOAG işini iyi yaptı. Orta oyuncu Selcan PARTAL hem blok savunma hem de tek ayak vuruşlarıyla skora katkı yaptı. Sezonun en iyi oyununu oynadı. Libero Nehir KURTULAN işini iyi yaptı.

Bu maçın en öne çıkan özelliği, her iki takımın blok savunmayı başarılı bir şekilde yapması ve orta oyuncularının hücuma katkı yapması. Eğer bu özelliklerini kaybettikleri maçlarda ortaya koymuş olsalardı, daha fazla puan toplayabilirlerdi.

Birbirine benzeyen dört set ve karar setinde 14-14, buradan takımların güçlerinin ve özelliklerinin birbirlerine daha yakın olduğu ortaya çıkıyor. Ancak, daha deneyimli oyunculara sahip olan İzmir BŞB kıl payı da olsa maçı kazanmasını bildi.

Her iki takımda çok iyi mücadele etti. Hafta sonu İzmirlilere güzel bir maç keyfi yaşattılar.

Atila İNCE

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu