Genel Haberler

John Forman’ın 7 takımlı turnuva Formatı

Merhaba değerli voleybol severler,
Voleybol Turnuvası Formatının paylaşılmasının ardından gelen tartışmada iki değişik sahada üçlü grup mücadelesi düşüncesi açığa çıktı. Birisi bir voleybol grubu formatı planlarken takımların tek sayıda olması fikrini gündeme getirdi. Bu bana New England Bölgesi (NERVA) için Kız Çocukları Programlayıcısı olarak kullandığımız bir şeyi hatırlattı.

Bazen iki sahanın olduğu bir tesiste sadece yedi takımın olduğu durumlar vardı. Normalde dört takımlı iki grup şekilde planlama yapılır. Yedi takımlık bir durumda, turnuva direktörlerinin dört takımlık ve üç takımlık gruplar oluşturduğunu gördüm. İkinci gruptaki takımlar birbirleri ile ikişer kez oynamak durumunda kaldılar. Bu, her takımın normal üç maç yerine dört maç oynadığı anlamına geliyordu.

Bu düzenleme toplam oyun sayısı açısından kötü değil. Bununla birlikte, turnuvada bir takımın sadece iki takım ile oynayabileceği görülüyor (örneğin grupta üçüncü olursanız gruptan çıkamazsınız). Bu durumlarda yedi takımlık bir voleybol grup formatı kullanmaya başladık. Böyle bir şeye benziyordu:

Normal dört takımın oluşturduğu gruplarda her maç 21 sayıda sonlanan iki setten oluşuyordu. Bu, her takım altı set oynayacağından saha başına toplam 12 sete karşılık gelir. yedi takımlı formatta iki set oynarsak, temelde grupta oynamak için gereken süre iki katına çıkar. Playoff oynamayı planlamıyorsanız, bu iyi olabilir. Ya da zaman kısıtlamanız varsa, maçları sadece tek bir set olarak oynayabilirsiniz (belki sayı 25 olabilir). Sonuçta takımlar hala 4 takımlı gruplarda toplam altı set oynuyorlar. Şimdi ise altı farklı rakibe karşı mücadele söz konusu. Şahsen, bunun bir artı olduğunu düşünüyorum.

John Forman

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu