Dünya

John Forman’ın Scouting Hakkında Düşünceleri

2019 AVCA Konvansiyonu’na katıldığım oturumlardan biri Scouting: Az ama öz. ABD Kadın koç yardımcısı Luka Slabe sundu. Aşağıdaki ifadeyle başladı.

“Scouting abartılıyor.”

Bazı insanlar için bu bir küfür ifadesi olabilir. Yaklaşan olumsuzluğu bulmak için çok fazla zaman harcayan koçlar var. Ayrıca takımlarına son derece ayrıntılı istatistiksel raporlar veren koçlar da var.

Luka, istatistikleri izlemeye daha az öncelik vermek isteyebileceğimizi savundu.

Tüm bunlar öncelikle çalışmayla başlar. Neden scout? Luka’ya göre, olası bir şeyi değiştirmemiz gerekip gerekmediğini öğrenmek için scout yapıyoruz. En yaygın durumları ele almak için savunma stratejisi oluşturmakla iyi bir iş çıkarırsanız, bu çoğu zaman maçtan maça hiçbir şey değiştirmenize gerek kalmayacağı anlamına gelir. Ancak, iyi bir temel sisteminiz yoksa, her maç için yeni bir plan gerekir.

Ayarlamalar yapmanız gerekip gerekmediğini görmek için nelere bakmalısınız?

Luka, değiştirilebilecek üç alan olduğunu söyledi. Birincisi, rakibin servisinin karşılanmasıdır. Daha sonra rakibi hücumda sistem dışına çıkartmak gelir. Son olarak, geçişteki ilk topda ne yaptıklarına bakmak istersiniz.

Ekiple ne paylaşıyorsunuz?

Açıkçası, çok şey değil. Antrenörler arasında rakamları ve istatistikleri paylaşmaya kesinlikle bir eğilim vardır, ancak oyuncular bu tür şeylere inanmazlar. Bu yüzden, onları dışarıda bırakın. Genellikle işleri kısa tutun. Sadece oyuncularla gerçekten önemli şeyleri paylaşın ve muhtemelen maçta bu şeyleri güçlendirmeniz gerekeceğini unutmayın.

Peki, şimdi tasarruf edeceğiniz zamanla ne yapacaksınız?

Luka bunu kendi çalışman için kullanmanı önerdi. Kendi takımınızın maç ve antreman videosunu izlemek için daha fazla zaman harcayın. Özellikle ekibin her gün nasıl davrandığı hakkındaki bilgilenme için konuşun.

John Forman

 

Thoughts on opponent scouting

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu