Plaj Voleybolu

José Casanova’dan Portekizli hakemlere online eğitim

50’den fazla Portekizli ulusal ve uluslararası hakem…… ile ıslık çalın ’dizisinin üçüncü bölümü için toplandılar ve bu kez konuşmacı ünlü vatandaşları José Casanova idi. Casanova, küresel sahnede Plaj Voleybolu hakemlik faaliyetlerini koordine etmekten sorumlu FIVB Hakemlik ve Oyun Komisyonu Kuralları Sekreteri’dir. Serinin önceki bölümlerinde voleybol hakemleri, Zorica Bjelic ve Susana Maria Rodriguez Jativa rol almıştı.

Casanova’nın özgeçmişi kendisini anlatıyor. 1996’dan beri FIVB Hakem Delegesi olan eski bir uluslararası Voleybol ve Plaj Voleybolu hakemi olup, 11 Dünya Şampiyonası da dahil olmak üzere 150’den fazla Dünya Turu turnuvasına katılmıştır. Olimpiyat Oyunlarının son beşinde FIVB Kontrol Komitesinin bir üyesidir ve 2021 yazında yeniden planlanan Tokyo Olimpiyatlarına da katılacaktır.

FPV Hakem Komisyonu Başkanı Avelino Azevedo bu web semineri hakkında şunları söyledi: “Ana amacımız, bir Plaj Voleybolu hakeminin uluslararası seviyenin zirvesine ulaşmak için seyahat etmesi gereken yolu açıklamaktı, bu da misafirimizin ve öğretim üyesinin çok dikkatle açıkladığı bir şeydi. Katılımcılar, mükemmellik hakeminin temel özelliklerini öğrenmek ve anlamak için de çok dikkatli davrandılar, özellikle de bir Portekiz’in küresel sahnede hakemlik yönetmesine liderlik ettiği gerçeğini takdir ederek. ”

İlk sunumdan sonra, hakemler birkaç soru sorabildiler, bu da bu girişimi rekabetçi bir sporun henüz dönmediği bir zamanda başarılı bir görüş alışverişi ve verimli bir oturum haline getirdi.

İkinci bölümde, bu dinamik bir formattan yararlanan katılımcılar, dört Portekizli Plaj Voleybolu uluslararası hakeminin yardımıyla bazı kuralları ve vakaları inceledi ve tartıştı. Maria Michelle Ferreira, Sandra Deveza, Sérgio Pereira ve Rui Carvalho her birini farklı bir vakada tartıştılar, böylece bu gibi durumlarda oyunun kurallarının uygulanması hakkında fikir alışverişini teşvik ettiler.

Bu inisiyatifler grubunun temel amacı, önümüzdeki sezonlarda ulusal hakemlik kalitesini artırmak, böylece yapıcı ve pedagojik bir şekilde Portekiz’de Voleybol ve Plaj Voleybolu hakeminin gelişimine katkıda bulunmaktır.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu