Köşe YazarlarıManşet

Kale Nereye Gidiyor?

Türkiye’de ne kadar başarılı olursan ol, bu başarının karşılığı mutlaka ödül değil ceza olur.

Bu şimdi nereden çıktı diyebilirsiniz.

Size Bursa’dan yetişmiş ve milli takımlara sayısız oyuncu kazandırmış, Kadın voleybolu denildiğinde akıllara gelen ilk isimlerden birisi olan Emin İmen’i anlatmak istiyorum bugün.

Emin İmen’i Bursa’nın yanı sıra Türkiye’de de voleybol sporu ile ilgilenen hemen hemen herkes tanır. Önce sporcu olarak, sonrasında da antrenör olarak hizmet verdi.

Sizlere birazcık Emin İmen’i tanıtmak istiyorum;

Emin İmen voleybolda antrenörlük kariyerine Bursa’nın en üretken kulübü DSİ Nilüfer’de başladı. Alt yapıdan başladığı takımındaki oyuncular İstanbul’un ünlü takımlarına transfer oldu. Sonrasında DSİ Nilüfer basamakları birer birer çıkarak en üst lige taşıdı.

Ardından Kadın voleybolunda hamle yapmak isteyen Nilüfer Belediye Başkanı Mustafa Bozbey’in girişimleri sonrasında Nilüfer Belediyspor’u en alt ligden alıp, Sultanlar Ligi’ne taşıdı. Ardından Bursa Büyükşehir Belediyespor’u mahalli ligden alarak üç yılda hem Sultanlar Ligi’ne sonrasında da CEV Challenge Cup’ta iki kez Avrupa Şampiyonluğuna taşıdı.

Sonrasında Bursaspor Emin İmen’i alarak hamle yaptı. Ancak Ali Ay ve yönetimini kadın voleybolu yerine basketbola destek verince bir tek yeşil beyazlı takımı en alt ligden en üst lige taşıyamadı.

Sonrasında Kale 1957 Spor’un başına geçen Emin İmen, kendi yetiştirdiği oyuncularla başarılı oldu ve Kale 1957 Spor’u da Vestel Venus Sultanlar Ligi’ne taşıdı.

Ancak Çan’da çok sevilen ve takımı ile büyük başarılara imza atan Emin İmen ile takımı bu sezon Sultanlar Ligi’ne taşıyan voleybolculara gerçekten çok büyük bir vefasızlık örneği gösterildi.

Sezon sona erdiğinde bildiğim kadarıyla daha önceki Bursa takımlarında sezon sonu takım bir araya toplanır, veda yemeği verilir ve herkese kulüplerine katkısı nedeniyle teşekkür edilirdi. Ancak araştırmalarıma göre Kale 1957 bunu yapmamış.

Sultan Ligi için  Kale 1957 Spor’a yabancı oyuncu arayışına giren Emin İmen ile hiç görüşülmeden yeni bir baş antrenör ile anlaşma yapılmış. Bunu ise çok acı bir şekilde sosyal medyadan öğrenmiş.

Ben şuna inanıyorum;

Bir spor kulübü istediği antrenör ile çalışıp, istemediği ile çalışmaz. Bu vazgeçilmez bir gerçektir.

Benim bildiğim kadarıyla sporda vefa denen bir olgu vardı.

Anladığım kadarıyla Çan ilçesinin takımı vefayı her halde İstanbul’daki semt ile karıştırdı.

İnanın böyle devam ederlerse, emek veren insanlara teşekkür bile etmeden, bazı hatırlı kişilerinin ikazlarıyla başarılı isimlerle habersiz vedalaşırlarsa, ilerleyen zamanlarda ne antrenör bulabilirler, ne de sporcu.

Benden küçük bir uyarı.

Cemal EKENTOK

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu