Plaj Voleybolu

Kanadalılar Tokyo’ya Rio’da Hazırlanıyor

2020 plaj voleybolu sezonu, Heather Bansley ve Brandie Wilkerson’ın hayal ettiklerine hiç benzemedi.
Bazı takımlar ulusal turlarda yarışabilir ve hatta 2020 King of the Court ve bu yılki Avrupa Şampiyonası gibi etkinliklerde sınırlı uluslararası etkinlik elde edebilirken, Kanadalılar son yedi ayın çoğunu evde antrenman yaparak geçirdi.
Wilkerson, Temmuz ve Ağustos ayları arasında üç turnuvalı Amerikan AVP sezonunda yarışabildi, ancak Bansley geçen Kasım ayından bu yana Meksika’daki FIVB Plaj Voleybolu Dünya Turu 4 yıldızlı Chetumal Open dışında bir etkinlikte yer almadı.
Toronto kışı ufukta görünürken Kanadalılar, Brezilya’da üretken iki aylık bir eğitim kampı olmasını umdukları şeyin tadını çıkarmak için güneye, Rio de Janeiro’ya gitmeye karar verdiler.
Bansley Beach Volleyball World’e “Buradaki ilk hafta gerçekten harikaydı” dedi. 2016 Rio Olimpiyatları’nı eski ortağı Sarah Pavan ile beşinci olarak bitiren 33 yaşındaki savunma oyuncusu şunları ekledi: “Brandie’den beri açık havada antrenman yapamadım ve Mart ayında başka bir antrenman kampı için buradayım. Zihinsel olarak benim için çok zorlu bir yıl oldu, hiçbir rekabet fırsatı yoktu ve Toronto’da eğitim çok sınırlıydı. Gerçekten yüksek düzeyde eğitim alma ve gelecek yıla uygun şekilde hazırlanabilme ihtiyacını hissettim ve şu anda Kanada’da sahip olduğumuz eğitim koşullarını yeniden yaratamayacaktık. ”
Geçici FIVB Olimpiyat Sıralamasında altıncı sırada yer alan Kanadalılar, yılın başında Brezilyalı teknik direktör Rico de Freitas ile çalışmaya başladıkça, Rio’ya tekrar tekrar seyahat etmeleri için iyi nedenler var. Agatha Bednarczuk ve Barbara Seixas’ı 2015 FIVB Plaj Voleybolu Dünya Şampiyonası’nda zafere ve Rio Olimpiyatları’nda gümüş madalyaya götüren aynı koç.
Uzun süredir Dünya Turu koçu ve efsanevi voleybol antrenörü Bebeto de Freitas’ın oğlu Rico, istediği kadar uzun süre Bansley ve 28 yaşındaki Wilkerson ile çalışamadı.
Bansley, “Rico ve ekibiyle birlikte çalıştığım için çok heyecanlı ve minnettarım” diye ekledi. “Sizinle çalışmak isteyen bir dünya şampiyonu ve Olimpiyat gümüş madalyalı bir antrenöre sahip olmak çok alçakgönüllü. Eğitim tarzı geçmişte yaşadıklarımdan farklı ve her gün pratikteki yoğunluğun ve yüksek seviyenin tadını çıkarıyorum. Daha fazlasını başarabileceğimizi ve sahada daha verimli olabileceğimizi düşünüyorum. ”
Koçlarının misyonu, Kanadalılara hayal kırıklığı yaratan bir 2019 kampanyasından sonra geri dönmeleri için ihtiyaç duydukları araçları vermektir.
2018’de çift, üç altın madalya ve altı podyum yerleşimi elde etti ve bu da onları FIVB Dünya Sıralamasının zirvesine taşıdı. Ancak ertesi yıl, FIVB Plaj Voleybolu Dünya Şampiyonası, Viyana Büyük Şampiyonası ve FIVB Dünya Turu Finalleri de dahil olmak üzere takvimdeki en önemli turnuvaların bazılarında sadece üç bronz madalya ve 17. sıraya yerleşmek zorunda kaldılar.
Bansley, “Brandie ve ben son dört yılda birlikte çok fazla deneyim geliştirdik ve kazandık” dedi. “Dünyanın en iyi takımlarından biri olabileceğimizi kanıtlayan anlar yaşadık, ancak tutarlılıkla da mücadele ettik. Bu eğitim dönemini, turnuvaların devam ettiği zamana hazırlanmamıza yardımcı olması için kullanıyoruz. Brandie ve ben, bu fazladan zamana, Olimpiyatlara yılın başında olduğundan daha iyi ve daha hazırlıklı olmak için bir fırsat olarak yaklaşıyoruz, bir nevi sıfırlama olarak. Hala geliştirmemiz gereken çok yer var ve Rico’nun büyümemize yardımcı olacağına ve Olimpiyat hedeflerimize ulaşmamız için bizi zamanında olmak istediğimiz yere iteceğinden eminim. ”
2021 FIVB Dünya Turu takvimi hala yayınlanacak ve uluslararası seyahatle ilgili belirsizliğin devam etmesi beklendiğinden, Kanadalılar, ülkenin ulusal turunda oynayabileceklerini veya en azından bazılarıyla antrenman yapabileceklerini umdukları Aralık ayına kadar Brezilya’da kalmaya karar verdiler. Brezilya’nın en iyi takımları.

Rio’ya gelecekteki geziler de masanın dışında değil.

“Olimpiyat koçu olarak Rico’nun deneyimlerinin ve başarılarının bizim için son derece değerli olacağına inanıyorum. Olimpiyatlara hem fiziksel hem de zihinsel olarak nasıl başarılı bir şekilde hazırlanacağını biliyor, ”diye ekliyor üç kez FIVB Dünya Turu En İyi Savunma Oyuncusu olan Bansley. “Seyahat kısıtlamaları nedeniyle, Rico Toronto’ya gelemiyor, bu yüzden Rio’da eğitim vermeyi taahhüt ettik. Tokyo’da elimizden gelenin en iyisini yapmak için ihtiyacımız olan her şeyi yapmaya kararlıyız ve bu, sezon öncesi dönemimizin çoğunu Rio’da veya Kanada dışında geçirmek anlamına geliyorsa, bunu yapmaya hazırız. ”

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu