Kar VoleyboluKöşe YazarlarıManşet

Karda Oynanan Voleybol Olimpiyat Yolunda

Genel Yayın Yönetmenimiz Savaş Eskigülek, Aydınlık Gazetesi'ndeki ‘Haberiniz Olsun’ isimli köşesinde 18 Şubat tarihli yazısında Kar Voleybolunun geçmişi ve geleceği hakkında bilgiler verdi.

Merhaba Kıymetli Takipçilerimiz,

Çin’in başkenti Pekin’de 90 ülkeden üç bin sporcunun katılımı ile gerçekleştirilen 24. Kış Olimpiyat Oyunları 20 Şubat tarihine kadar devam edecek. Heyecanın giderek arttığı oyunlarda Türk sporcular, başarılı sonuçlar alarak ülkemizi temsil ediyorlar.
Kar sporları, kızak sporları ve buz sporları ana başlıklarında toplam 15 branşın yer aldığı dünyanın en büyük spor organizasyonu Olimpiyat Oyunlarının kış versiyonundaki en büyük eksiklik ise VOLEYBOL.

Evet, salonda ve plajda oynanan voleybol, Avrupa’da çeşitli özel firmalar tarafından gerçekleştirilen organizasyonlarla sekiz yıldır karda da oynanıyor. Avrupa Voleybol Konfederasyonu (CEV), 2015 yılında Kar Voleybolunu resmen tanıdı ve ilk resmi turnuvayı 2016’da Avusturya Wagrain’de düzenledi.
Ülkemizde özellikle dağ köylerindeki yaylalarda çeşitli isimler altında düzenlenen kış festivallerinde salondaki voleybola benzer kar voleybolu maçlarına rastlansa da ilk turnuvalar yerel ölçekte oldu. Türkiye Voleybol Federasyonu, ilk resmi turnuvasını CEV ile 2017 Yılında kış turizminin gözde yerleri Bursa ve Kayseri’de gerçekleştirdi.
Türkiye’deki ilk resmi turnuva 18 şubat 2017’de düzenlendi.  CEV Kar Voleybolu Avrupa Turu Erciyes etabında erkeklerde Murat Giginoğlu / Sefa Urlu, kadınlarda ise Adriana-Maria Matei / Beata Vaida (Romanya) çifti şampiyonluğu kazandılar. Aynı yıl Bursa’da düzenlenen 2. Etap maçlarında Erkeklerde Gümüş, Kadınlarda Bronz Madalya Millilerimizin oldu.

İlk Kar Voleybolu Türkiye Şampiyonası 2018 Yılında Artvin’in Kafkasör Yaylasında, ikincisi 2020’de Mersin Arslanköy’de düzenlendi. 3. Kar Voleybolu Türkiye Şampiyonası ise 3-6 Mart 2022’de Sivas Yıldız Dağı Kayak Merkezinde gerçekleştirilecek.

Kadınlarda İlk Altın Madalya 2019’da Geldi

Türkiye Şampiyonu Buğra Eryıldız ve Aleyna Vence, Avusturya’nın Wagrain’deki 2018 CEV Kar Voleybolu Avrupa Şampiyonası’nda Gümüş Madalya kazandılar ve Avrupa Kar Voleybolu Kraliçesi seçildiler.
15’er sayılık 3 setin ikisini kazananın maçın galibi olduğu Kar Voleybolu, 2019 Yılında iki yerine üç oyuncu ile oynanmaya başlandı. O yıl, temsilcilerimiz Bahanur Gökalp, Merve Çelebi ve Simge Yalçın, 2 haftalık etaptan oluşan Avrupa Şampiyonasının ilk haftasında Altın Madalya kazandılar.  İkinci hafta maçlarında ise Bronz Madalya kazanmayı başardılar.

Pandemi Kar Voleybolunu da Vurdu

Pandemi sebebiyle iptal edilen etkinliklerin ardından iki yıllık aranın ardından 2022 CEV Kar Voleybolu Avrupa Turu ile yeniden başlıyor. Avrupa Turu’na Kahramanmaraş ve Kayseri’de ev sahipliği yapacağız. İlk organizasyon bugün Kahramanmaraş’ın Yedikuyular Kayak Merkezi’nde başlayacak. 16 ülkeden toplam 99 sporcunun mücadele edeceği ilk etap maçları, 20 Şubat Pazar günü sona erecek.
2022 CEV Kar Voleybolu Avrupa Turu 25-27 Şubat tarihlerinde Ukrayna, 18-20 Mart tarihlerinde Kayseri-Erciyes ve 25-27 Mart’ta Avusturya Wagrain etabıyla sona erecek.

Dünya Kar Voleybolunun Patronu FIVB Kar Komisyonu’ndaki Türk

Uluslararası Voleybol Federasyonu (FIVB)’de Kar Voleybolunu yöneten FIVB Kar Voleybolu Komisyonu’nda yer alan Oğuz Değirmenci ülkemizi ve Avrupa’yı temsil ediyor. Değirmenci ülkemizde 2012 yılından bu yana TVF Plaj ve Kar Voleybolu Yönetmeni olarak görev yapıyor. Ayrıca Türkiye’nin ilk ve tek Plaj Voleybolu Kitabını yazan kişi aynı zamanda. Bu konuya başka bir yazımda yer vereceğim.

Türkiye, Kar Voleybolunun Cazibe Merkezi Olabilir

Kar Voleybolunun çok da uzun olamayan bir süreçte Kış Olimpiyat Oyunlarında yer alacağını düşünüyorum. Böylelikle Voleybol, kış olimpiyat oyunlarında yer almayan futbol ve basketbolun bir adım önüne geçmiş olacak.
Ülkemiz, doğası ve tarihi güzellikleriyle Kar Voleybolu organizasyonlarıyla spor turizminin önemli ülkelerinden biri olabilir. Çünkü Avrupa’nın en görkemli voleybol organizasyonlarına imza atan Türkiye Voleybol Federasyonu, Kış Olimpiyat Oyunları gibi bir organizasyonun ülkemizde düzenlenmesi halinde en önemli çözüm ortağı olacaktır.
Ülke tanıtımında voleybolu çok iyi değerlendirmeli; salon ve plaj voleybolundaki etkin organizasyon yeteneğimizi kar voleybolunda da kullanarak yeni gelişen bu branşta söz sahibi ülke olma fırsatını değerlendirmeliyiz.

Kıymetli okurlarımız,

Bugün de Kar Voleybolu ile ilgili gelişmelerden ‘Haberiniz Olsun’ istedim.
Kalın Sağlıcakla,

 

 

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu