Kar Voleybolu

Karl Stoss İle Kar Voleybolu Üzerine Bir Söyleşi

Kar voleybolunun öncülerinden biri, IOC Üyesi ve Avusturya Olimpiyat Komitesi Başkanı Bay Karl Stoss anlatıyor.

Karl Stoss, 2009’dan beri Avusturya NOC Başkanı ve FIVB ve CEV tarafından ortaklaşa düzenlenen PyeongChang 2018 Kış Olimpiyat Oyunları’nda Kar Voleybolu Gecesi’nin sahnelenmesinin ayrılmaz bir parçasıydı.

Avusturya, CEV Avrupa Turu etkinlikleri de dahil olmak üzere ilk CEV Kar Voleybolu Avrupa Şampiyonası gibi kar voleybolu etkinliklerine düzenli olarak ev sahipliği yapıyor.

Avusturya’da ilk kar voleybolu etkinliği 2008’de sadece dört oyuncunun yarışması ile gerçekleştirildi. Wagrain-Kleinarl’da düzenlenen ilk CEV Avrupa Şampiyonası’nda 18 ülkeden 24 takım mücadele etti. Bu da sporun ne kadar büyüdüğünü gösteriyor!

Wagrain-Kleinarl ; 1.850 m yükseklikte, her yerinde  karla kaplı güzel dağlar bulunan inanılmaz bir manzaraya sahip ve atmosfer gerçekten muazzam. Böyle bir yükseklikte bile izlemesi eğlenceli ve oynaması kolay. Kar Voleybolu Avrupa Turu büyümeye devam ediyor ve şimdi Dünya Turu ile kar voleybolu küresel olarak yayılıyor.

Olimpiyat Oyunları sırasında Pyeongchang’daki Austria House’daki FIVB/CEV Kar Voleybolu Gecesi büyük bir başarıya dönüştü. Bu gecede, Kim Yeon-koung, Xue Chen, Stefanie Schwaiger, Nik Berger, Giba, Vladimir Grbic ve Emanuel gibi voleybol efsaneleri kar voleybolu oynadılar.

45’ten fazla televizyon kanalı olayı yayınlarken, 20 fotoğrafçı da olayı kaydetti. Seyirciler arasında, Monako Prensi Albert II ve yaklaşık 25 diğer IOC Üyesi vardı.

Medyanın  geri bildirimi ise harikaydı, bazı istasyonlar yarım saate kadar canlı yayın yaptılar. Bu etkinlik, sporun büyümesine gerçekten yardımcı oldu. Devam eden gelişimiyle ilgili olarak, geleneksel olarak yaz sporlarıyla ilişkilendirilen bazı ülkelerde artık kar voleybolu aracılığıyla kış sporunun tadını çıkaracaklar.

Avusturya’da voleybolcuların kış aylarında özellikle karma turnuvalarda karda oynaması giderek yaygınlaşıyor. Her ikisi de eski Avrupa Plaj Voleybolu şampiyonu olan Nik Berger ve Stefanie Schwaiger gibi yıldız oyuncular, kar voleybolunu tanıtmaya devam ediyorlar ve Avusturya NOC’da sporun gelişimini yakından takip ediyor.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu