Köşe YazarlarıManşet

Karşıyaka Bolu Belediyespor’u Evinde Durdurdu

Merhaba Sevgili Voleybol Aktüel Takipçileri;

Kadınlar 1. Lig A Grubu Karşıyaka – Bolu Belediyespor maçı Karşıyaka Mustafa Kemal Atatürk Spor Salonu’nda oynandı.

Salonda bin kadar Karşıyaka taraftarı vardı. Maçın başından sonuna kadar Karşıyaka taraftarı hiç susmadan tezahüratta bulundu. Öne geçtiklerinde o meşhur marka olmuş tezahüratları “Kaf Kaf Kaf Sin Sin Sin Kaf Sin Kaf Sin Kaf” diyerek salonu inlettiler. Her zaman dile getiriyorum, Karşıyaka taraftarı yedinci oyuncudur. Bir özelliği daha var. Kazanırsa alkışlıyor, tempo tutuyor, takımı yüreklendiriyor… Kaybederse, asla oyuncunun aleyhine bir tezahüratta bulunmuyorlar. Takımlarına yinede sahip çıkıyorlar.

Karşıyaka; Simay AKDAĞ, Yaren IŞIK, Liray AKPINAR, Ezgi ULUDAĞ, Ece KOZDERE ve Ayşegül GİRGİN (Lara UYAR – L) altısıyla maça başladı.

Bolu Belediyespor; Danıjela DZAKOVİÇ, Buse SERBEST, Hanna KYRYCHENKO, Ayşe DİL, Selin TOY ve Burcu ŞENTÜRK (Melis DEMİR – L) altısıyla maça başladı.

Maçı Karşıyaka 3-2 kazandı. Setler şu şekilde sonuçlandı; 25-19 / 23-25 / 25-17 / 24-26 / 15-7

Hafta içindeki yazımda, Karşıyaka’nın favori olduğunu belirtmiştim. Bolu Belediye diri bir takım. Tecrübeli oyuncuları var. İki yabancı oyuncuları Hanna ile Danıjela oyunda fark yaratabiliyor. Ancak, Karşıyaka’nın çok hırslı ve takımı için varını yoğunu ortaya koyan bir taraftarı var. Kolay kolay evinde kaybetmiyor. Bolu Belediyespor’u durduracak yetenekli oyuncuları var. Bugün bu oyuncular sahne aldı, güçlü rakibini yendiler.

Maça gelince;

Karşıyaka, ilk altıda değişiklik yaparak Ezgi ULUDAĞ ile maça başladı. Geçtiğimiz hafta Kale maçında üçüncü ve dördüncü sette ilk altıda başlayan Ezgi ULUDAĞ, bu kez maç kadrosunun ilk altısında. Topa iyi vuran Buket Yılmaz’ın yerine Ezgi ULUDAĞ, doğru bir tercih mi diye kafalarda soru işareti oluştu. Bu konuya yazının sonunda tekrar döneceğim,

Beş setin beşinde de, ilk beşinci sayıya Bolu Belediyespor ulaştı. Karşıyaka setlere hep geriden başladı. Rakibi yakaladı, öne geçti, geriye düştü… Kaybettiği setlerde dahi oyunu bırakmadı.

Birinci sette, takımlar karşılıklı hata yaparak maça başladılar. Simay’ın dört numaradan, Liray’ın iki numaradan vurduğu smaç toplara rakip etkisiz kalınca, Karşıyaka sayı üretmekte zorlanmadı. Bir de bunun yanına Yaren/Liray – Yaren/Ezgi ikilisinin blokları vardı. Ezgi, geriden çok iyi manşet aldı, aldığı manşetleri pasörüne sağlam bir şekilde gönderdi.

Karşıyaka teknik molaya 12-10 önde girdi. Moladan sonra Bolu Belediyespor, atak oyunuyla 17-13 öne geçti. Karşıyaka yedi sayılık seriyle 20-17 öne geçti. Seti de 25-19 kazanarak 1-0 öne geçti.

İkinci sette, takımlar servis kaçırarak sete başladılar. Bu sette, Bolu Belediyespor’un hücum oyuncularının daha fazla katkı yaptığını gördük. Karşıyaka’nın smaçörlerini file önünde durdurmaya çalıştılar.

Takımlar karşılıklı seri sayıları ürettiler. Altı sayılık seri yakalayan Karşıyaka, teknik molaya 12-9 önde girdi. Teknik moladan sonra Bolu Belediyespor altı sayılık seri yakaladı, 15-12 öne geçti. Karşıyaka 19-17 öne geçti, rakibini bir kez daha yakaladı. Bolu Belediyespor 25-23 seti kazanarak durumu 1-1 yaptı.

Üçüncü sette, Bolu Belediyespor 11-7 öne geçti. Simay’ın etkili servisleri ve geriden hücumlarıyla, rakibin savunma dengesi bozuldu. Karşıyaka 11 sayılık seriyle 18-11 farklı bir şekilde öne geçti. Karşıyaka 25-17 seti alarak 2-1 öne geçti.

Bolu Belediyespor bu sette, bariz bir şekilde oyundan düştü. İyi manşet alamadılar, hücum oyuncuları oyuna giremedi. Karşıyaka, daha dikkatli oynadı. Yardımlaşmayı çok iyi yaptı. Ayşegül, çok iyi pas dağıttı. Ezgi, bu sette de çok iyi manşet aldı.

Dördüncü sette, Karşıyaka sete iyi başlayamadı. Servis hatası ve basit oyun hatalarıyla hep geriden takip etti. Bolu Belediyespor teknik molaya 12-8 önde girdi. 20-14 yaparak farkı açtı. 22-17 farkı korudu. Bu skordan sonra, Karşıyaka etkili servis atarak, rakipten gelen topu çok hızlı oynayarak yedi sayılık seriyle 24-22 öne geçti. Maçı 3-1 bitirmeye ramak kalmıştı. Bolu Belediyespor oyunun kontrolünü ele alarak, seti 26-24 aldı. Durum 2-2 oldu.

Beşinci sette, daha dikkatli olan ve top takibini iyi yapan, hücum oyuncularını iyi kullanan Karşıyaka, oyunun inisiyatifini ele geçirdi. Bolu Belediyespor bu sette iyi manşet alamadı. Karşıyaka seti 15-7 alarak, maçı 3-2 kazandı.

Karşıyaka, gerçek gücünü ortaya koyduğunda yenemeyeceği takım yok. Bu maç Karşıyaka için, önemliydi. Evinde oynadığı dört maçın dördünüde kazandılar. Üstelik lig ikincisini yendiler. Kazandığı setleri farklı kazandılar. Kaybettiği setleri kılpayı kaybettiler. Bu durum şunu gösteriyor, Karşıyaka, başarılı oyununun sürekliliğini maçın geneline yayıyor, geriye düştüğünde oyundan kopmuyor. En önemlisi, geriden gelip rakibini yakalıyor.

Karşıyaka, Bolu Belediyespor’un topa iyi vuran smaçörlerini daha çok blok savunmayla durdurabilirdi. Tamer Hoca, blok savunma sistemine yükleyeceği gücünü, ekonomik kullanarak geri savunmayı güçlendirdi. Arkaya, iyi manşet alan Ezgi ULUDAĞ ile maça başladı. Maçın geneline baktığımızda çok doğru karar verdiği ortaya çıkıyor. Buket YILMAZ, topa iyi vuran bir smaçör. Yerine Ezgi’yi oynattı. Şöyle düşünmüş olabilir, topa vuran Simay ve Liray var. Geride manşet alacak Simay ile birlikte ikinci bir oyuncu gerekli. Çünkü Bolu Belediye iyi hücum yapan bir takım. İyi servis atan bir takım. Servis karşılayacak ve arkaya düşen topları alacak bir oyuncuya daha ihtiyacı vardı.

Karşıyaka’da tüm oyuncular iyi oynadılar. Hepside kazanmak için çaba sarf ettiler. Ayşegül, iyi top dağıttı. Smaçörleri iyi oynattı. Simay ve Liray topu rakip sahada iyi öldürdüler. Çapraz vuruşlarında rakip zorda kaldı. Orta oyunculardan Yaren, Ece ve Ayça etkiliydiler. Blok savunmanın yanında ortadan tek ayak vuruşlarıyla sayı ürettiler.

Ezgi ULUDAĞ için ayrı bir paragraf açıyorum.

Bugün mükemmel oynadı. Manşetlerin tamamını hatasız aldı ve pasöre ulaştırdı. Geriden oyunu çok iyi takip etti. Yerden çok top kaldırdı. Takımın savunma sisteminin beyniydi. Arka bölgede sağa sola gidip geldi. Arkadaşına yardıma koştu. Adeta arka savunmanın sigortası gibi çalıştı. Öne geçtiğinde, takımın hücum gücüne olumlu katkılar yaptı. Sayı üretti, skora katkı yaptı. Katma değeri yüksek bir oyun ortaya koydu. Bu oyuncuyu Ayvalıkgücü’nden geldiğinden bu yana izliyorum. Geçen yıl hem A takım hem genç takımda oynadı. Oyuna konsantrasyonu yüksek bir oyuncu. Başarısını sürdürerek devam etmeli.

Her iki takımda iyi mücadele ettiler. Voleybolu güzelleştirerek oynadılar.

 

Atila İNCE  

Daha Fazla Göster

İlgili Makaleler

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
404 Not Found

404

Not Found

The resource requested could not be found on this server!


Proudly powered by LiteSpeed Web Server

Please be advised that LiteSpeed Technologies Inc. is not a web hosting company and, as such, has no control over content found on this site.