1. LigKadınlarKöşe Yazarları

Karşıyaka – İzmir BŞ Belediyespor analizi

Merhaba Sevgili Voleybol Aktüel Takipçileri,
Kadınlar 1. Lig A Grubu Karşıyaka – İzmir Büyükşehir Belediyespor maçı Karşıyaka Mustafa Kemal Atatürk Spor Salonu’nda oynandı.

Salonda 1000 kadar Karşıyaka taraftarı vardı. Karşıyaka ilk maça taraftarı önünde çıktı. İzmir Büyükşehir Belediyespor ilk maçını kendi evinde olmasa da İzmir’in Karşıyaka takımıyla deplasman yolculuğu yapmadan, deplasmana çıktı.

Karşıyaka taraftarı, maçın başından sonuna kadar takımı lehine tezahürat etti. İzmir BŞB’nin 10 kadar taraftarı, karşı tribünde maçı izledi.

Karşıyaka; Ayşegül GİRGİN, Simay AKDAĞ, Yaren IŞIK, Liray AKPINAR, Buket YILMAZ ve Ece KOZDERE ile maça başladı.

İzmir Büyükşehir Belediyespor; Esra Nur SOLGAN, Çisil OYGUÇ, Ezgi BÖKE, Aleyna VENCE, Dilara YERGÜN ve İdil Naz KANBUR ile maça başladı.

Maçı Karşıyaka 3-1 kazandı. Setler şu şekilde sonuçlandı; 25-21 / 25-18/ 20-25 / 25-18

İlk sette, her iki takım denk bir mücadele ortaya koyarak maça başladılar. Sezonun ilk maçı olması nedeniyle, çok hata yaptılar. Teknik molaya Karşıyaka 12-11 önde girdi. Teknik moladan sonra, oyunun kontrolünü Karşıyaka aldı. Birden skor Karşıyaka lehine 19-14 oldu. İzmir BŞB moladan sonra biraz oyundan düşer gibi oldu. Karşıyaka bu bölümde, daha atak oynadı.

İkinci sette; Karşıyaka bu sette, daha atak bir oyun ortaya koydu. Seti farklı bir sayıyla önde götürürken, setin ortalarından sonra İzmir BŞB farkı kapattı. Karşıyaka, 13-7’den, çok hata yapmaya başladı. İzmir BŞB bir ara maçı 15-14’e kadar getirdi. Bu skordan sonra, İzmir BŞB’nin yine oyundan düştüğünü görüldü.

Üçüncü sette; İzmir BŞB, ilk iki sette maçın önemli bölümlerinde denk bir mücadele ortaya koyduğu halde, setleri kaybetmişti. Bu sette, bir kez geriye düşmesine rağmen, seti hep önde götürdü. Seti alarak durumu 2-1 yaptı. İzmir BŞB bu sette, pasör değişikliğine gitti. İlk iki sette, Çisil oynadı, 3. ve 4. Setten itibaren Tülay oyundaydı. Çisil’i yıllardır izlerim, takımın yükünü çok çekti. Tülay, sezona daha hazır olduğunu gösterdi.

Dördüncü sette; Teknik molaya her iki takımda denk bir mücadele ile girdiler. Takımlar daha az hata yaptılar. Karşıyaka’nın teknik moladan sonra atak oyunu skoru lehine çevirmesine yetti. Seti alarak, maçı 3-1 kazandılar.

Maçın geneline baktığımızda;
Karşıyaka;
Geri savunmayı iyi yaptılar. Atak bir oyun ortaya koymaya çalıştılar. Libero çok iyiydi. Yardımlaşma ve oyun takibini iyi yaptılar. Maçın büyük bölümünde blok savunma çok iyi değildi.

Simay AKDAĞ, geçen yıl başarılı oyununu kaldığı yerden devam ettiriyor. Özellikle Karşıyaka’nın kazandığı setlerde, Simay dört numaradan çapraza vurduğu toplardan çok sayı çıkardı. Gerideyken iyi savunma yaptı ve ortadan atak yaptı.

Ece KOZDERE, geçen yıldan bu yana üzerine koyarak ilerliyor. Kenara açılarak tek ayak vuruşlarından takımına çok sayı kazandırdı.

Yaren IŞIK, Milli takımdan sonra daha bir özgüven gelmiş. Geçen yıl, blok yapıyordu. Bu sezon tek ayak vuruşlarını eklemiş.

İzmir Büyükşehir Belediyespor;
Takımın ilk altıda çıkan oyuncuların yarısı, bu yıl kadroya dahil oldu. Son iki sette dört oyuncu takımda ilk defa oynuyorlardı. Oynayanların çoğunluğu takımda yeni. Karşıyaka gibi taraftar desteği olan takıma karşı oynadılar. Birinci, üçüncü ve dördüncü setlerde, setin ortalarına kadar maçı başa baş götürdüler, setin ortasında oyundan düştüler. İkinci sette geriden başladılar, setin sonuna doğru rakibini yakaladılar.

Yeni bir takımın çok çabuk uyum sağlaması ve oyun içinde birbirlerini takip eder hale gelmesi biraz zaman alacaktır. Şükrü Hoca, oyuncularına güveniyor. Hatalarında, oyuncuları demoralize etmek yerine, daha fazla yüreklendiriyor.

Dilara YERGÜN, iyi bir smaçör, oyuna giriyor, mücadele ediyor. Oyunun bazı bölümlerinde etkili oldu. Smaç servisi atıyor. Smaç servisi atmaya devam edecek, çünkü Şükrü Hoca, sabırlı olmasını istiyor. İleride çok iyi bir smaç servis atan bir oyuncu olabilir. Smaç servis tekniğine sahip.

Tülay ÖNER; hem parmaklarını iyi kullanıyor, hemde oyun zekası çok iyi. Takım arkadaşlarının ne yapacağını kestiriyor, hemde rakip takımın dizilişini iyi gözlemliyor. Rakibe göre en elverişli durumda olan arkadaşını seçiyor.

Aleyna VENCE, iyi bir orta oyuncu. İleride çok klas tek ayak vuruşlarını görebiliriz.

Libero Ayça KARAKAÇ, çok mükemmel oynadı. Neredeyse sıfır hata ile oynadı. Çok iyi manşet aldı, öne düşen toplara bile yetişti, topları kaldırdı. Oyunu çok iyi takip etti, çok dikkatliydi.

Saha değişimi sırasında, Tamer Hoca ile Ayça karşılıklı yan yana geldiler. Tamer Hoca, eski oyuncusu Ayça’nın omuzuna dokunarak selam verdi, değer verdi, önemsediğini belirtti. Ayça’da eski Hocasına dönerek, tebessüm etti. İşte voleybol bu. Antrenör, sporcu oluyorsunuz, bir yıl sonra da rakip oluyorsunuz. Ama daha önceki antrenör, oyuncu saygınlığı kaybolmuyor.

Dilara YERGÜN, üst üste iki kez smaç servis hatasından rakibe sayı kazandırdı. Mahçubiyet içinde başını öne eğdi, canı sıkıldı, üzüldü. Şükrü Hoca, iki adım attı, Dilara’nın yanına geldi, güven veren, cesaretlendiren ve moral veren bir beden diliyle el çırptı. Olur böyle şey, devam smaç servise der gibiydi.

İdil Naz KANBUR, Galatasaray alt yapısından yetişen bir oyuncu. Yeni bir takım, uyum sürecinde. Ancak, ileride iyi bir smaçör olabilir. Oyunun bazı bölümlerinde etkili oldu.

 

Atila İNCE

İlgili Makaleler

2 Yorum

  1. Erdal bey merhaba, öncelikle yazıya gösterdiğiniz ilginize teşekkür ederim. Oyun esnasında gördüğümü yazdım. Her iki takımın öne çıkan özelliklerini ve güçlü yanlarını yazdım. Liberolar ile ilgili eleştiriniz var. Yazımda belirttim. Her iki takımın liberoları; Karşıyaka’nın Liberosu için çok iyiydi, diye belirttim. İzmir BŞB’nin liberosu için çok mükemmel oynadı diye yazdım. Selamlar.

  2. Merhaba maçın analizi ni eksik ve gelişi güzel yorulmadınız oyuncuların yorumlarında sanki liberolara verilen değerin geçiştirerek takımlarda olsada olur olsada olur yorumunuz çok yanlış

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu