Plaj Voleybolu

Katar’ın Plajdaki Mücevherleri

“Er ya da geç, elbette Olimpiyat şampiyonu ya da dünya şampiyonu olacağız. Buna inanıyorum.”

Bunlar, Cherif Younousse’nin birkaç yıl önce, Ahmed Tijan ile yeni bir Katarlı çifti oluşturmak için bir araya gelmesinden kısa bir süre sonra sözleriydi. Ve Cherif ve Ahmed’in şu anki FIVB Plaj Voleybolu Dünya Sıralamasında Tokyo 2020 için kesinti yapmaya çalışırken 13 numaraya yükselmesine yardımcı olan tutumu gösteriyorlar.

Afrika’dan Katar’a

Cherif Younousse Senegal’de doğdu ve büyüdü. Sahilin hemen kıyısında yaşadı ve ağabeyinin örneğini izleyerek zamanının çoğunu sekiz yaşından itibaren plaj voleybolu oynayarak geçirdi.

“Sadece yazın oynadım çünkü geri kalan zamanlarda okula gitmek zorunda kaldım. Ama yaklaşık sekiz yıl boyunca bazı yerel turnuvalara katıldım ”diye hatırladı. “Senegal’de plaj voleybolu o kadar iyi gelişmemiş, bu yüzden bir temsilci Katar’a gitmemi teklif ettiğinde kabul ettim. Benim için harika bir şey ve kararımdan pişman değilim. ”

Ahmed Tijan’ın hikayesi benzer. Senegal’in komşularından Gambiya’da doğdu ve çocukken farklı sporlar yaptı – futbol, masa tenisi, sokak voleybolu …

“2011 civarında salon voleybolu becerilerimi geliştirmek için Senegal’e gittim çünkü daha iyi bir ligleri var. Sonra bir yönetici ile tanıştım ve onun aracılığıyla Doha’ya gitme şansı yakaladım. Orada iki veya üç yıl salonda oynadım ve sonra plaj voleyboluna geçtim ”dedi.

İlk turnuvalar birlikte

İki genç, yeni kabul ettikleri ülkelerini Larnaka’daki FIVB U21 Plaj Voleybolu Dünya Şampiyonasında temsil ettiklerinde ilk kez 2014 yılında uluslararası sahnede bir Katar takımı olarak göründüler. FIVB Plaj Voleybolu Dünya Turu’na ilk katılışları, o yıl Doha Açık’ta kendi sahalarında yarıştıklarında geldi. Ancak ondan sonra, her biri daha deneyimli Brezilya doğumlu bir partnerle eşleştirildi.

Cherif’in Olimpiyat rüyası

Cherif, Jefferson Santos Pereira ile birkaç sezon oynadı. 2016’da Kish Island Open’da Dünya Turu altın madalyasını kazandılar ve hatta o yıl Rio Olimpiyat Oyunlarına katılmaya hak kazandılar. Burada İspanya’dan Adrian Gavira ve Pablo Herrera ve Avusturyalı Alexander Huber ve Robin Seidl gibi güçlü rakiplere karşı sekizli finale yükseldi.

“Olimpiyatlar çok güzeldi, sadece orada olmak… Bir dahaki sefere orada olmak için savaşacağım, çünkü orada olmak ve ülkenizi temsil etmek hiç kimsenin sizden alamayacağı bir şey. 2012’de evde televizyonda Olimpiyatları izliyordum ve biri bana bir sonraki Olimpiyatlarda yarışacağımı söyleseydi, onlara asla inanmazdım. Bu yüzden geldiğim yerden dört yıl içinde gittiğim yere kadar harika bir şeydi, asla unutmayacağım bir şeydi… ”diye haykırdı Cherif.

Aynı zamanda Ahmed, Julio Nascimento ile güçlerini birleştirdi. 2017’de Dünya Turunda ilk iki madalyayı kazandılar – Agadir 1 yıldızda gümüş ve Espinho 2 yıldızlı gümüş.

İlk madalya birlikte

Cherif ve Ahmed, 2018’in başında yeniden bir araya geldi.

“Ulusal federasyonumuz, Tokyo Olimpiyatları’na katılma hedefiyle birlikte oynamamız gerektiğine karar verdi. Bizim için büyük bir zorluktu çünkü bizden daha deneyimli ortaklarla oynamaya alışmıştık. Ama şimdi oynamalı ve baskı yapmadan tadını çıkarmalıyız, ancak ana hedefimiz olan Olimpiyatları aynı hedefe sahip tüm bu üst düzey takımlarla başarmak kolay olmayacak, ”dedi Cherif.

Cherif ve Ahmed’in ikili olarak ilk Dünya Turu madalyası, bir araya gelmelerinin hemen ardından geldi. Doha’daki 4 yıldızlı etkinlikte üçüncü sıradaki maçta ünlü Amerikalı Phil Dalhausser ve Nick Lucena’yı yenerek bronz madalya aldılar.

“ABD’nin en iyi takımı olan Dalhausser ve Lucena’ya karşı kazanmak inanılmazdı – çok deneyimli, efsanevi oyuncular. Ev sahasında oynamak güzeldi çünkü bu atmosferi her zaman hissediyorsunuz. Kendinizi evinizde hissediyorsunuz, herkes sizi destekliyor, aileniz orada ve kendinizi iyi hissediyorsunuz. Bu bizim için iyi bir turnuvaydı, Dünya Turumuzdaki üçüncü turnuvamızdı. Bronz aldık, bu yüzden başlamak için iyi bir yoldu ”dedi Ahmed.

Daha fazla kilometre taşına ulaşıldı

O yılın ilerleyen saatlerinde Katarlı çifti, elemelerden başladıkları ve ikinci Dünya Turu podyumuna giden yolda üst düzey ikilileri yendikleri 5 yıldızlı Vienna Major’da bronz madalya aldı. Ayrıca hem Asya Oyunlarında hem de AVC Asya Şampiyonalarında Katar’ın ilk plaj voleybolu altın madalyalarını aldılar.

2019’da Cherif ve Ahmed, Xiamen 4 yıldızında Dünya Turu puanlarına bir bronz daha eklediler ve kıta şampiyonluğunu savundular. Ekim ayında Katar plaj voleybolu 4×4 milli takımının bir parçasıydılar ve Doha’daki 2019 ANOC Dünya Plaj Oyunları’nda ev sahibi seyircilerden esinlenerek dörtlü yarışmada gümüş madalya ile kutlandılar.

“Elimizdeki her şeyi verdik ve bu bizim için, özellikle de ev sahibi seyirciler için inanılmaz bir deneyim oldu. Stadyum gerçekten doluydu. Katar’ın ABD’ye kaybettiği altın madalya maçının hemen ardından Cherif, pastanın son parçasını kaçırdık ama oldu ”dedi. “Gelecekte yapacak çok işimiz var.”

Gelecek

Gelecek şimdiye kadar sadece iki FIVB etkinliğinden oluşuyordu. Cherif ve Ahmed, Mart ayında 2020 Doha 4 yıldızını ve Eylül ayında Saray Kralı etkinliğini oynadılar, ancak 25 yaşındaki iki sporcu için dört gözle bekleyecek çok şey olacak.

Daha fazlasını başarabileceğimize inanıyorum. Ben Cherif’e inanıyorum ve kendime inanıyorum ”dedi Ahmed.

 

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu