Para Volley

Katie Holloway’in koleksiyonundaki eksik Olimpiyat Altını tamamlandı

Katie Holloway, kariyerinde mümkün olan hemen hemen her şeyi başardı.

İki kez altın madalya sahibi olan Paralimpik Oyunlar’ın MVP’si ve eski Division I kolej basketbol oyuncusu olan Holloway’in yapmadığı pek bir şey yok.

Holloway için en son iki altın madalya Paralimpik Oyunların’dan geldi. Amerika Birleşik Devletleri, Çin’i mağlup ederek son Paralimpik Oyunları’nda altın madalyayı elde etti ve Holloway yine Paralimpik Oyunları oturarak voleybol dalında altın madalyanın sahibi oldu.

Holloway bu yılki Paralimpik Oyunlar hakkında “Paralimpik Oyunlar, çok benzersiz ve farklıydı. Ekibimiz çok yetenekli idi ve deneyimlerimize güvendik.”

Altın madalya maçındaki performansıyla MVP seçilen Holloway, tecrübeli oyunculardan biriydi. Heather Erickson ile birlikte dört kez Paralimpik Oyunları’nda yer aldı, takım arkadaşı Monique Matthews ise üç kez Paralimpik Oyunlarda yer aldı. Hamileyken mücadele eden Lora Webster ise beş Paralimpik Oyunları’nda yer aldı.

Holloway’e göre, oturarak voleybolda ilk üç altın madalyayı kazanan Çin’i devirmek için anahtar tecrübeydi. ABD, 2016’da Rio Oyunlarında Çin’in bu galibiyet serisini sonlandırdı.

35 yaşındaki oyuncu, “Çin’in bir maçta böyle bir zorlukla karşılaşıp karşılaşmadığını bilmiyorum” dedi. “İyi iletişim kurduk. Birbirimize güvenerek ortaya çıktık ve kazanmak için kelimenin tam anlamıyla herkes tek kişi gibi oldu.”

Holloway, Tokyo’ya gitmesinin  gecikmesinin tüm belirsizlikle birlikte kendisine çok zarar verdiğini söyledi. Sonunda tekrar rekabet etme şansını elde etmeden önce spor psikoloğuyla ve takım arkadaşlaryla “çok zaman” geçirdi.

Holloway, “Paralimpik Oyunları seviyorum” dedi. “Normalde göremediğim birçok arkadaşımı görüyorum. Sadece oynamak ve onlarla birlikte kutlama yapmak işte buna bayılıyorum.”

A Milli takım kaptanı olan Holloway, fibula hemimelia ile dünyaya geldi ve 20 aylıkken sağ ayağı ampute edildi.

Oturarak voleybol milli takımına katılmadan önce, Holloway basketbolda oldukça iyi bir özgeçmiş oluşturmuştu. California State Northridge için oynarken, I. Division basketbol oynayan ilk protez bacaklı kadındı.

Lisede voleybol oynayan Holloway, basketbolda devam edebilmek için hayallerini askıya aldı, ancak voleybol kariyerine 2006’da Northridge’de devam etti.

Holloway, “Amerika Birleşik Devletleri Oturarak Voleybol takımı, okulumda antrenman yapmaya geldi, spor antrenörüm beni koç ve kızları takımı ziyaret etmeye davet etti” dedi. “Sonra, sezon bittikten bir veya iki hafta sonra beni tam anlamıyla bir kampa davet ettiler.”

Holloway lisede voleybol oynamıştı, ancak oturarak voleybol farklıydı. Basketbol kariyerinde öğrendiği dersleri aldı ve bunu Paralimpik olmak için uyguladı.

“Ekip içinde ne olacağımı, bu sıkı antreman programından  öğrendim” dedi. “Kendim hakkında çok şey öğrendim ve küçük şeylerin iyi gitmesini sağlamak için kendime ne kadar saygı duymam gerektiğini öğrendim. Zaman zaman bazı şeylerden vaz geçmek zor, ama bunu öğrendim.”

Holloway, Tokyo 2020 Oturak Voleybol servis istatistiğinde , Erickson’ı bile geride bırakarak 20 ace ile ikinci oldu. ABD Oturarak Voleybol Kadın Takımının kazandığı altın madalya, Amerika Birleşik Devletleri’ne bu sezon Olimpiyatlarda salon kadın voleybol takımı, April Ross ve Alix Klineman’dan oluşan  plaj voleybolu ikilisinin ardından uluslararası voleybol alanında üçlemeyi tamamladı.

Tokyo’ya gitmek bile Holloway ve ekipden bazı oyuncular için bir başarıydı. Japonya’ya gitmeleri planlanmadan birkaç gün önce iki oyuncunun Covid testi pozitif çıkmıştı. Bir yılı aşan uzun bir gecikmeden ve oynayıp oynamayacaklarının belli olup olmadığı zor günlerden sonra, oyunlara giden yolda zor bir deneyim yaşandı.

“Her maçın oynanacağı gün çok stresliydi” dedi. “Covid durumuyla ilgili pek çok belirsizlik vardı. Özellikle de grup aşamasında Çin’e kaybettikten sonra. Ne olacağı hakkında hiçbir fikrimiz yoktu. Oraya vardığımız için bile çok memnunum.”

Holloway’in oturarak voleybol kariyeri 15 yıla yayıldı ve artık Stanford’un isim, imaj ve benzerlik hizmetlerinden sorumlu müdür yardımcısı olarak bir adım daha atacak ve bu rolü dört gözle bekliyor.

Voleybolda onun için sırada ne olduğundan emin değil. Paralimpiklere olan tutkusu ve Paralimpikçiler için itici bir güç olmaya devam ediyor.

Şimdilik, Holloway Tokyo’dan dönüş yolculuğunun ardından dinleniyor ve altın madalyanın tadını çıkarıyor.

“Sanırım buraya gelme potansiyelimiz olduğunu her zaman biliyorduk,” dedi. “Ama altın madalya kazanacağımızı hayal eder miydik bilmiyorum. Bu kaynaklara sahip olmasaydık, bugün olduğumuz yerde olmazdık.”

 

Marisa Ingemi

Lake Stevens’ Katie Holloway strikes gold again with USA sitting volleyball team | The Seattle Times

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu