Genel HaberlerManşet

KidZania Anneleri de Voleybolu Öneriyor

Çocukların ülkesi KidZania’da küçük eller büyük işler başarırken; çocuklar hep birlikte hem doya doya eğleniyor hem de yepyeni şeyler öğreniyorlar.
4 -14 yaş arasındaki çocukların birbirinden eğlenceli aktivite alanlarında hem motor becerilerini hem de fiziksel ve sosyal becerilerini geliştirecek meslekleri deneyimlediği, seçim yapma özgürlüğünü elde ettiği, yaratıcılığını kullandığı, oynadığı ve ürettiği 8.000 m²’lik Çocuklar Ülkesi’nde çocuklara daha iyi bir dünya vermeye, onların hayallerini paylaşmaya destek veren KidZania Anneleri Sosyal Medya grubu 29 Kasım tarihli paylaşımda anne – babalara çocukları için Voleybol’u önerdi.

İşte KidZania Anneleri’nin Voleybol Konulu Paylaşımları:

VOLEYBOL DEMEK, ESNEK VE DENGELİ BİR VÜCUT; ADRENALİN, EĞLENCE VE MÜTHİŞ BİR TAKIM RUHU DEMEK…

Voleybol en eğlenceli spor dallarından biri. Hem erkek hem de kız çocuklarımıza fiziksel olduğu kadar zihinsel ve sosyal faydalar da sunan voleybol, ülkemizde gençler arasında her geçen gün daha fazla ilgi görmeye ve popülaritesini artırmaya devam ediyor. Bugün çocuklar 6-7 yaşlarında bu spora adım atabiliyorlar. Türkiye’de profesyonel voleybola gönül veren çocuk ve gençlerin voleybol serüvenleri, mini voleybol ile başlayıp şampiyonluklara kadar uzanabiliyor. İster profesyonel ister amatör olarak yapılsın, voleybol demek filelere yükselen esnek ve dengeli bir vücut, adrenalin, eğlence ve müthiş bir takım ruhu demek… Plaj voleybolu ve kar voleybolu da bu sporun heyecanını farklı platformlara taşıyan önemli iki branş.

Voleybolun kısa tanımı, bu sporun keşfi, ülkemizdeki kısa tarihçesi ve çocuklarımıza faydalarını sizler için bir araya getirdik.

Voleybolun doğuşu…
ABD’nin Massachusetts eyaletinde beden eğitimi öğretmeni William G. Morgan tarafından 9 Şubat 1895 tarihinde tasarlanan voleybolun kuralları 1916 yılında yeniden düzenlenmiştir. ABD’de kısa sürede tutulan voleybol I. Dünya Savaşı sırasında ABD askerleri aracılığıyla Avrupa’ya da ulaşmıştır. 1947’de Paris’te Uluslararası Voleybol Federasyonu’nun (FIVB) kurulmasının ardından ilk Dünya Şampiyonası 1949 yılında erkekler, 1952’de kadınlar tarafından oynanmıştır.

Türkiye’de voleybolun kısa tarihçesi…
Türkiye’de voleybola ilgi 1919’larda başladı. Ülkenin ilk beden eğitimi öğretmenlerini yetiştiren Selim Sırrı Tarcan, Türkiye’de voleybol sporunun altyapısını okullarda kurarak başlatan ilk isim. Ülkemizin katıldığı ilk uluslararası resmi turnuva, 1956’da Paris’te düzenlenen ‘Erkekler Dünya Voleybol Şampiyonası’. 1924 yılında başlatılan Türkiye şampiyonalarının ardından 1958’de Türkiye Voleybol Federasyonu kuruldu. 1984-1985 sezonundan itibaren Deplasmanlı Voleybol Ligi’ne geçildi. Türkiye, voleybolda bugüne dek hem kadın/erkek milli takımlarımız hem de kadın/erkek kulüplerimiz ile dünya çapında çok büyük başarılara imza atmayı başardı. Bu başarılar genç nesillerimize voleybolda bir kariyer yapmaları ve bu sporu sevmeleri için ilham vermeye devam ediyor.

VOLEYBOLUN ÇOCUKLARA FAYDALARI…

Voleybol oyun kuralları nedeniyle hem havada hem yerde hareket etmeyi ve bütün kasları dengeli bir şekilde kullanmayı gerektirir. Bu özellikleri sayesinde voleybol oynamak; çocuklarda vücut esnekliğini artırır, kas ve kemiklerin dengeli bir şekilde gelişmesini sağlar. Uzun kas gelişimini destekleyen bu spor, omurgayı ve duruşu güçlendirir.

Voleybol çok enerji gerektiren bir spordur ve iyi bir performans için vücudun yağ oranının düşük olması önemlidir. Bunu sağlamak için voleybol oynayan çocuklara küçük yaşlardan itibaren beslenme eğitimi verilir. Böylece çocuklar sağlıklı beslenme alışkanlıkları geliştirebilirler.

Voleybol çocuklara takım çalışması yapmayı ve bir grup içinde sorumluluk almayı öğretir. Voleybol oynamak çocukların birlik ve beraberlik duygusunu artırır, onları yardımlaşmaya teşvik eder. Çocuklar takım arkadaşlarının açıklarını kapatmayı, birbirleriyle koordineli çalışmayı, takım içinde liderlik özelliklerini ve ortak bir hedef için mücadele etmeyi öğrenirler.
Voleybol çocukların iletişim ve empati kurma gücünü artırır, onların sosyal becerilerini geliştirir. Seyirci karşısında maçlara çıkmak ve takım içinde kendi fikirlerini anlatmak çocukların dışa dönük olmalarına ve öz güvenlerini geliştirmelerine de yardımcı olur.

Voleybol oynayan çocuklar takım arkadaşlarıyla sürekli paslaşarak yaratıcı ve hızlı çözümler üretmek zorunda kalırlar. Bu yönleriyle voleybol; çocukların zaman yönetimini öğrenmesine, el-göz koordinasyonlarını ve yaratıcı düşünme/problem çözme becerilerini geliştirmelerine yardımcı olur.

Voleybola heveslenen miniklerimiz okul takımlarında ve altyapı takımlarında öncelikle esnekliklerini geliştirmeyi ve paslaşmayı öğrenirler. Smaç atmayı öğrendikten ve takım çalışmasının keyfine varmaya başladıktan sonra voleybol heyecanları zirveye çıkar. Çocuklarımızı spora yönlendirirken onları bu müthiş takım sporu ile tanıştırmayı unutmayalım…

KidZania’dan sevgilerimizle,

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu