Köşe YazarlarıManşet

Kırılma Anlarından Başarıyla Çıkamadık

Merhaba sevgili voleybol severler,

FIVB Milletler Ligi’nde Sultanlarımız, 6.maçında Brezilya’nın başkenti Brasilia’da Nilson Nelson Spor Salonu’nda Sırbistan ile karşılaştı. Milliler maç içinde 2-1 öne geçmesine rağmen Sırbistan’a 3-2 mağlup oldu. Bu skorla birlikte Çin ve Brezilya ardından 3.mağlubiyetini de aldı.

Maç karşılıklı sayılarla başladı. Ancak sonrasında takımımız, bireysel hatalar yaparak farkın açılmasına sebep oldu. İlk sette Sara Lozo 5 sayıyla adeta şov yaptı. O’nu savunmakta çok zorlandık. Set içinde fark 10 sayıya kadar çıktı. Farkı kapatmayı başarsak da 25-19 ilk seti kaybettik.  İkinci sete daha dirençli başlayan taraf Türkiye oldu. Savunma kurgumuz ilk sete göre daha iyiydi. Ayça ve Hande’nin manşetleri ilk sete göre çok daha etkiliydi. Ayça’nın savunma katkısı daha etkili hücumlar yapmamızı sağladı. İkinci sette Ebrar’ın girmesiyle hücumlarımız daha etkili oldu. Daha az hata yaparak gerçek oyunumuzu sergilediğimiz ikinci seti, 25-15 kazandık.

Üçüncü set de bizim istediğimiz gibi gitti. Kendi oyunumuzu sergiledik. Blok sayılarımız ve savunmayla üstünlüğümüzü Sırbistan’a kabul ettirdik. Seti içinde farkı 7 sayıya kadar çıkardık. Üçüncü sette rakibimizi daha çok hataya zorladık. Bunun sonunda da 25-20 üçüncü seti kazandık ve setlerde durumu 2-1’e getirdik.

Ancak yine kırılma setimiz dördüncü set oldu. Bir türlü Sırbistan’ı yakalayamadık ve üst üste hatalar yapmaya başladık. Molanın da geç alınmasıyla maç içinde fark iyice açıldı diyebiliriz. Dördüncü set moral olarak takımımızı çok etkiledi ve ellerimizle seti Sırbistan’a hediye ettik. Seti 25-22 kaybettik ve setlerde durum 2-2 oldu.

Karar setinde ise yine aynı senaryoyla karşı karşıya kaldık. Karşılıklı sayılarla set başlasa da 10-8 gibi kritik bir yerde öne geçtik. Ancak bu farkı koruyamadık. 11-11’den sonra oyundan düştük. Oyuncu değişiklerinden hiç verim alamadık ve üst üste hatalarla seti ve maçı rakibe hediye ettik diyebiliriz.

Güç ve yetenek olarak dünyanın en iyi 3 takımından biriyken mental olarak hala o eşiği aşamadık. Brezilya, Sırbistan, Çin… Hepsini yenebilecek güçteyiz ancak maç içinde yaşadığımız o kırılmalar sonuca ulaşmamızı engelliyor. Kampa geç girmek ve  hala ideal ilk altının bulunmaması da sorunlarımızdan birisi diyebiliriz. Her maçta farklı bir rotasyon denense de tutmuş denen bir kadro olduğunu göremiyoruz. Artık ‘’altın’’ madalya alalım dediğimiz bir turnuvada 6.maçta 3.mağlubiyetimizi aldık. Güçlü takımlara karşı oynasak da hepsi kazanabileceğimiz maçlardı. Önümüzde daha çok maç var ancak Ankara halkı final biletlerini Filenin Sultanları için aldı. Onları orada daha iyi izlemek en büyük dileğimiz.

Bir sonraki yazıda görüşmek dileğiyle.

Düşlem Gökgöz

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu