Genel Haberler

Koçlar için Hedef Belirleme

Koçluğun bir kısmı büyük hayaller kurmaktır. Ancak en iyisini ummak yeterli değildir. Kendiniz ve ekibiniz için hedefler belirlediğinizde, bu hedefleri gerçeğe dönüştürmek için atabileceğiniz birkaç adım vardır. CoachesTrainingBlog.com ile ilgili bir makale, hedeflerinize ulaşmanıza ve başarıya giden yolda ilerlemenize yardımcı olacak ayrıntılı bir kontrol listesidir.
1. Hedefi netleştirin
Gelecek için hedefler belirlerken, onları belirsiz ve tanımsız bırakmak kolay olabilir. Ancak bu, çok fazla kıpırdama alanı sağlar ve çabalarınızı ölçmek için somut bir yol sağlamaz. Ölçülebilir bir hedef belirleyerek başlayın. Sizin ve ekibinizin hedefe ulaştığınızı bilmek için ilerlemeyi değerlendirmenin nicel bir yolu olmalıdır. Bir hedefi net ve tanımlanabilir hale getirerek, onu gerçeğe dönüştürmeye bir adım daha yaklaşmış olursunuz.
2. Hedefi gerçek yapın
Hayal gücü, gerçeklik kadar güçlüdür. Hedefinize ulaştığınızda nasıl hissedeceğini ayrıntılı olarak hayal edin. Nerede olacağınızı, kimlerin orada olacağını ve anın nasıl görüneceğini düşünün. Sahneyi oluşturmak ve başarıya ulaştığınızı gerçekten görselleştirmek için beş duyuyu da kullanın. Sonra bunu ilerlemeye devam etmek ve olabildiğince çok çalışmak için sürekli bir motivasyon olarak kullanın. Olmak istediğin yere varmadan önce oraya varma yeteneğine inanmalısın.
3. Eylem adımlarını stratejik hale getirin
Net ve ölçülebilir bir hedef belirledikten sonra, oraya ulaşmanıza yardımcı olacak ayrıntılı bir plan geliştirme zamanıdır. Doğru yola gitmek için atmanız gereken ilk adımları düşünerek başlayın. Bunlar küçük olabilir, ancak ileriye atılmaya başlamadan önce gereklidir. Nihai hedefiniz hakkında düşünmek ve oraya ulaşmak için atmanız gereken tüm adımları belirlemek için geriye doğru çalışmak faydalı olabilir. Ne kadar büyük ya da küçük, zor ya da kolay, sinir bozucu ya da zevkli olursa olsun, her eylem eşit derecede önemli görülmelidir.
Yazının tamamını okumak için buraya tıklayın.
4. Hesap verebilirliği stratejik hale getirin
Kendinizi ve etrafınızdakileri sorumlu tutmanız çok önemlidir. Bu, bir standart belirlemek ve ona bağlı kalmak demektir. Bir koç olarak, bu genellikle örnek teşkil ederek liderlik etmeyi ve personelinize ve sporcularınıza bir hedefe ulaşmanın ve her gün büyüme ve başarıya yaklaşma şansı olarak davranmanın ne anlama geldiğini göstermeyi gerektirir. Katkıları veya yetenek seviyesi ne olursa olsun herkes aynı standartta tutulmalıdır. Bir hedefe ve çevrenizdekilere bağlı kalarak, gerekli adımları atmanız için güven ve motivasyona ilham vereceksiniz.
5. Her adımı kutlayın
Güveni ve motivasyonu canlı tutmanın önemli bir parçası, her olumlu kazancı kabul etmektir. Bu, genel olarak koçluğun önemli bir parçasıdır ve sporcularınıza ve koç arkadaşlarınıza ellerinden gelenin en iyisini yapmaları için ilham vermenize yardımcı olacaktır. Bir başarıyı kutladığınızda, çalışmaya ve daha fazlasını başarmaya devam etmek için motivasyon sağlarsınız. Başarıya giden yol genellikle uzun ve zorluklarla doludur, ancak yol boyunca atılan olumlu adımı kutlayarak yolu çok daha pürüzsüz hale getirebilirsin.

Bu makale Coaches Network tarafından sağlanmıştır.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu