Koçluk İletişimi

0
57

Dinlemeyen veya dinleyemeyen bir oyuncudan daha kötü bir şey yoktur.
Oyuncularınızla başarılı iletişim çok önemli olduğu için, iletişim denilen bilgi alanı hakkında biraz bilgi sahibi olmakta fayda var. Bu bilgi alanının bize öğreteceği çok şey var, buna hepimizin mesajları iletme kadar alma yeteneğine de sahip olmamıza rağmen, çoğumuzun -özellikle koçların- iletme konusunda almaktan daha yetenekli olduğumuz gerçeği de dahil! Sadece daha iyi dinleyiciler olarak kendimizi koç olarak geliştirebiliriz! Ayrıca beden dilinin, duruşun ve jestlerin (sözsüz iletişim) başkalarına, özellikle de coşku ve bağlılık mesajlarını iletmede çok önemli olduğunu biliyoruz.

Söylediklerimiz veya yaptıklarımız genellikle duygusal bir mesaj taşır. Örneğin, bazı insanlar yoğun öfkeyi yumuşak bir şekilde söylenen bir kelimeyle iletebilir veya en şiddetli görünen hareketlere mizah enjekte edebilir. Oyuncularınızın zihinlerine erişmenizi sağlayacak üç tür iletişimin altını çizmek istiyoruz.

Genellikle birleştirilen bu üç tür sözlü, görsel ve fiziksel iletişimdir.

Sözel iletişim

Koçlar olarak, muhtemelen sözlü iletişimi diğer yöntemlerden daha fazla kullanıyoruz. Oyuncularla konuşmak yerine onlarla konuşmanın en etkili iletişim araçlarından biri olabileceğini deneyimlerimizden biliyoruz. Oyunculara ne yapmaları gerektiğini söylerken, her zaman mesajınızı nasıl alacaklarını düşünün; tepkilerini tahmin etmeye çalışın.

Çifte Olumlu Yaklaşım

İyi haberler almak her zaman hoştur; hepimiz övülmekten hoşlanırız, yeter ki içten bir övgü olsun. Başarılı bir performans gördüğünüzde, uygulamayı durdurun ve performansın neden başarılı olduğunu açıklayın ve gösterin. Buna çifte pozitif yaklaşım diyoruz, çünkü aynı anda oyuncuyu iyi oyun için güçlendirirken, antrenmana katılan tüm oyuncuların yararına doğru teknik noktaları belirlersiniz.

Ancak oyuncular hata yapabilir. Özellikle hassas olabilecek oyunculara koçluk yaparken, cesaretlerini kırmadan hataları düzeltmeye çalışın. Doğrudan olumsuza (başarısızlık veya hata) giderseniz, bir oyuncunun tekrar denemekten kaçınabilecek kadar güvensiz hissetmesini sağlayabilirsiniz. Bunun yerine, oyuncunun yanlış yaptığı şeyi düzeltmeden önce olumlu bir açılış konuşmasıyla başlayın (örneğin, “İyi deneme, ama…” veya “Evet, bu hareket iyiydi, ama…”).

Teşvik edici bir açılış yorumu vererek, oyuncuya kendini güvende ve dolayısıyla alıcı hissettirirsiniz. Gerçekten etkili olmak için oyuncunun zihnini tavsiyeye açmalısınız. Bu şekilde, olumsuz duyguları bir an için işbirliğini ve mantığı engelleyebilecek sinirli veya isteksiz oyuncunun kapalı zihnini oluşturmaktan kaçınırsınız.

Bize göre, çifte pozitif yaklaşım tüm stratejilerin en önemlisidir. Koçluk hayatınızın çoğunu doğru, iyi ve doğru olanı arayarak ve olumlu şekilde pekiştirerek geçirebilirseniz, mutlu, başarılı ve saygın bir koç olmanız çok daha olasıdır.

Soru-Cevap Tekniği

Herhangi bir koçun oyunculara sürekli olarak ne yapmaları gerektiğini söylemesinin bir hata olduğuna inanıyoruz. Oyunculara anlatmak yerine sorarak genellikle çok daha fazlasını başarabilirsiniz. Soru-cevap tekniği olarak bilinen yöntemi öneriyoruz. Örneğin, oyuncularınıza “Bunun neden bu kadar iyi bir pas olduğunu kim söyleyebilir?” gibi bir soru sorarsanız. veya “Rakiplerimiz hangi savunma sistemlerini kullanıyor?” iki hedefe ulaşacaksınız. İlk olarak, doğru teknik teşhisi ortaya çıkaracaksınız; ve ikincisi, oyuncuları tartışmaya dahil ederek, onları kendi gözlem ve eleştirel analiz güçlerini geliştirmeye teşvik edeceksiniz. Oyuncuların oyunla ilgili kendi bilgilerini takdir etmelerini ve geliştirmelerini sağlamak, kesinlikle iyi bir koçluğun kalbinde yer alır ve soru-cevap tekniği bu süreci geliştirir.

Görsel iletişim

İyi görsel iletişim – iyi gösterme yeteneği – paha biçilemez bir hediyedir. İyi bir gösterim sadece oyuncularınız için bir resim sağlamakla kalmaz, aynı zamanda güvenilirliğinize katkıda bulunur ve uzun sözlü açıklamaların can sıkıntısını önler. İyi bir gösterimin bazı önemli özellikleri şunlardır:

Basitlik.

Her gösteri yaptığınızda yalnızca bir ana noktayı ve belki de bir küçük noktayı vurgulayın. Bir sonraki gösteride ek özellikleri ortaya çıkarın.

Makul hedefler.

Gösteriniz her zaman oyuncularınızın yeteneği dahilinde olan hedefler belirlemelidir.

Uygun beden dili.

Oyuncuların hızlı ve acil bir şekilde hareket etmelerini istiyorsanız, hareketin doğru hızını ve temposunu gösterin. Sakinlik ve soğukkanlılığı vurgulamak istiyorsanız, bırakın vücut hareketleriniz ve sesiniz bu nitelikleri aktarsın.

Gösterirken konuşmak.

Bu, onları gerçekten gösterirken kilit noktalara dikkat çekmenizi sağlar.

Aşırı gösteri yapmaktan kaçınmak.

Gösterileri bir veya iki tekrarla sınırlayın. Bazen bir beceriyi üç kez göstermeniz gerekebilir, ancak dört veya daha fazla gösterim genellikle izleyicilerinizi sıkar.

Ya Gösterim Yanlış Giderse?

Öğrencilerinizin önünde sürekli hata yapmayı göze alamazsınız. O halde, gösteri yaparken bir hatayı nasıl ele alırsınız? Aşağıdaki stratejileri faydalı bulabilirsiniz:

Her zaman özel olarak prova yapmaya çalışın. Bir sunucuya ihtiyacınız varsa, o kişiyle pratik yapın. Sunucu asıl gösterimde bir hata yaparsa, telafi etmeye çalışmayın; dur ve tekrar dene.

Gösteri yapmadan önce gruba “Bu gösteriyi doğru yapmak için iki veya üç denemeye ihtiyacım olabilir” deyin. Grubu başarısızlık olasılığına karşı uyarırsanız, başarısız olmanız felaket olmaz. Ayrıca bu, oyuncuların da başarısızlığa hazırlıklı olması gerektiği ve başarısızlığın mutlaka kötü bir şey olmadığı anlamına gelir. Tabii ki, ilk seferde başarılı olmak bir bonus.

Üçüncü başarısız gösterme girişiminizden sonra durun. Başarısız olmaya devam etmeyin! Üçüncü denemede başarılı olamazsanız, oyunculara “Üzgünüm, bugün benim için pek iyi gitmiyor ama neye ihtiyaç olduğunu görebilirsiniz!” gibi bir yorumla çalışmaya başlayın. Hiç kimse mükemmel değildir ve oyuncular sizin başarısızlığınızı izlemektense kendi kendilerine çalışmayı tercih ederler. Samimi bir koçun ara sıra bir başarısızlıktan korkacak hiçbir şeyi yoktur.

Basitçe Gösteremezsem Ne Yaparım?

İyi gösteriler yapma yeteneği paha biçilemez bir varlıktır. Bununla birlikte, sınırlamalar vardır ve futbol koçluğuyla ciddi olarak ilgilenen hiç kimse, gösterememekten dolayı cesaretini kırmamalıdır. Örneğin, her koşu antrenörünün 100 metreyi 10 saniyenin altında koşmasını beklemezsiniz! En önemli şey, ne yapılması gerektiğini ve neden yapılması gerektiğini bilmeniz ve bu bilgiyi oyuncularınıza aktarabilmenizdir.

Gösteri yapmak için yeterince kendinize güvenmiyorsanız, önceden seçilmiş bir gösterici, keşif yaklaşımı, bir grup meydan okuması veya görsel yardımcılar kullanmayı düşünün.

Önceden Seçilmiş Gösterici:

İyi bir oyuncu seçin, onu bir tarafa alın ve beceriyi veya hareketi birkaç kez prova etmesini sağlayın. O zaman bu oyuncunun tüm grup için göstermesine izin verin.

Keşif Yaklaşımı:

Bu yöntemle konuyu tanıtıyor ve bir tanıtım gösterimi yapmadan gruba başlıyorsunuz. Örneğin, pas vermede doğruluğa koçluk yapmak için, oyuncuların birbirlerine pas vermesiyle başlayabilir veya 3’e 3 mini oyunlar düzenleyebilirsiniz. Oyuncular geçerken, doğru pas yapan oyuncuları izleyin; sonra çalışmayı durdurun ve doğru yoldan geçenlerden diğerlerine gösteri yapmalarını isteyin.

Grup Mücadelesi:

Küçük oyuncu gruplarına aynı görevi verin. Belirli bir süre sonra, her grubun sırayla gösteri yapmasına izin verin. Bu şekilde oyuncularla tartışmak için bir dizi taktik hamle üreteceksiniz. Ayrıca, oyuncularınızın inisiyatifine meydan okumuş olacaksınız.

Görsel Yardımlar:

Koçluk videoları, bildiriler ve çizelgeler faydalıdır, ancak bunları dikkatli kullanmalısınız. Bunları önceden inceleyin ve yalnızca öğrencilerin görmesini istediğiniz bölümleri gösterin. Tam bir oyunun videosunu göstermek genellikle zaman kaybı olabilir, örneğin seçici olun.

Fiziksel İletişim

Fiziksel iletişim, oyuncuların uzuvlarına doğru hareket yoluyla rehberlik etmeyi içerir. Bu, genç oyunculara koçluk yaparken daha önemlidir. Küçük çocuklar yeni becerileri nasıl gerçekleştireceklerini keşfetmelidirler ve dinlemekten çok yaparak ve hareketin doğru kalıbını veya şeklini hissederek öğrenirler.

Bu teknik, genç oyunculara koçluk yaparken özel bir avantaj sağlar. Genç sporcular, üstlerinde yükselen ve belki de onlarla birden fazla şekilde konuşan biri yerine, kelimenin tam anlamıyla kendi seviyelerinde olan biri tarafından koçluk yapılmasına gerçekten tepki verir.

Öne çıkan strateji gerçekten oldukça basittir: oyuncuları gözlemleyin, güçlü ve zayıf yönlerini teşhis edin ve ardından belirli bir zamanda gruba en uygun olduğunu düşündüğünüz iletişim yöntemlerini seçin. Ardından, beceri seviyelerine bağlı olarak, her bir tatbikatı bir öncekinden biraz daha zorlu hale getirmeye odaklanın.

This is an excerpt from Skills & Strategies for Coaching Soccer, Second Edition, published by Human Kinetics

YAZAN : Alan Hargreaves ve Richard Bate

Communication Key to Coaching – Volleyball Toolbox

 

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here