Dünya

Kolombiya’da Devrim

Güney Amerika kıtasındaki kadın voleybol sahnesini takip eden herhangi biri kesinlikle Kolombiya’da meydana gelen küçük bir devrimi fark etti.

Önceden spor için büyük potansiyele sahip bir ülke olarak kabul edilen ancak heyecan verici olmayan sonuçları olan Kolombiya, son yıllarda her bölgesel turnuvada bir katılımcıdan yarışmacıya geçerek kıtadaki statüsünü sürekli olarak iyileştirdi.

Kolombiyalılar 2017’den bu yana, 2018 Güney Amerika Oyunları’ndaki zaferleri ve 2019 Pan-Amerikan Oyunları’ndaki gümüş madalyaları ve arka arkaya baskınları da dahil olmak üzere katıldıkları 11 kıta turnuvasının dokuzunda podyuma çıktılar. 2017 ve 2019’da Güney Amerika Şampiyonası.

Takım kaptanı Maria Alejandra Marin’e göre, oyunun teknik, taktik veya fiziksel alanlarında kaydedilen ilerlemeden çok, Kolombiya’yı gerçekten ileriye taşıyan şey, 2017’de devralan baş antrenör Antonio Rizola’nın takıma getirdiği yeni zihniyetti.

24 yaşındaki pasör Conexion Capital web sitesine yaptığı röportajda, “Onun gelişi bir zihniyet değişikliğiydi ve bize potansiyelimize ve işimize güvenmemiz gerektiğini gösterdi” dedi. “Geçmişte sadece turnuvalara katılmaktan mutlu olurduk ve şimdi bir yarışmaya her girdiğimizde hedefimiz podyuma çıkmaktır. Birinci, ikinci veya üçüncü olmamızın bir önemi yok, en iyiler arasında olmak istiyoruz ve en son olaylar bunu yapabileceğimizi gösterdi. ”

Son başarı, Las Cafeteras’ın (kahve makineleri, İspanyolca) FIVB dünya sıralamasında 28. sıradan 19. sıraya sıçrayan büyük bir sıçrama yapmasına yardımcı oldu. Tokyo Olimpiyatları’na hak kazanmış olsalardı, ilerlemeleri daha da büyük olabilirdi.

Kolombiyalılar, geçtiğimiz Ocak ayında Bogota’daki Güney Amerika Olimpiyat Eleme turnuvasına ev sahipliği yaptıkları için bunu yapacak konumdaydılar, ancak ilk sırayı alan Arjantin’e 3-1 yenildiler.

Yenilgi hiçbir şekilde geri adım olarak görülmedi, sadece planlarında bir gecikme olarak görüldü.

Geçtiğimiz sezonu Peru’da Universidad San Martin ile oynayarak geçiren Marin, “Paris 2024 elemeleri bir sonraki hedef” dedi. “Önümüzdeki dört yıl boyunca çok çalışmamız ve bazı fedakarlıklar yapmamız gerekeceğini biliyoruz, ama istediğimiz bu. Tokyo için neredeyse kalifiye olduk ve bunu yapmamızı engelleyen ayrıntıların bir daha yolumuza çıkmamasını sağlamak istiyoruz. Artık daha deneyimliyiz ve sahip olduğumuz fırsatı daha fazla yaratmanın yollarını bulacağımıza eminim. ”

Takımın Kolombiya spor tarihinde eşi görülmemiş başarısı ve etkileri Olimpiyat Eleme Turnuvası sırasında, dolu bir stadyumun ve bazı ülke yetkililerinin varlığının, takımın halihazırda başardıklarının önemini gösterdiği zaman tam olarak sergilendi.

Marin, önlerinde hâlâ uzun bir yol olduğunu ve saatlerce çalışılması gerektiğini fark eder, ancak başlattıkları küçük devrimin yıllarca süreceğinden emindir.

“Önümüzde hâlâ uzun bir yol olduğunu ve bugün olduğumuzdan çok daha iyi olmamız gerektiğini biliyoruz ve bunun üzerinde çalışıyoruz,” dedi. Ama şimdi ülkemiz için bunu başarmanın bir yolu var. Kolombiya’da voleybolun hikayesini belli bir şekilde değiştirdik ve yapabileceğimiz çok şey olduğunu biliyoruz, ancak başardığımız şeylerin gelecek nesilleri işleri devam ettirmek için motive ettiğini ve ilham vereceğini umuyoruz.

 

 

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu