Genel HaberlerManşet

Konuğumuz: Luciano Gaspari

Luciano Gaspari Hakemlik Günleri Unutamıyor

Söyleşi bölümümüzün bugünkü konuğu Luciano Gaspari. İtalya ve Avrupa voleyboluna uzun yıllar en üst düzeyde hizmet veren  Gaspari ülkemizde de özellikle hakem camiası içinde yakından bilinen bir voleybol emekçisi.
Avrupa Voleybol Konfederasyonu (CEV)’de uzun yıllar Avrupa Hakem Komisyonu (ERC) üyeliği, başkanlığı ve onursal başkanlığı yapan Luciano Gaspari, yaşadığı sağlık problemlerine rağmen bizleri kırmadı ve sorularımıza yanıt verdi.

Türkiye’deki tüm dostlarına selam gönderen Gaspari’ye acil şifalar diliyoruz.

Voleybol Aktüel

 

 • Luciano Gaspari kimdir?

Şu anda beni etkileyen fiziksel problem göz önüne alındığında, televizyonda çok fazla voleybol izleyen bir insanım. Hala aklımda hep bir hakem olarak kendimi düşünüyorum.

 • Voleybol kariyerinize ne zaman başladınız?

Kariyerime 1969’da çok genç yaşta 16 yaşında başladım.

 

 • Unutamadığınız anılarınız var mı?

Unutulmaz iki olay var, final (İtalyan şampiyonluğu için Roma ve Modena takımı arasında 13500 seyircinin önünde 3-2’lik beşinci maç ve Küba ile Çin arasındaki kadınlar olimpiyat 3-2 lik yarı finali.

 • Gördüğünüz en güzel spor salonu hangisi?

Brezilya’daki Belo Horizonte, tamamı sarı giyimli 18000 seyirci ile dolu salonda ERC Başkanı olduğum 2019’da Parigi Avrupa finali.

 • Voleybolda en beğendiğiniz pozisyon hangisi ve neden?

Hakem olmaktan her zaman keyif aldım ve kariyerim bittiğinde genç hakemlere kendilerini geliştirmeleri için tavsiyelerde bulunabiliyorum.

 • Dünyada en beğendiğiniz voleybolcu kim ve neden?

Bir hakemin dünyanın en iyi oyuncusunun kim olduğunu belirlemesi zordur, kimin en muhteşem oyuncu olduğunu söylemek Ganev veya Ngapeth olabileceğinden daha kolaydır.

 • Görüntülü Değerlendirme Sistemi hakkında ne düşünüyorsunuz?

Görüntülü Değerlendirme Sistemi, antrenörlerin ve hakemlerin elinde harika bir araçtır. Sadece hakem kararlarının azaltılması konusunda olumsuz etkisi vardır. Bu sistem yüzünden çok fazla kayıtsız oluyoruz ve bu yanlış.

 • Voleybolun geleceği için ne düşünüyorsunuz?

Benim için gelecekte cinsiyet açısından değil, oyun türü açısından bir kadın ve bir erkek olmak üzere iki voleybol olacak. Erkeklerin daha fazla gücünden dolayı kadın voleybolu daha fazla ilgi çekecek.

 • İtalyan taraftarlar için ne düşünüyorsunuz?

İtalya’da taraftarlar, Polonya ve Türkiye gibi diğer büyük ülkelere göre televizyonda gördüğünüzden farklı bir şekilde organize edilmiş durumda. Normalde çok doğru olan farklı renk ve organizasyonlara sahip daha küçük gruplar var.

 • İtalya’da voleybol için ne düşünüyorsunuz?

Avrupa yaş altı ve dünya şampiyonalarındaki en son sonuçların ışığında, İtalya’daki voleybolun mükemmel bir geleceği olacak.

 • Dünya Şampiyonası için ne düşünüyorsunuz?

Bence format değişmeli. Çünkü çok fazla zaman harcandığında daha fazla dikkat dağınıklığı ortaya çıkıyor.

 

 

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu