1. LigKadınlarKöşe YazarlarıLigler

Körfez’in Sultanları Kayıpsız Devam Ediyor

Sigortashop Kadınlar Voleybol 1. Liginde 6. Hafta maçları 15 Kasım Pazar günü oynanan karşılaşmalarla sona erdi.

Ertelenen ve oynanmayan maçlar yüzünden son derece karışık bir hal alan ligde, Pazar günü Edremit GÜRE SPOR SALONU’nda oynanan Edremit BLD. Altınolukspor – Büyükçekmece Voleybol Akademi maçını yerinde izleme fırsatını buldum.

Bir Balıkesirli ve bir voleybol aşığı olarak şehrimizin gururu olan ve gerçekten iyi oyunculardan kurulu olan Edremit BLD Altınoluk Spor voleybol takımımızın maçları benim için zevkle geçen hafta sonu etkinliği olmaktan öte TVF Kadınlar 1. Ligi’ nde şehrimizi temsil eden, insanlarını ve en önemlisi bu şehrin sportif gelişimi için emek veren kişilerle birlikte olma keyfini yaşatıyor. Evet, binlerce voleybol aşığı, salonlardaki seyirci yasağı nedeniyle maçları canlı izleme heyecanını ve keyfini yaşayamıyor. Bu sebeple birçok voleybolsevere oranla kendimi çok ama çok şanslı sayıyorum.

“İNSAN ve SPORCU SAĞLIĞININ HER OLGUDAN ÖNEMLİ OLDUĞU” terimine uygun olarak Edremit BLD Altınoukspor yönetimine, pandemi illeti için alınan önlemler, maç seyirci listesinde olmayan kişilerin salona alınmaması, alınan önlemler ve uygulamaları konusunda salonda görevlendirilmiş olan kolluk kuvvetleri ile birlikte hareket edilmesi, insan sağlığı ve konusunda gösterdikleri olağanüstü ciddiyet ve uygulamalar için de ayrıca teşekkür etmek istiyorum. Bugün her açıdan harika bir gündü.
Haftanın belki de en önemli maçlarından biri olan maça Edremit BLD Altınoluk servisi ile başlandı. Balıkesir temsilcisi Altınolukspor sete fırtına gibi girdi ve henüz setin başında Büyükçekmece karşısında 3-0’lık seri yakaladı. Ancak serinin bozulması ile toparlanan Büyükçekmece Voleybol Akademi takımı üst üste hücumlar ile durumu 4-4 e getirdi. Eşitlik sonrası aldığı sayılarla moral olarak motive olan Büyükçekmece oyuncuları organize ataklarla ve alındıkları sayılar ile sette durumun tam tersine bir hal almasını sağladı. Edremit BLD Altınolukspor 4 sayıda kalırken Büyükçekmece geriden gelerek 4 sayılık farkla durumu 4-8 e getirdi. Durumun Büyükçekmece lehine hal aldığını gören Edremit BLD Antrenörü Ali KAMBEROĞLU mola alarak maçın bu bölümünden itibaren neler yapılması gerektiği konusunda oyuncularını tekrar uyardı ve tekrar oyuna dönüldü. Ali hocanın uyarılarına rağmen Teknik molaya 9-12 Büyükçekmece üstünlüğü ile gidildi. Mola dönüşü Büyükçekmece hücumları ve alınan sayılar ağırlıklı olarak oyuna devam edildi. Büyükçekmece’nin 14-15 üstünlüğü ile sete devam edilirken Ali KAMBEROĞLU bir kez daha mola aldı ve bu moladan sonra her şey değişti. Setin ortalarına kadar tutuk ve dağınık bir oyun sergileyen Altınolukspor toparlandı ve önce 16-16 eşitliği sağladı, devamında da seti domine ederek ilk seti 25-20 alarak durumu maçta 1-0’a getirdi.
Körfezin sultanları, ikinci sete ise tabiri caiz ise fırtına gibi girdi. Setin başından itibaren üstün bir oyun ortaya koyan ve Büyükçekmece ile arasındaki skor farkını sürekli sabit tutan Körfezin Sultanları, teknik molaya 12-10 önde girdi. Mola dönüşü sayı farkını bir ara 5’e kadar çıkartan Balıkesir temsilcisinde özellikle bu sette Maluh Oliviera’nın köşe hücumları, Buse Serbest’in orta ve tek ayak hücumları etkili olurken, asıl parantezi maçın tamamında büyük yüzde ile hücum eden takım kaptanı sevgili Ayşe DİL’e açmak gerekiyor. Takımın en etkili oynayan oyuncusu kaptanı tebrik etmek gerekiyor. Bunun yanında Büyükçekmece’nin tecrübeli liberosu Pelin Ecem KATILMIŞ’ın Edremit BLD ataklarına karşı verdiği olağanüstü defans mücadelesine takım arkadaşlarının ayak uyduramaması ve sürekli demoralize oynamaları da dikkat çekiciydi. Bu seti de 25-18 set skoru ile alan Edremit BLD. Altınolukspor oldu.
3. sete başlandığında Edremit BLD Altınolukspor skorun da verdiği rahatlıkla oyuna yine etkili başladı. Etkili oyun ile farkı bir anda açan Edremit BLD Altonolukspor bu sette skoru 13-3 e kadar taşıdı. Büyükçekmece Antrenörü Inessa KORKMAZ’ın set içerisinde yaptığı oyuncu değişiklikleri de setin Büyükçekmece açısından kötü gidişine engel olamadı. Büyükçekmece’nin tek yabancı oyuncusunu MARINA son derece etkisizdi. Setin tam bu anında Edremit BLD. Altınolukspor Antrenörü Ali KAMBEROĞLU Pasör değişikliğine giderek Duygu YÜNCÜ’nün yerine takımın diğer pasörü Gizem KOÇAK’ı oyuna sürdü. Gizem hücum oyuncularını farklı bir çeşitlilikle oynatmaya başlayınca fark bir anda 11 sayıya çıkarak 18-7 ye geldi. Gizem hem 4. Hem pasör çaprazı ve özellikle Gamze TÜRK ya da Maluh Oliviranın arka orta pozisyonda olduğu anlarda bu oyuncuları arka orta hücumlara çağırdı. Büyükçekmece blokları yetersiz kalınca fark bu kadar açık hale geldi. Oyunun bu bölümünden sonra Büyükçekmece oyuncularının daha organize ataklarla hücum etmesi ve Edremit BLD Altınolukspor oyuncularının yaptıkları basit hatalar ile fark eridi. 3. Set 25-20 ile Edremit BLD. Altınolukspor’un oldu ve Körfezin Sultanları 6. Haftayı da kayıpsız geçmiş oldu. Maçın genelinde en dikkatimi çeken şey ise Edremit BLD. Altınolukspor liberoları sevgili Merve İZBİLİR ve Şule YETMOĞLU’nun defanstaki muhteşem oluşları idi. Aldıkları tüm topları pasörlerine ya da hücum oyuncularına olumlu aktararak oyun kalitelerini ortaya koydular. Kardeşlerimi özelikle tebrik ediyorum.
Maçın tamamına bakıldığında, Edremit BLD. Altınolukspor maçı son derece ciddiye alan, yüksek motivasyon ile oynayan, demoralize olmayan, birbirine sürekli destek olan oyunuyla keyif verdi. Vermeye de devam edecek. Biz de şehrimizi 1. Ligde temsil eden tek takımımızı gururla ve onurla takip etmeye ve desteklemeye devam edeceğiz.

Müsabakada, Baş Hakem : Ferhat Büyükpamukçu, Yrd.Hakem : Ertan Yılmaz, Masada : Hüseyin Şahin, İhsan Arslan, Çizgide : Tuğçe Coşkun, Sıla Kayatepe görev yaparken, Gözlemci olarak Hüseyin Güngörmez görev aldı.

Haber : İlkay ÇİVİCİOĞLU
Fotoğraflar: Erkan ÜNLÜ

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu