Plaj Voleybolu

Krasilnikov İle Altına Yolculuk

Viacheslav Krasilnikov, fivb.com’a bir dünya şampiyonu olma yolunda öğrendikleri hakkında konuştu. 29 yaşındaki Rus, Tour’daki en atletik ve dinamik sol oyunculardan biri ve partneri Oleg Stoyanovskiy ile birlikte Hamburg’daki 2019 FIVB Plaj Voleybolu Dünya Şampiyonası’nda ve daha sonra Roma’da yaz aylarında Dünya Turu finallerinde zafer kazandı.
‘Slava’ ve ortağı Stoyanovskiy için, voleybol aile içinde yaşanıyor çünkü Krasilnikov’un hem babası hem de büyükbabası voleybolcuydu. Gençliği boyunca hem kapalı hem de plaj voleybolu konusunda eğitim aldı, ancak kumda oynamayı seçti. 2011’de Dünya Turu’nda daha düzenli oynamaya başlamadan önce Artem Kucherenko ile 2009 yılında FIVB 19 Yaş Altı Dünya Şampiyonasında beşinci oldu.
196cm boyundaki defans oyuncusu Krasilnikov 210cm boyundaki engelleyici Konstantin Semenov ile bir araya gelmeden önce dört farklı ortakla altı etkinliğe girdi ve Berlin’deki ilk Grand Slam etkinliğinde gümüş madalya ile Dünya Turuna fırtınalı inanılmaz derecede fiziksel bir taraf oluşturdu.
Brezilya’dan Evandro Gonçalves ve Vitor Felipe finalinde kaybetmeden önce Rus çifti dünyanın en iyilerinden bazılarıyla mücadele etti ve Amerikalı Sean Rosenthal – Phil Dalhausser, 2013 dünya şampiyonu Hollandalı Alex Brouwer – Robert Meeuwsen ile İspanya’dan Pablo Herrera – Adrian Gavira’nın seviyesine geldi.
İkili 2016 Rio Olimpiyat Oyunları’nda bronz madalya maçında Brouwer/Meeuwsen’e yenilerek 4.ncü sırayı aldı. Ancak Viacheslav, o zamanlar gelecekteki Olimpiyat Oyunlarında kullanabileceği birçok dersi aldı.
“Rio 2016 ilk Olimpiyatlarımdı ama fiziksel, teknik ve psikolojik olarak kendime güveniyordum. Hedefim Olimpiyat Oyunlarına gitmekti, şimdi ise hedefim Olimpiyatlarda madalya kazanmak. ”
“Slava”, 2017 yılında FIVB’in en iyi savunmacısı seçildi ve Dünya Şampiyonaları kazandıktan sonra Tokyo’da madalya kazanmayı göze alabilir ve Rio’daki çok yakında elde ettiği dersleri kullanacak. Çift, üç setlik gerilim filminde İtalya’dan Paolo Nicolai ve Daniele Lupo’yu kaybetti. Eğer bu maçı kazanmış olsalardı, altına kadar gidebilirlerdi.
“Yarı finallerde, madalya için bir adım kaldığını hissettim. Eğer finale kalırsak kimse bizi durduramazdı. ”
Voleybol, Rusya tarihinin derinliklerinden geliyor. Rusya Olimpiyat Komitesi 1991’de kurulduğundan beri ülke Olimpiyatlarda bir altın, üç gümüş ve iki bronz madalya kazandı. Ve bundan önce Sovyetler Birliği yedi altın dahil inanılmaz bir 12 madalya kazandı ve bu da onları Olimpiyat Oyunları tarihindeki en başarılı voleybol ülkesi haline getirdi. Oyunun plaj formunda, Rusya henüz Olimpiyat Oyunlarında madalya kazanmadı ve Krasilnikov ve Semenov’un dördüncülüğü Rusya’nın Rus plaj voleybolu tarihinde madalyaya en yakın olduğu andı. Bu açıkça Krasilnikov’a zarar verdi ama kesinlikle takımın başarısının parlak tarafını görüyor.
“Özellikle uzun süredir hazırlandığımız Olimpiyat Oyunlarında madalyasız ayrılmak hoş değildi. Duygularımız karışıktı: üzgündük, ama aynı zamanda Rusya’da plaj voleybolu gelişimi için büyük bir adım attığımızı fark ettik. Keder vardı, ama aynı zamanda beni başka hedefler için motive etti. ”
“Olimpiyat Oyunlarındaki 4. lüğümüz en yüksek seviyede mücadele edebileceğimizi gösterdik. Motivasyon maksimumdu ve büyük yarışmalara geri dönmek ve en iyi olabileceğimizi kanıtlamak istedim. Motivasyonum hala orada. ”
Semenov ile olan ilişkisi, büyük anlarda bıçak sırtında görünen bir ilişkiydi ve bu sorulduğunda Krasilnikov, birlikteliğin zorluklarının olduğunu reddetmedi. Ama taviz vererek işi hallettiler.
“Kostya ve ben farklı durumlar yaşadık ve evet, çiftte zorluklar vardı, ama her zaman bir uzlaşma ve durumlardan bir çıkış yolu bulduk.”
Kostya Semyonov’dan öğrendiğim en önemli şey takım oyunuydu. Zor bir durumda partnerinizi nasıl düzgün bir şekilde destekleyebilirsiniz. Çatışmalar ve yanlış anlaşılmalar var, ancak doğru zamanda partnerinizi desteklemelisiniz. ”
2016 sonrasında savunma oyuncusu, kapalı mekan oyunundan transfer edilen bir başka dinamik blokör olan Nikita Liamin ile yeni bir yolculuğa başladı. Bu Krasilnikov’un ‘harika hissettiğini’ söyleyen bir meydan okumaydı çünkü her şey tamamen yeni, yeni bir ortak, yeni eğitim, yeni hedeflerdi. Çift, Lahey’de altın da dahil olmak üzere 3 yıldızlı üç etkinlikte harika bir başlangıç yaptı.
2017 yılında Viyana’daki Dünya Şampiyonalarında bronz bir madalya almaları çift için çok başarılı bir geçiş sezonu olmaya devam etti, o sırada bu sadece Rusya’nın ikinci Dünya Şampiyonası madalyası idi. 2018, 4 yıldızlı Xiamen’de ikinci sırada yer aldılar, ancak bundan sonra sonuçlar zayıflamaya başladı ve Krasilnikov için Stoyanovskiy ile yeni bir ortaklığa yol açtı.
Kısa bir sezonda Krasilnikov ve Stoyanovskiy, Rusya’nın ilk Dünya Şampiyonasını ve ayrıca Roma’daki Dünya Turu Finallerini kazanarak tarih yazdılar. Lahey ve Xiamen’deki 4 yıldızlı etkinlikleri de kazandılar. Krasilnikov bunu, ikisi arasındaki ‘voleybol kimyasına’ bağladı.
“Oleg harika bir genç adam ve onunla oynamak çok rahat. Oleg ile çok iyi bir arkadaşlığım var ve birbirimizi voleybol tarafında hissediyoruz. Deneyimim ve onun fiziksel yetenekleri ile kazanma arzumuz sonuç veriyor. Tüm ortaklarımla harika bir ilişkim vardı, ama Oleg ile voleybol kimyamız var. ”
Dünya Şampiyonası zaferi Rusya, ekibi ve taraftarları tarafından çok uzun süre hatırlanacak ve Krasilnikov için Rio Olimpiyatları’nda dördüncü hayal kırıklığından ileriye doğru hareket ettiğinin bir başka işaretiydi.
“Dünya Şampiyonasını kazandığımızda, son Olimpiyatlardan hiçbir düşünce kalmadı, çünkü bu hayatımda yeni bir sahne ve Oleg Stoyanovsky ile yeni bir ortaklık. Bir sonraki Olimpiyatlara gidiyorum ve geçmişteki başarısızlıkların unutulması ve devam etmemiz gerektiğine inanıyorum. ”
“2013’te Slava, plaj voleyboluna yeni başlayan ve sadece deneyim kazanan genç bir oyuncuydu. 2020’de ise tüm nüansları, nasıl hazırlanacağını, hedeflerin nasıl belirleneceğini ve onlara nasıl ulaşılacağını bilen deneyimli bir oyuncu. ”
FIVB Dünya Turu tekrar başladığında, Krasilnikov ve Stoyanovskiy’nin gelişimine mükemmel bir 2019 inşa etmeye çalışırken kesi

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu