ManşetSultanlar Ligi

‘Küçükken rahibe olmak istiyordum’

Gelecek sezon VakıfBank forması giyecek olan Paola Egonu'yu daha fazla tanımak ister misiniz?

Gelecek sezon VakıfBank forması giyecek olan Paola Egonu,  Corriere della Sera gazetesinde yayımlanan bir söyleşide çocukluğuna ve yurtdışına transferiyle ile ilgili bilgiler paylaştı.

Nijeryalı bir anne babanın 3 çocuğundan biri olarak İtalya’da doğup, büyüyen Paola Ogechi Egonu, ırkçılık ve homofobiye karşı verdiği mesajlarla da tanınıyor.

Egonu, rahibe olan bir teyzesinden etkilenerek küçükken büyüyünce rahibe olmak istediğin ancak 13 yaşından itibaren voleybolun kendisi için ve özgürlüğü için en önemli güç olduğunu belirterek ‘Ben bir sporcuyum ve üzerimde çok fazla beklenti var. Bazı anlarda bu baskı sizi ezecek gibi olabiliyor, çünkü herkes sizden çok fazla şey bekliyor. Elbette bu da oyunun bir parçası ve bu baskıyı cesarete, savunmayı saldırıya dönüştürmek için her gün çalışıyorum. Ve bunu seviyorum. Sevmediğim şeyse insanların üzerime yapıştırdığı etiketler; beni kimi sevdiğime, ten rengime, pasaportuma bakarak yargılamayı seçenler. Buna tahammül edemiyorum, bana illa bir etiket yapıştırmak istiyorsanız üzerimde isteyeceğim tek bir etiket var: Özgür!”

Egonu, Avrupa’nın en Etkili 30 Yaş altı Kişileri Listesinde

Egonu, kariyerinde bugüne kadar İtalya lig şampiyonluğu, Süper Kupa, CEV Şampiyonlar Ligi gibi çok sayıda kupaya erişti. 2020 Tokyo Olimpiyatları’nda Avrupa’yı temsilen Olimpiyat bayrağını taşıdı.

2021’de Forbes dergisinin “Avrupa’nın en etkili 30 yaş altı kişileri” listesine girdi.

YURT DIŞI ARZUSU

Egonu geçen hafta Corriere della Sera gazetesinde yayımlanan bir söyleşide yurtdışına transferiyle ilgili soruları da yanıtladı. “Conegliano ile üçüncü sezon bitti, bu kulüple her şeyi kazandıktan sonra bir yurtdışı tecrübesinin vakti geldi mi?” sorusuna “Evet, bu yönde güçlü bir arzu var” diye yanıt verdi.

Yıldız olmanın sırlarını yazdı

İtalya’nın son yıllarda yetiştirdiği en parlak voleybol yıldızları arasında sayılan Paola Egonu, birkaç gün önce “Yıldız olmak için 18 sır” isimli bir kitap yayımladı.

Çocuklara ve gençlere hitap eden kitabında sporcunun verdiği tavsiyelerden biri de şöyle:

“Yaptığın şey seni mutlu ediyorsa yapmaya devam et. Ama sana kendini iyi hissettirmiyorsa bırak, sürdürmenin anlamı yok. Yıldız gibi parlamanın sırrı işte bundan ibaret.”

Egonu kitabını geçen yıl kaybettiği dedesine adadı. Babasının babası Ambrogio’nun kendisine hayal kurmayı öğrettiğini söylüyor.

Kitabında, küçükken karşılaştığı ırkçı hakaretlerden de söz ediyor. Ancak geçen hafta Corriere’de yayımlanan söyleşisinde, “Neyse ki artık başıma böyle şeyler gelmiyor. İtalya ırkçı bir ülke değil. Kötü insan çok yok. Bazen cehalet ve yüzeysellik örnekleri görüyorum ama bu farklı” diyor.

2021’DE BAŞARI DOLU BİR KARİYER

23 yaşındaki pasör çaprazı geçtiğimiz sezon Imoco Volley ile muhteşem bir seri yakalamıştı. CEV Kadınlar Şampiyonlar Ligi, İtalya Ligi, İtalya Kupası ve İtalya Süper Kupası’nı kazanan Imoco Volley’in en değerli isimleri arasında yer alan Paola Egonu inanılmaz bir sezonu geride bırakmıştı. Paola Egonu, Imoco Volley formasıyla son maçına VakıfBank karşısında çıktı. İtalyan voleybolcu, VakıfBank’ın zaferine engel olamadı. Nijerya asıllı İtalyan voleybolcu, Avrupa Voleybol Konfederasyonu tarafından yılın kadın oyuncusu ödülüne layık görüldü.

Kaynak: BBC News

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu