Dünya

Kurihara nasıl iyileşti?

Eski Japon kadın milli takım oyuncusu Megumi Kurihara, FujiTV izleyicilerine 2016 yılında o sırada çok az kişinin bildiği bir sağlık korkusu hakkında bilgi verdi.

Kurihara, 2018-2019 sezonunun sonunda 14 sezon oynadıktan sonra emekli oldu. 2001’de 16 yaşında Japon milli takımında oynamaya başladı ve “MegKana” kombinasyonunun bir parçası olarak 2003 FIVB Voleybol Dünya Kupası’nda takım arkadaşı Kana Oyama ile birlikte Japonya’da bir sembol isim oldu. “MegKana” çifti Japonya’nın beşinci bitirdiği 2004 Atina Olimpiyat Oyunlarında birlikte oynamaya devam etti.

Kurihara, profesyonel kariyerine 2004 yılında NEC Red Rockets ile 2004 yılında Pioneer Red Wings’e geçmeden önce başladı. Red Wings’e katıldıktan sonra, üçüncülük ve 2006 da finale ulaştı. Kurihara, 2011 sezonunun sonuna kadar Pioneer ile kalacaktı.

2007 yılında Japonya ile 125 puanla FIVB Voleybol Dünya Grand Prix’sinde dokuzuncu oldu ve 2008’de ülkesinin Pekin Olimpiyat Oyunları’na katılmasına yardımcı oldu ve 2008 Dünya Grand Prix Final Turu’nda en skorer isimdi.

Bu sırada sol ayağında ve menisküsünde meydana gelen sakatlıklara rağmen Megumi, Japonya’nın 2010 FIVB Voleybol Dünya Şampiyonası’nda antrenör Masayoshi Manabe yönetiminde bronz madalya kazanmasına yardımcı oldu. Dizindeki ameliyattan ve 2011’deki Japon sezonunun sonunda Rus kadın liginde Dinamo Kazan’a imza attı. 2012 yılında milli takımdan emekli oldu ve 2012 yılında Okayama Seagulls, 2014 yılında da Hitachi Rivale’ye transfer oldu.

Antremandan önce giyinirken bile, acı o kadar kötüydü ki ağlamaya başlayacaktı. Korkmuş, ekip eğitmeni ile hastaneyi ziyaret etti.

Hastanede doktorlar baktı ve beyninden kan akmasına izin vermeyen serebral venöz tromboz olduğunu buldu. Hızlı bir şekilde tedavi edilmezse, felce veya daha kötüsünün ölümcül olmasına neden olabilirdi.

Doktor Kurihara’ya ne bulduğunu söylediğinde, oyun kariyeri hakkında endişeli değildi, normal günlük yaşama dönüp dönemeyeceği konusunda endişeliydi. Hiroşima’da yaşayan annesi, kızını hastanede ziyaret etmek için geldi.

Kurihara spordan emekli olması gerekebileceğini biliyordu. Ancak bunun yerine, 2016-2017 sezonunun geri kalanı için geri dönüp dönemeyeceğini görmeye karar verdi.

Kurihara’nın yapması gereken ilk şey rehabilitasyon oldu. Sahalara geri dönmek için tekrar yürümeyi öğrenmesi gerekiyordu. Ancak sabırla, 32 yaşındaki eğitim devam etti ve eğitiminin bir parçası olarak merdivenlerden hastanenin çatısına yürüdü. Hastaneden ayrıldıktan sonra bile mahallesinin etrafında yürüyecekti. Önce 10 dakika, sonra 20 dakikaya ve sonra 30 dakikaya çıktı. Yavaş yavaş voleybol oynamak için bacaklarındaki gücü  yeniden inşa etti.

Ocak 2017 de Kurihara, JT Marvellous’a karşı oynanan maçta sahaya dönebildi. 14 hücum yaptı sadece iki puanla bitirdi, ancak bir maçta oynamak gerçek zaferdi. FujiTV izleyicilerine “İnanamadım” dedi. “O gün sahada olacağımı düşünmemiştim.” Doktoru bunun imkansız olacağını düşünmüştü.

Kurihara, Osaka’daki annesine JT Marvellous ile yaklaşmadan önce Rivale ile bir sezon daha devam etti. Sonunda 31 Mayıs 2019’da spordan emekli oldu.

Röportajda hastalığından kendisini 3-4 ay boyunca takımdan ve voleybol sahalarından uzakta bırakan bir şey kalmadığını söyledi. Kendini çok iyi hissettiği ve hiçbir sorunu olmadığı halde Kurihara, 2016 yılında hayranlarına her şey gerçekleştiği sırada hastalığından bahsetmediğinden pişman olduğunu söyledi.

Şimdi emekliye ayrılırken, Kurihara, eski ulusal takım arkadaşı Kana Oyama’nın Japon lise ve milli takım maçlarını izleyerek benzer bir yol izlemeye başladı.

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu