Avrupa

Kuzey Makedonya’da kadın voleybolu canlanacak mı?

CEV Avrupa Erkekler Ligi’nin üç final maçında altın madalya çok yakın olsa da henüz buna ulaşamadı. Birçok voleybol meraklısı bunun Makedonya Voleybolunun elde edebileceği maksimum sonuç olduğuna inanıyordu. Ancak geçen yıl Ljubljana’da ilk CEV EuroVolley katılımında elde edilen iki galibiyet küçük Balkan ülkesi için gerçekçi olmayan bir eylem çığlığına neden oldu. 

Bazen sporda bu olur, iştah artar, ancak ilk izlenim, hedeflerin çok iddialı olmadığıdır. Bu koşullarda, olaylar bir film kasetine yerleştirilen resimler gibi birbiri ardına geliyor.

Böylesine olumlu bir atmosferden cesaret alan ve ivmeyi daha fazla gelişme için kullanma arzusuyla Makedon Voleybol liderleri, gelecekte büyük Avrupa etkinliklerine de katılmak için rekabet edebilecek bir kadın milli takımı oluşturma sürecini başlatmak için stratejik bir karar aldı. Bu fikirden hareketle, Kuzey Makedonya Voleybol Federasyonu harekete geçti ve sonunda, 2022 U19 Kadınlar Avrupa Şampiyonası’nı düzenleme hakkını ele geçirdi. Kıtanın en yetenekli voleybolcularının iki yıl içinde bir araya gelmesi, iyi bir organizasyon için bir zorunluluk, aynı zamanda Makedon kadın voleybolunun yeniden canlanması için bir şans. Miktar şu ana kadar bir sorun olmadı, ancak önümüzdeki dönemde kalitenin de izlenmesi gerekiyor. Bu asil ama zor göreve sahip olmanın verdiği zevk, yaş grubu oyuncularla çalışma deneyimi olan nispeten genç bir Sırp koç olan Nenad Mihajlovic’e ait.

“Amacım burada kadın voleybolu ile büyük bir adım atmak. Bu benim için büyük bir zorluk. Bu yüzden en büyük potansiyele sahip kızları seçmek ve hep birlikte doğru yönde rehberlik etmek istiyorum ve bu da onlardan milli takım oyuncuları yapmak demektir. Çok çalışmalıyız, kamplarımız olacak, Balkan Şampiyonaları yapacağız, olabildiğince çok antrenman yapmak için detaylı bir plan yapacağız ve ardından örneğin Sırbistan gibi güçlü takımlarla dostluk maçları oynayacağız ”dedi. yoğun Ağustos dönemindeki ilk eğitim. Başkentin ardından Mihajlovic, bu dönemde antrenman sürecinin son perdesine katılacak 22-24 oyuncuyu seçmek üzere Bitola, Stip ve Strumica’yı ziyaret edecek ve bu, Kruşevo’da bir kamp olacak. Listede 80’den fazla isme sahip diğer kızlar sürecin dışında kalmayacak, Makedon antrenörler tarafından takip edilecek ve ilerleme kaydederlerse milli takıma katılmaları mümkün.

“Burada çok fazla potansiyel var ve önümüzde çok fazla iş var, özellikle de teknik söz konusu olduğunda. Buraya çok ünlü ve başarılı olan Sırp Voleybol kültürünü getirmek istiyorum ve bu da sonuç olarak Makedon Voleybolunun ilerleyeceği anlamına geliyor ”diyor, yeni takımının büyük resmini ve tarzını çoktan hayal etmiş olan Mihajloviç.

Herkes bunun kolay olmadığını kabul eder, ancak kesinlikle ilham verici bir görevdir. Mihajloviç’in kendi ürününü yaratması ve böylece Vizura BEOGRAD ile kulüp büyükler şampiyonluğu kazandığı Sırp Voleybolu ve diğer yandan Kuzey Makedonya Voleybol Federasyonu için uzun bir süre sonra başarılarını tekrarlayıp yükseltmesi için Kadın takımıyla Avrupa sahnesine dönme zamanı. Elbette bu hem Mihajloviç hem de Makedonya Voleybolu için uzun bir yol ama en uzun yolculuk bile ilk adımla başlıyor. Hiç şüphesiz, gizlenmemiş coşkuyla dolu bir yolculuk olacak.

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu