Dünya

Lebedew’e göre Olimpiyatlar Voleybolun Sorunu

Olimpiyatlar Madalya İçin Küçük Bireysel Sporlar Açısından Nimet Oldu

Geçen haftaki röportajda voleybol ve olimpiyatlar hakkında sorular soruldu.  Benim cevabım, Olimpiyatların voleybol için en büyük sorun olduğu idi

Dünya çapında bir spor olarak voleybol, kendi kendini finanse etmek değildir.  Birkaç istisna dışında yüksek performansın temelleri yani profesyonel bir lig ve / veya kapsamlı bir geliştirme programı, sponsorlar ve / veya ulusal federasyonlar tarafından doğrudan finanse edilemez. Ülkelerin çoğunda fonların çoğunluğu hükümet kaynaklarından gelmektedir.

Son 30 yıl içinde, komünizm döneminde olimpiyatlar, hükümet sporu politikasının merkezi olmuştur. Ve kazanılan madalya, bu politika için tek ölçüm çubuğu haline geldi.  Bu madalya için nispeten ucuz bir yol sağlayan küçük bireysel sporlar için bir nimet olmuştur.  Plaj voleybolu, bu politika gelişiminin bir sonucu olmuştur. Ancak daha büyük takım sporları için bir felaket oldu.  Maliyeti çok yüksek ve bu yüzden fon sıkıntısı çeken tek bir madalya sunuyorlar.

İçinde çalıştığımız ortam bu, bundan şikayet etmenin bir anlamı yok. Buna çözümler bulmalıyız. Açık çözüm, devlet finansmanından bağımsız olmaktır.  Bunu şimdiye kadar yönetmek için 100 yıldan fazla zamanımız oldu, bu nedenle kısa vadede değişmesi pek mümkün değil.

Olimpiyat madalyalarının sayısı ve kazanılmasının kolaylığı kararın temeli ise bir sonraki çözümü mevcut madalyaların sayısını artırmaktır. Bu hedefe ulaşmak için iki yol düşünebilirim.

Bunlardan ilki, IOC’yi bir atlete verilen her madalyayı resmi madalyası için saymaya ikna etmek. Voleybolda 12 madalya olmalıydı.  Ama bu durumda, basketbol da aynısı olmalı. Ve futbol 23 olurdu. Yüzmeye sadece üç madalya eklenirdi.  Küreğe 8 hafif sınıf eklenirdi.  Ve başladığımız yere geri dönecektik.

İkinci yol takım yarışması sırasında bireysel madalya vermek olacak.  Örneğin, dört ekstra madalya olabilir: En Skorer, En İyi Smaçör, En İyi Blokör, En İyi Servis Kullanan. Bunlar turun sonunda verilebilir. Bu, eleme amacı için, mücadele edebilecek seçkin bir oyuncuya sahip bir takıma verilen bir wild card olacaktır.  Madalya şanslarını en üst düzeye çıkarmak için farklı hedeflere sahip farklı takımların farklı stratejiler uyguladığı gibi ön elemelerin her bir maçına olan ilgiyi hayal edin.  Bazı takımlar bireysel madalyayı, bazıları ise takım madalyasını hedefler. Bisiklette Grand Tour gibi. Engelleyen altını kazanmaya çalışan bir oyuncu olsaydı, bir takımın taktik yaklaşımı nasıl değişecekti? Eğer iki takım oyuncularından biri için Top Scorer gold kazanmaya çalışıyorsa son turdaki maçta nasıl oynanır? Veya takım zaten çeyrek finale kaldıysa, fakat takımın madalya adayı En İyi Smaçörünün dinlenilmesi gereken hafif bir sakatlığı olsa ne olurdu?

Son çözümün ne olduğunu bilmiyorum, fakat yaptığımız şeyin işe yaramadığını biliyorum

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu