Avrupa

Leon, Polonya İle Rüyalarını Gerçekleştirmeye Hazır

Olimpiyat altın madalyası kazanmak, gezegendeki hemen hemen her voleybol oyuncusunun ana rüyasıdır, ancak Polonyalı pasör çaprazı Wilfredo Leon için uluslararası düzeyde başarmak istediklerinin sadece bir parçasıdır.
26 yaşındaki Küba doğumlu oyuncu geçen yıl Avrupa takımına katıldı ve 2019 FIVB Voleybol Dünya Kupası’ndaki pozisyonunda en iyisi seçildi ve ülkesinin  turnuvada gümüş madalya kazanmasına yardımcı oldu.
Federasyonları değiştirmeden önce 2010 FIVB Voleybol Dünya Şampiyonası’nda Küba milli takımıyla gümüş madalya kazanan Leon, yaklaşmakta olan Tokyo Olimpiyatları’ndan kesinlikle heyecan duyuyor ve 2021 yazında Polonya’yı Japon başkentinde podyumun zirvesine çıkarmayı amaçlıyor.
Arjantinli web sitesi Somos Voley’e verdiği röportajda, “Polonya milli takımıyla en büyük hayalim Olimpiyat altın madalyası kazanmak, ama bu kesinlikle tek hedefim değil,” dedi. “Mümkün olan her madalyayı kazanma istiyorum. Takıma katıldığımda antrenöre ve kaptana sadece Olimpiyatlar için burada olmadığımı söyledim. Yapabildiğim her turnuvada oynamak ve Polonya’nın her madalya için savaşmaya devam etmesine yardımcı olmak istiyorum. ”
Polonyalılar tartışmasız olarak son iki Dünya Şampiyonası’nda arka arkaya şampiyonlar kazandıkları için Tokyo’daki madalya favorileri arasında yer alıyorlar.

Polonyalılar, Bartosz Kurek ve pasör çaprazı Michal Kubiak’ın yanında Leon’u içeren etkileyici bir vurucu üçlüsüne sahip ve şu anki erteleme nedeniyle hazırlanmak zorunda oldukları ekstra zamanla oranlar daha da güçlenecekler.

“Sanırım iyi şansımız var” diye ekledi. “Hazırlanmak için bir yıl daha fazla zamanımız olacak ve bence takım arkadaşlarım ve ben birbirimizle daha fazla zaman geçireceğiz. Takımla ilk turnuvamda geçtiğimiz Eylül ayında Avrupa Şampiyonası’nda bir sonraki etkinlikler için değerli deneyimler kazandık. 2021 Olimpiyatları, yeniden gruplandırma şansımız ve daha iyi hazırlanmamıza yardımcı olacak. İyi bir ekibimiz var ve altın madalya için savaşabiliriz. ”

Şu anda 2019-2020 Süper Kupası’nı kazandığı ve En Değerli Oyuncu ödülünü aldığı İtalya’daki Sir Safety Perugia için oynuyor, Leon Polonya’yı gelecek planlarına başka bir şekilde dahil etti.

Yerli Küba, Rusya ve Katar’da da profesyonel olarak oynayan pasör çaprazı, emekli olmadan önce birkaç farklı ligde oynamak istiyor.

“Kariyerimin bitiminden önce oynamak istediğim beş lig daha var” diye açıkladı. “Polonya elbette onlardan biri ve kesin bir noktada oynayacağımı söyleyebileceğim tek ülke. Brezilya, Japonya, Fransa ve Arjantin’de de oynamak istiyorum. ”

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu