Lidere selam, yola devam

0
137

Sigorta Shop Kadınlar Voleybol 1. Liginde 8. Hafta maçları bugün oynanan karşılaşmalarla sona erdi.
Haftanın belki de sonucu en çok merak edilen maçta gülen taraf Edremit BLD Altınolukspor oldu.
28 Kasım Cumartesi günü oynanan maç, genç ve son derece yetenekli oyunculardan kurulu bir takım ile tecrübenin ağırlığının buram buram hissedildiği, seyir zevki açısından da son derece keyif veren bir karşılaşma oldu.
Böylesine güzel maçların seyircisiz (mecburen) oynanması da gerçekten insanın içini acıtıyor. Ancak insan sağlığı her şeyden önemli. Ve gelecekte bazı yerlerde ve çoğu insanın umursamadığı tedbirsizlik ne yazık ki hayatımızın çoğu alanında olduğu gibi spor karşılaşmalarını da vuracak.

Bence Sigorta Shop Kadınlar Voleybol 1. Liginde 8. Hafta maçları içinde sonucu en merak edilen maç Edremit BLD Altınoluk Spor – İstanbul Büyükşehir Belediyespor karşılaşmasıydı. İstanbul BŞB A grubu lideri olarak geldi Edremit’e. Maç öncesi biz voleybol sevenlerin tek temennisi “iyi olan kazansın” idi. Ancak açıkçası daha çekişmeli bir maç bekliyordum. Maçtan önce iki takımın da ısınma sırasındaki hırsı maçın kimin tarafında olacağı konusunda fikir vermemekle birlikte maça gelenlerin kimin kazanacağı konusundaki merakları kat be kat arttı. Bir yanda genç oyunculardan kurulu İBB, diğer yanda tecrübeli oyunculardan kurulu Edremit BLD Altınolukspor. Maça bu heyecanlı atmosfer içinde başlandı. Her iki takım da heyecanını, hırsını sahaya yansıtacakları görüntüsü ile girdi maça.
İlk sete ev sahibi takımın servisi ile başlandı. ilk ralli bile yaklaşık 50 saniye sürdü. İlk servis sonrası oyuncuların yaptıkları savunma ve ataklar görülmeye değerdi. Uzun süren bu ralli sonucu maçın ilk sayısı İBB takımının oldu. Setin ilk bölümü karışılıklı sayılar ile geçildi. 4-4 eşitlikten sonra öne geçen Edremit BLD Altınolukspor farkı açarak maçın ilk teknik molasına 12-6 önde girdi. Ve bu andan itibaren seti Maluh Olivera’nın etkili servisleri, kaptan Ayşe Dil Demir’in etkili 4 pozisyonu hücumları ve Orta oyuncu Buse Serbest’in etkili tek ayak hücumları ile domine etti. Aradaki farkı koruyarak ilk seti 25-20 skor ile hanesine 1-0 olarak yazdırdı.
2. sete İstanbul BŞB tabiri caiz ise fırtına gibi girdi. Setin başında 3-0’lık bir sayı serisi yakalayan İstanbul BŞB’de ilk sette fazla varlık gösteremeyen Alenya VENCE ve Orta oyuncu Ayşe ÇÜRÜK bu sette oyuna ağırlığını koymaya çalışsa da 8-8 skordan sonra yine öne geçen Altınolukspor oldu. İstanbul BŞB antrenörü Ümit ERDİM takımında yaşanan manşet karşılama sıkıntısını gidermek adına oyuncu değişikliğine giderek Sabire KARACAOVA’yı oyuna aldı. Ancak bu sıkıntıya Sabire’de çare olamadı ve 2 setteki teknik molaya da 12-10 önde giren ev sahibi ekip oldu. Teknik mola sonrası meydana gelen 4 sayılık farkı sabit tutarak ikinci sette de etkili oyununa devam etti. Setin bölümünden itibaren özellikle Gamze TÜRK ve Maluh Olivera’nın etkili servisleri, ve takımın liberosu bu sette aradaki farkın 9 sayıya kadar çıkmasını sağladı. Servis karşılama sıkıntısı yaşayan oyuncuların üzerine atılan servisler, Altınoluk kaptanı Ayşe’nin köşeden yaptığı muhteşem ataklara cevap verilememesi, takımın diğer orta oyuncusu Ceyda Demirhan’nın sorumluluk alarak yaptığı tekli bloklar konuk takım oyuncularının daha da demoralize olmasına neden oldu ve ev sahibi ekip bu setten de 9 sayılık farkla 25-16 galip ayrılarak maç skorunu 2-0 a getirdi.
3. setin ilk sayısını yine konuk ekip aldı. Ancak ilk iki setin moral bozukluğu hala sürme eğilimimde idi. Edremit BLD Altınolukspor ise bu sette de istikrarlı takım oyununu sürdürdü. Bu sette de teknik molaya 4 sayı farkla 12-8 önde giren Edremit BLD Altınoluk spor oldu. İstanbul BŞB’de Ümit ERDİM’in oyuncu değişiklikleri de kötü gidişi durdurmaya yetmedi. Özellikle bu sette, Voleybolun bir takım oyunu olduğunun adeta dersini veren, takımdaki her oyuncunun, hem oyununun hem de moralinin ne kadar önemli olduğunu gösteren Edremit BLD Altınolukspor Bu seti de 25-17 alarak maçtan 3-0 net galibiyet ile ayrılmasını bildi.
Maçın geneline bakacak olursak yazının başında da bahsettiğim gibi, kazanma hırsı ile yanıp tutuşan son derece istekli ve enerjik, ancak yapılan hatalarla çabuk demoralize olan toparlanamayan, saha içerisinde çok yardımlaşamayan bir İstanbul BŞB takımı ve tecrübeli oyunculardan kurulu, takım oyunu oynamayı seven, hata yapan arkadaşlarını hemen derleyip toparlamasını bilen, statüsüne göre maçın zorluğunu ve sorumluluğunu, stresini göğüsleyen, haklı ve net galibiyetin sevincini de doya doya yaşayan bir Edremit BLD Altınoluk Spor takımı vardı sahada. Özetle bu maçtan çıkartılacak çok ders var. Bireysel anlamda ne kadar yetenekli, genç ve güçlü oyunculardan kurulu bir ekip olunsa da takım olarak oyun ortaya konulmaz ise kaybetmek kaçınılmaz oluyor. Müthiş potansiyele sahip olmasına rağmen Balıkesir Merkez İlçe takımı kurmayı beceremeyenlerin kulaklarını da çınlatarak, Balıkesir İl’ini TVF 1. Ligde temsil eden tek takım olan Edremit BLD. Altınoluk spor takımını ve Rakibi İstanbul BŞB ekibini güzel mücadelelerinden, keyif veren oyunlarından ötürü tebrik ediyorum. Başarılarının devamını diliyorum.
Müsabakada Başhakem Saadettin DENERİ, Yrd. Hakem Öznur TOSUN, masada Hüseyin ŞAHİN, İhsan ARSLAN, çizgide Sıla KAYATEPE, Tuğçe COŞKUN, gözlemci olarak Haldun SEVGİL görev aldılar.

Haber : İlkay ÇİVİCİOĞLU
Fotoğraflar: Erkan ÜNLÜ

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here