Liselerde Neden Basketbol Değil Voleybol Popüler

0
64
18.05.2019, Max Schmeling Halle, Berlin Volleyball, CEV Champions League Volley 2019 Super Finals, Igor Gorgonzola Novara (ITA) vs. Imoco Volley Conegliano (ITA) Foto: Conny Kurth / www.kurth-media.de

Basketbol yerine voleybolu seçme kararı ulusal bir eğilimi takip ediyor.
Devlet Liseler Dernekleri Ulusal Federasyonu’na göre, iki yıl önce ilk kez liseli kızlar basketboldan (429.504) daha fazla voleybol (432.176) oynadı. Geçen sezondan bu sayılara voleybol 4.133 kız daha eklerken, basketbol 276 katılımcı kaybetti.

Geçtiğimiz on yılı incelersek rakamların daha çarpıcı olduğunu görürüz. NFHS tarafından derlenen istatistikler, bu aralıkta 40.000’den fazla voleybol oyuncusunun artışını ve 23.000 basketbolcunun azaldığını gösteriyor.

Texas koçu Jerritt Elliott, “Sporumuzda büyük bir Afrikalı-Amerikalı geçişi oldu ve voleybol oynamak artık sosyal norm haline geldi, oysa 10 veya 15 yıl önce bu basketboldu” dedi. “Sadece süper uzun boylulara değil, süper küçüklere de hitap ediyor. Süper küçük, libero ve [savunma uzmanı] pozisyonunda başarıyı çok yüksek seviyede bulabilecekleri bir nişe sahip.”

Amerikan Voleybol Antrenörleri Birliği’nin yönetici direktörü Kathy DeBoer, “Dışarıda güçlü olmayı seven, güçlü, iddialı ve agresif olmayı seven ama aynı zamanda aralarında bir ağ olmasını da seven bir sürü kız var” dedi. “Birbirlerini kontrol etmekten, boks yapmaktan veya takımları sürüklemekten hoşlanmıyorlar.”
Ulusal işe alma bülteni Blue Star Report’un editörü ve kız basketbolu konusunda uzun süredir yetkili olan Mike Flynn, kızların bugün sahip olduğu tüm seçeneklere ve basketbola özgü zorluklara işaret ediyor.

“Başarıyı gördüğünüz ve ulaşabileceğiniz yere gidersiniz” dedi. “Basketbol, ustalaşması zor bir spordur. Zaman ve çaba harcamaya istekli değilseniz ve belli bir atletizm ve el-göz becerisine sahip değilseniz, başarılı olamayacaksınız. Çünkü spordan atılacaksınız. Voleybolda ise bu engeller daha düşük. ”

Jasmyn Martin, voleybol kariyerine başlamak için bir sömestr erken Minnesota’ya geldi.
“Kurduğunuz ilişkiler ve birliktelikler, onu basketboldan ayırıyor” dedi. “Her noktadan sonra bir araya gelirsiniz.”

Hayley McCorkle, “Biriyle rekabet etmek istedim ama bu fiziksel teması istemedim” dedi. “Voleybol biraz daha kız olmanıza izin veriyor. Kurdeleleri takabilir, pembe giyebilir, saçınızı istediğiniz gibi takabilirsiniz ve spor yaparken yine de zarif olursunuz. Bu da birçok genç sporcuyu spora çekiyor. ”

Washington’dan Kara Bajema,”Dürüst olmak gerekirse, voleybol ortamını daha çok seviyorum.” dedi. “Basketbol kesinlikle daha sert ve bazen kız gibi bir kız olmayı seviyorum.”Nadir olmasına rağmen, üniversitede bile herkes bir seçim yapmaz.
“Dışarıda güçlü olmayı seven, güçlü, iddialı ve saldırgan olmayı seven ama aynı zamanda aralarında bir ağ olmasını da seven bir sürü kız var.”Kathy DeBoer

Michigan’da dört yıl voleybol oynayan Abby Cole “Basketbolun voleyboldan çok erkeksi bir spor olduğunu asla söylemem. Erkek basketbolu oynamıyorsun, kadın basketbolu oynuyorsun” dedi. “Yaylar, saçlar ve üniformaların uyma şekli sporun oynanış biçimini etkilemez. Voleybol oynarken bir hanımefendi gibi oynamanız söylenmez. Sıkı oynamanız, sert oynamanız ve agresif olmanız söylendi . İster basketbol ister voleybol olsun, aynı şeyleri koçlardan da duyarsınız. ”

Aynı şekilde, Stanford’un 2016 NCAA voleybol şampiyonası için birinci sınıf öğrencisi olan Kathryn Plummer, çok yönlülüğe dikkat çekti.
“Bazı kızlar için, gençken fiyonklar ve formalar önemlidir, ancak daha yüksek seviyelerde, ille de tayt giymek istemezsiniz,” dedi. “Egzersiz yaparken antreman t-shirtü giyebilirsiniz. Daha yüksek seviyede, sporcular atlettir. Her şey sporla ilgilidir. Voleybolda her şeyde iyi olmalısın. Birlikte daha çok çalışmalısın. [Basketbolda sahanın sahibi olabilirsin. Şovun olabilir. . Voleybol için herkese ihtiyacın var. ”

Tanner, sporun başarısının çoğunu, voleybolun eğlenceli olduğu ve üniversite fırsatlarının bol olduğu gerçeğine bağlar. NCAA 334 voleybol takımını tanır; 2015-16’da tamamen onaylanan plaj voleybolu, NCAA’nın en hızlı büyüyen sporudur.

CEVAP VER

Please enter your comment!
Please enter your name here