Genel Haberler

 Lübnan’da Parlak Gelecek Hayalleri

Lübnan geri dönecek.
5000 yıllık tarihinde Beyrut yıkıldı ve yedi kez yeniden inşa edildi. Şehir yeniden yükselecek. 4 Ağustos’ta başkentte yıkıcı bir şok dalgası gönderen patlamada 17 yaşındaki Joseph Mounir Chahine, ülkesinden asla vazgeçmeyen halkı sayesinde dirençli kalacaktır ”diyor.
Chahine patlama anında Beyrut’ta değildi, ancak yurttaşları üzerinde acı verici etkisini hissetti.
“Beyrut Lübnan’ın ortasında ve ben kuzeyde yaşıyorum. Olaydan uzak olduğum için şanslıydım ama bir Lübnan vatandaşı olarak Beyrut halkı için çok üzüldüm. Patlamadan dolayı arkadaşlarımdan birinin bir gözü kör oldu. Başkentteki büyük yıkımı görmek çok acıtıyor.
Lübnan, patlama olmadan önce zaten acı çekiyordu. Siyasi, ekonomik ve sağlık durumları nedeniyle düzenlenen şampiyonalar olmadığı için voleybol etkilendi.
“Umarım Lübnan voleybolu yakında geri döner çünkü yetenekli oyuncularımız var ve harika bir geleceğimiz var. Lübnan’da voleybol gittikçe daha popüler hale geliyor ve artık birçok insan spora giriyor. Umarım voleybol, bu krizlerin sonunda büyük bir geri dönüş yapar. ”
Chahine futbol oynayarak başladı ama 13 yaşındayken voleybol genleri devreye girdi.
“13 yaşında başladım. Eski bir milli takım oyuncusu olan babamla voleybol oynadım. Oyuna olan sevgimi geliştiren oydu. Onunla sahaya gider ve arkadaşlarıyla oynamasını izlerdim. Voleybola aşık oldum ve tüm karmaşık ayrıntılarını öğrendim.
“Memleketim kulübü CRS Qnat’a katıldım. Büyükbabam kulübü kurdu ve babam ve amcam da orada oynadı. Kulübün voleybol akademisine katıldım, ancak ilk başta temelleri öğrenme konusunda pek ilerleme kaydetmiyordum ve ilk yılımda pek oynamadım.
Kulüp yeni bir koç tuttuğunda, bireysel beceriler geliştirmek için çok çalıştı ve bize temelleri öğretti. O noktada Lübnan gençlik şampiyonasını kazanma hayalimiz vardı. Bu hayali gerçekleştirmek için her gün kendim üzerinde çalışmaya başladım. Babam da özel bir koç getirerek bana yardım etti.
“Yaz boyunca saatler süren antrenmandan sonra rekabetçi bir şekilde oynama şansı yakaladığımda 14 yaşındaydım. Başlangıçta değildim, ancak çok oynadım ve üçüncü seneyi gençlik kadrosunda bir başlangıç oyuncusu olarak oynayana kadar sıkı çalışmaya devam ettim.
Chahine voleybola top karşılayıcı olarak başladı ancak bu pozisyonda oynamaktan her zaman hoşlanmadı. Babası ve antrenörleri 4. pozisyonda oynamasının daha iyi olacağını düşünse bile, “Orta blokçu olmak istedim” diyor. “Aklımdakini takip etmeyi seçtim ve bu ortada oynamaktı. Oyunumu yeni bir seviyeye taşımama yardımcı oldu.
“Ulusal şampiyona yeniden başlamadan önce iki ay orta blokçu olarak antrenman yaptım ve koçum hayatımda ilk kez bu pozisyonda oynamama izin verdi. İlk maçımda orta blokçu olarak iyi bir performans gösterdim ve şampiyonanın en iyi oyuncularından biri olarak yer aldım.
“Şampiyonluğu kazanmak için güven ve yürekten oynamak çok önemliydi. Bunu başardık ve yedi milli takım oyuncusu olan ve sonunda U21 milli şampiyonluğunu kazanan bir takıma karşı U18 ulusal ligini kazandık.
Bundan sonra, orta blokçu olarak en büyük ilerlememi kaydettiğim U18 milli takımına seçildim. 15 yaşında takımdaki en genç oyuncuydum ve kısa süre sonra ulusal ligde birinci lig takımında başlayan en genç oyuncu oldum.
“Herkes 15 yaşındaki bir oyuncunun birinci ligde oynamada başarılı olmayacağını düşünüyordu ama kendime inancım vardı ve kaybedecek hiçbir şeyim yoktu. İlk maçım şampiyon Speedball Chekka’ya karşı tam bir ev önünde oldu, ancak baskıyı kaldırmayı başardım ve iyi oynadım.
Chahine, takımın en iyi blokçusu ve turnuvadaki en iyi üçüncü blokçu olduğu sırada Lübnan’ı Arap Şampiyonalarında temsil etmeye devam etti. Ve bunu sadece dört yıl içinde başardı. Hala genç ve çalışmalarının da önemli olduğunu biliyor.

“Çok çalışıyorum ve tıp alanında kariyer yapmayı hayal ediyorum. Okulda iyi notlar aldım ve bu üniversitede tıp okuyan ilk yılım, vaktimi voleybol ve okul arasında bölmek, böylece her ikisinde de iyi çalışabilirim.
“En önemli şey olumlu olmak, çok çalışmak ve inançlı olmaktır. Hiç kimse olmayan bir kişi, o kişi çok çalışıyorsa o kişiye dönüşemez. ”
Chahine’nin önünde parlak bir gelecek var. Ama şimdilik voleybol hakkında bir şeyler keşfetmeyi ve öğrenmeyi seviyor. Ve gelecekte, ülkesinin spordaki en iyi yeteneklerinden biri olarak damgasını vuracağını umuyor.
“Salon voleybolunda özellikle orta blokçu olarak öğrenemediğim yeni şeyler öğrenmek için plaj voleybolu oynadım. Sahada daha olgun olmama yardımcı olan birçok tekniği öğrenmek için bir fırsattı.
“Bir rüya, milletimle bir şampiyonluk kazanmaktır. Bu yıl sadece bir uluslararası turnuva oynadık. Yeni bir deneyim olduğu için çok eğlendik, ancak salgın nedeniyle güzel bir deneyimi kısa kesmek zorunda kaldık. ”
Chahine, ülkedeki en iyi orta blokçulardan biri olan Adam Khoury’ye saygı duyuyor. Ancak televizyonda İranlı pasör Saeid Marouf’u görünce gözleri parlıyor.
Lübnanlı orta oyuncu Adam Khoury’yi izlemek harika. Genç bir oyuncu olarak beni motive ediyor.
“Uluslararası voleybolda Saeid Marouf’un sihrini yaratmasını izlemekten de keyif alıyorum. Tarzına ve dahice setlerine bayılıyorum. Böylesine efsanevi bir pasörle oynamak rüya olurdu.
“Seyed (Musavi) ile ortada oynamayı çok seviyor. Yeni bir ortam seviyesi yarattı ve daha önce hiçbir pasörün yapmadığı gibi oynadı. Orta takımlarla oynadığı kombinasyon nedeniyle onu bütün gün izleyebilirdim. Takım arkadaşları onun yüzünden daha iyi oyna. “

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak.

Başa dön tuşu