Köşe YazarlarıManşetUncategorizedÜst Manşet

Macaristan Voleybolunun Zirvesine Türk Damgası

Merhaba kıymetli Okurlarımız,

Köşe yazılarım genel olarak Cuma günleri yayımlanır ancak bu aralar özellikle yurt dışındaki temsilcilerimizin yaklaşan sezon sonunun da etkisiyle güzel ve değişik haberleri arka arkaya geliyor.
Bugün de Macaristan’a uzanıyor ve aynı sezon içinde 3 ülkede 3 ayrı takımda forma giyen Ecem Şahin ile gelişmekte olan Macar Voleybolundaki Türklerden ‘Haberiniz Olsun’ istiyorum.

2018 Yılında Macaristan’da yapılan bir gen araştırmasında ülkenin son 200 yılında genetik olarak Orta Avrupalı olduğu tespit edilmiş. Yani Macarların genomu çevre halkların, Çeklerin, Slavların, Ukraynalıların, Avusturyalıların genlerine çok benziyor. Ancak daha geriye gittiğimizde, göçebe bir halk olan Macarların bundan 1000 yıl öncesinin araştırılmasında, bölgeye yerleşen ilk kolonilerin Asya kökenli ve hatta genlerinin yüzde 25-30 oranında Asya Türklerinin genlerine benzediği kanıtlanmış.  Macaristan’da erkek çocuklarına Attila isminin verilmesi tesadüf değil yani.

Biz gelelim voleybola. Macaristan’da Extraliga adında Kadınlarda en üst lig olan organizasyonda 8 takım yer alıyor. Sezonun ilk etabını ilk dört sırada tamamlayan takımlar şampiyonluk için oynanacak Play Off olmak için final etabında mücadele ediyorlar.
Macaristan’daki Türk voleybolcular daha önce de yazılarıma konu olmuştu ancak bu sefer biraz daha farklı durumlar da var.

Sahada 2 Macar Oyuncu Zorunluluğu

Önceki yıllarda yabancı oyuncu sayısında sınırlama olmasına rağmen geçen sezon değişiklik yapılmış. Macaristan Voleybol Federasyonu aynı anda saha içinde 2 Macar voleybolcunun oyunda olması şartı getirip yabancı oyuncu sayısındaki sınırlamayı kaldırdı. Yani tek şart var, oyun içinde 2 Macar voleybolcu olmak zorunda. Aksi bir durumda ise cezası çok ağır! Setin herhangi bir yerinde sahada 2 Macar oyuncu bulundurmayan takım, maçı hükmen kaybediyor. Bu kural değişikliğiyle 7 yabancı oyuncu transfer eden takım bile olmuş Macaristan’da.

Ülkede daha önceki yıllarda da birkaç Türk voleybolcu oynamıştı fakat bu sezon yabancı oyuncu sayısındaki değişiklikle daha fazla sayıda voleybolcumuz Extraliga’da oynamaya başladı.

Erkan Sporeli 2016’dan beri Macaristan’da

Ülkemizde uzun yıllar voleybol oynayan, son on yıldır Macaristan’da yaşamına devam eden Erkan Sporeli, Macar eşi ve iki çocuğu ile Budapeşte’de voleybolun içinde yer alıyor. Voleyboldan ayrı kalamayan Erkan Sporeli, 8 yıl önce UTE BUDAPEST takımında menajerliğe başlayıp halen Macaristan’da voleybolun gelişmesine katkı sağlamaya çalışıyor.

İlk Dörtte Türkler Var

Bu sezon ligin ilk bölümünü yenilgisiz lider tamamlayan Vasas Obuda takımında Milli pasörümüz Buket Gülübay, 2.sırada ise KNRC Kaposvar takımında Ecem Şahin, 3. Sırada bitiren Bekescsabai takımında bir başka Milli pasörümüz Cansu Aydınoğulları ve 4. sırada tamamlayan UTE’de menajer olarak Erkan Sporeli ile yer alıyor. Ecem Şahin’in hikayesi ise daha da ilginç.

 

 

 

 

 

Ecem Şahin bir sezonda 3 ülke 3 takım

1992 Doğumlu Muğla Fethiyeli Ecem, bir sezonda 3 farklı ülkede 3 farklı takıma transfer olarak ilginç bir rekora imza attı. Sezon başında Vodafone Sultanlar Ligi takımlarından Muratpaşa Bld. Sigorta Shop ile anlaşan tecrübeli orta oyuncu ardından Mısır’ın İskenderiye takımına transfer oldu. Ecem bu transferle Mısır’da oynayan ilk Türk kadın voleybolcu oldu. Ama Ecem’i bu da durduramadı. Transfer döneminin bitmesine 1 hafta kala bu sefer de Macaristan’ın KNRC Kaposvar’ın yolunu tuttu. Böylece bir sezonda 3 ülkede 3 ayrı takım transferi ile ilginç bir başarıya imza attı.
Ecem ayrıca iki sezon önce Slovakya’nın Bratislava takımına transfer olarak o ülkede oynayan ilk Türk kadın voleybolcu olmuştu.

Transfer sezonu 31 Ocak tarihinde sona ererken ayın son haftası oldukça hareketli geçti. Sürenin tamamlanmasına kısa bir süre kala gerçekleşen bir yurtdışı transferi de yine bir ilk oldu. VakıfBank altyapısında Türkiye Şampiyonluğu yaşayan ve alt yapı Milli Takımında yer alan, 20 yaşındaki genç pasör Naz Akyüz, Suudi Arabistan’ın Al İttihat takımına transfer olarak yine bir ilke imza attı. Bu genç oyuncumuz da Suudi Arabistan’a transfer olan ilk Türk oyuncu oldu.

Dünya ve Avrupa’da hızlı yükselişini sürdüren Türk Voleybolu, bu sezon da yurt dışına birçok oyuncu transfer ederek ilkleri yaşamaya ve kalitesini göstermeye devam ediyor.

Kalın sağlıcakla,

 

 

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu