Genel Haberler

Madalyalardan Polonyalı Voleybol Yıldızları Yetiştirmeye Uzanan Yol

Birçok Voleybol taraftarı, Michał Bąkiewicz’i Polonya erkekler milli takımının bir oyuncusu olarak hatırlıyor ve bu forma ile onunla Japonya’daki 2006 Dünya Şampiyonası’ndan gümüş madalya ve 2009’da EuroVolley altını almıştı. Michał, bir antrenörlük kariyerine başlamaya karar verdiği 2014 yılında rekabetçi spordan emekli oldu ve deneyimini yeni nesil Polonyalı voleybol oyuncularına aktarmak istedi. Şu anda, # EuroVolleyU18M’de Polonya Takımına koçluk yapıyor ve Lecce’deki turnuvada başarıyla ilerliyor.

Bąkiewicz, Atina’daki 2004 Olimpiyatları’nda Polonya için oynadı ve kendi adına dört şampiyonlukla üç Polonya Ulusal Kupası ve bir Süper Kupa ile Polonya ulusal liginde büyük başarılar elde etti.

Onun rehberliğinde Polonya Takımı, Lecce’deki Pool II’de Çek Cumhuriyeti ve Almanya ile oynadığı maçlarda müthiş bir performans gösterdi. “Mahkemeden kürsüye geçiş o kadar kolay olmadı” diye itiraf ediyor. “Bunlar tamamen farklı iki iş, çünkü bir atlet olarak antrenman yapıyorsun, oynuyorsun ve sonra Voleybol hakkında çok düşünmüyorsun, bir antrenör olarak düşüncelerin her zaman oradadır. Arenaya gittiğinizde planlar ve programlar yapıp bunları teslim etmeniz gerekiyor ”diyor.

Bąkiewicz’in geleceği hakkında her zaman net fikirleri olmuştur: “Rekabetçi kariyerimin son yıllarından beri, bir koç olarak düşünmeye başladım ve aksiyonu bırakmaya karar verir vermez, ikinci hayatıma koç olarak başladım. kişiliğim ve özelliklerim için bir şekilde doğal düşünün ”diye ekliyor.

Yardımcı antrenör olarak ilk deneyim, hızlı bir şekilde baş antrenör rolüne geçmeden önce, atlet olarak kariyerini bitirdiği AZS Częstochowa ile geldi. Spor hayatını o kadar kolay olmayan şey, elindeki kan dolaşımı problemiydi.

Michal, 2009’da Türkiye’deki EuroVolley başarısından sonra Polonia Restituta Nişanı’nın Şövalye Haçı ödülünü almıştır; Gdansk’ta kendi sahasında düzenlenen FIVB Dünya Ligi Finallerinde bronz madalya aldıktan sonra 2011 yılında milli takım için oynamayı bıraktı.

Kendi zamanını bugünün Voleybolu ile karşılaştırarak, “Bugün çocuklarıma bakıyorum ve Voleybol’un organizasyonel bir bakış açısıyla geçirdiği olumlu evrim için şanslı olduklarını düşünüyorum, bu da bizim yaptığımızdan çok daha iyi ve daha etkili çalışmalarını sağlıyor. birkaç yıl önce.”

 

 

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu