Genel HaberlerManşet

Mark Lebedew’in gözünden Julio Velasco

Julio Velasco, voleyboldaki en iyi koçlardan biridir ve yaygın olarak araştırılmalıdır. Aşağıda O’nu anlatan bir video içeriyor. Bu video altın niteliğinde. O’nun adaletini en iyi şekilde gösteriyor. Bunların çoğuna diyeceğim yok ama bence ikisi hakkında değişik düşünüyorum.

“Koç olmaya karar verdiğinizde bir konu hakkında çok net olmalısınız: Oyuncular. Bize her zaman antrenör için tüm oyuncuların eşit olduğu ve bunun her zaman sporda var olan en büyük yalan olduğu söylendi. ”

“Oyuncularıma önerdiğim ve kendime hedeflediğim ilk zafer, saklanan ve asla yüzleşmek istemediğimiz korkunç bir düşmanı yenmektir. Bu düşman bizim kusurlarımız, iyi olmadığımız ve sevmediğimiz şeylerdir. ”

“Mazeret kültürünün” yarattığı zorlukların üstesinden gelememek. Bu durum, mazeret kültürünün ana temalarından biridir.

“Kişinin kazandığında herşeyi doğru yaptığına ve  kaybettiğinde ise yanlış yaptığına inanılıyor. Sporda bir şeyi iyi yapmak yeterli değildir, onları diğerlerinden daha iyi yapmalısınız. ”

“Kalite arayışı, mükemmellik anlamına gelmez, basit bir nedenden ötürü, bunu başarmak mümkün değildir. Gerçek bir antrenörün görevlerinden biri, bir oyunda zafer için belirleyici olanları geliştirecek tüm unsurları tanımlamaktır. ”

“Spor, kaybetmeyi ve kazanmayı öğrenmeye hizmet ediyor. Kazanmak sadece rakiplerinizi yenmekle ilgili değildir, kazanmak sınırlarınızı aşmak anlamına gelir: bu, elde etmeye çalışması gereken ilk zafer. ”

“Kötü verilen pasları iyi hücumlara dönüştüren smaçörler istiyorum. Smaçörler oyun seti hakkında konuşmazlar onu kafalarında çözerler.”

“Kazanan kutlar, kaybeden ise açıklar.

“İşin güzelliği şudur: dün alınan kararlar artık işe yaramıyordur. ”

“Savunma, takımın ruhunun esasıdır. Şahsi düşüncem smaçörlerin önemli olduğu ancak savunmanın da unutulmaması gerektiği.

“Oyunculara onlara moral vermek için her şeyin yoluna gireceğini söylemek istemiyorum. Onlara, herşeyin yaptığımıza bağlı olduğunu söylemeyi tercih ediyorum. ”

“Benim için lider, daha çok bir öğretmendir. Bir lider başkaları hakkında her şeyi düşünmek zorunda, nereye gitmek istediğini ve oraya nasıl gideceğini bilmek zorunda. ”

Julio Velasco – 12 Quotes

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu