Plaj Voleybolu

Malezya’da Plaj Voleybolunu Öncüsü: Tasha Mae

Malezyalı plaj voleybol oyuncusu Tasha Mae, ülkesinin spordaki rekabet ruhunu yenilemeyi amaçlayan bir harekete önderlik ediyor.

Tasha, ülkesini 16 yaşında voleybolda temsil etti ancak kumda oynamaya başlayınca salon voleybolu disiplinin onun için en uygun olmadığını fark etti. Şimdi 18 yaşında plaj voleybolu öğrenmek ve bu alanda yarışmak için her zamankinden daha fazla istekli.

“10 yaşımdan beri voleybol ile iç içeyim ve spora çok fazla tutkum vardı. 16 yaşımda milli takımı temsil ettiğim için şanslıydım, ancak Malezya’da diğer ülkelerde olduğu gibi gelişen bir voleybol topluluğumuzun olmadığını fark ettim. Umudumu kaybetmeye başladım ve hatta lise mezuniyetimden sonra voleybol yapacağım ve hayattaki diğer şeylere geçeceğime söz verdim. ”diye hatırlattı Tasha.

“Ancak kaderde olduğu gibi, ulusal federasyon, liseyi bitirdikten bir yıl sonra olan 2019 Güneydoğu Asya (SEA) Oyunları plaj voleybolu turnuvasına katılmama karar verdi. Hiç meraklı değildim ve diğer tutkuları takip etmek istedim, ama plaj voleybolu oyuncusu olan çocukluk koçum bana bir şans vermemi söyledi. Yapabileceğime güveniyordu ve plaj voleybolunun eğlenceli ve heyecan verici olacağını söyledi. Bu yüzden onu dinledim ve bu spora aşık oldum. Plaj voleybolu, gerçek tutkumu ve voleybola olan sevgimi yeniden keşfetmemi sağladı. ”

Tasha Mae başlangıçta kapalı bir voleybol oyuncusu olarak mücadele etti ancak zihniyeti plaj voleybolunu seçtikten sonra tamamen değişti.

“Voleybol müsabakalarına gittiğimizde bir şekilde hazırlıksızdık. Tayland, Endonezya ve Vietnam gibi komşu ülkelere karşı rekabet etmenin zor olduğunu düşündük. Bu duyguyu beğenmedim ve hayatımı hedefi olmayan bir şeye adadığımı görmedim.

“Plaj voleybolu sporcusu olmam konusunda beni motive eden en önemli şey umuttu. Malezya için bir şeyler başarmak için gerekenleri yapmaya istekli olan küçük bir grup insan olsa bile buraya kadar gidebileceğimizi biliyorum. Beni devam ettiren de bu. ”

Tasha Mae hala plaj voleybolu oyuncusu olmanın ipuçlarını öğreniyor, ancak düzenli olarak rekabet etmek ona yol boyunca birkaç değerli ders verdi.

“Bence plaj voleybolundan öğrendiğim en değerli ders esneklik ve uyarlanabilirlik. Koşullara göre hızlı bir şekilde kim değişebilirse oyunu kazanacaktır.

“Plaj voleybolunda dikkate alınması gereken birçok faktör var ; hava durumu, seyirci, zihinsel durumunuz, fitness seviyeniz. Size ne yapmanız gerektiğini, hangi oyunları yapmanız gerektiğini söyleyecek bir koç yoktur.

“Sanırım bunların hepsi deneyimle geliyor ve hala hepsini anlamaya çalışıyorum, çünkü ne kadar çok bildiğim varsa bilmediğimi o kadar çok anlarım. Plaj voleybolu kesinlikle zihinsel durumuma meydan okuyor, çünkü bir oyuncu olarak gerçekten bağımsız olmanız ve partnerinizle mümkün olan en kısa sürede işleri çözmeniz gerekiyor, aksi takdirde oyunu kaybedeceksiniz. Her zaman düşünen bir oyuncu olmalısın. ”

FIVB Plaj Voleybolu Dünya Turu ve SEA Oyunları’nda oynadığı günden beri düzenli olarak antreman yapıyor.

“Genellikle her turnuvadan iki ila üç hafta önce merkezi bir eğitim alırız. SEA Games gibi büyük turnuvalara gelince, tüm yıl boyunca antrenman yapıyorduk. Eğitimimiz birçok salon seansından oluşuyor, ancak çok fazla spor salonu seansından oluşmuyor çünkü hala becerilerimizi geliştirmeliyiz. ”

Plaj voleybolu oynadığı ilk yılında Mae, Olimpiyat altın madalyalarının rekabeti vurguladığı Malezya’daki Port Dickson’daki 3 yıldızlı etkinlik de dahil olmak üzere yedi Dünya Turu etkinliğinde yarıştı.
“Dünya Turu’ndaki en ilginç deneyimim Port Dickson’daki 3 yıldızlı etkinlikti. Malezya ilk kez plaj voleybolunda Kerri Walsh Jennings, Laura Ludwig ve Alison Cerutti gibi etkinliğe katılan büyük bir etkinlik düzenledi. Bu etkinliğe kadar geçen günlerde çok heyecanlandım.

“FIVB puanlarımıza dayanarak katılım için yeterli değildik, ancak ev sahibi olarak wild card ile girdik. Ülkemin bu etkinliğe ev sahipliği yaptığı için minnettarım ve idollerimle tanışma ve dünyanın en iyi oyuncularını izlerken şansım oldu. Kesinlikle sonsuza kadar hatırlayacağım bir deneyim oldu.

“Kerri ve Laura ile tanıştığım için şanslıydım! Kerri ile konuştuğumda kekelediğimi hatırlıyorum çünkü sadece şaşkındım. Kerri çok nazikti ve bana her zaman katıldığı her yarışmada giydiği formayı bile verdi. ”

İlk yılındaki mücadelelere rağmen, Tasha bu zorluklarla ilerleme kaydediyor ve spor hakkında daha fazla bilgi edinmek istiyor.

“Katıldığım ilk plaj voleybolu turnuvası, Şubat 2019’da Vizag’daki 1 yıldızlı etkinlikti. Eşim ve ben Hindistan’a tek başına seyahat etmek zorunda kaldık çünkü gerçekten harika bir deneyim oldu. Neyse ki, eşim önceden deneyime sahipti, bu yüzden ondan bir koç olmadan nasıl organize olacağımı öğrendim.

“Ön elemeye kendi başımıza gitmek, eğitimlerimizi düzenlemek ve başka şeyler yapmak zorunda kaldığımız için voleybolun ne kadar farklı olduğunu çabucak fark ettim. Bağımsız olmamız ve her şeyi kendi başımıza yönetmemiz gerekiyor olmamızı seviyorum. Eleme turunda elendik ama birçok yeni arkadaş edindim ve bu harika bir yolculuğun başlangıcı oldu.

“En unutulmaz turnuvam 2019 SEA Oyunları oldu. Tüm yıl boyunca sadece bunun için çok çalışıyorduk ve bence şimdiye kadar takım olarak sergilediğimiz en iyi performanstı. Böyle prestijli bir etkinlikte ülkemi temsil etmekten gurur duydum. Atmosfer şaşırtıcıydı ve bana ne için mücadele ettiğimi düşündürdü. Ayrıca bölgeden inanılmaz plaj voleybolu oyuncuları tanıdım ve onlardan birşeyler öğrendim.

“Katıldığım son Dünya Turu etkinliği, pandemi gerçekleşmeden önce Langkawi 1 yıldızlı etkinlikti. Ülkemde yapılan en sevdiğim olaylardan biriydi. İlk Dünya Turu etkinliğimde benim için en büyük değişiklik, partnerimi değiştirdiğimde bir blokörden bir savunmacı durumuna geçmemdi. Sahadaki hareketim gelişti ancak bu sporda öğrenecek ve keşfedecek daha çok şeyim var. ”

Kerri Walsh Jennings, Tasha Mae’nin kahramanı ama aynı zamanda oyun tarzına ilham veren birçok plaj voleybolu oyuncusuna da bakıyor.

“Tüm plaj voleybolu oyuncularına karşı çok saygılıyım ve hayranlık duyuyorum, çünkü herkes kendi yolunda çok özel, ama birkaç tane seçmem gerekirse Kerri Walsh Jennings diyebilirim çünkü o bir efsane ama o kadar alçakgönüllü ve nazik.

“Laura Ludwig’in tarzını seviyorum sahada parlıyor. Melissa Humana-Paredes’i de seviyorum çünkü top kontrolü çok etkileyici. Taliqua Clancy dinamik olduğu için. Sisi Rondina çünkü o küçük ama ateşli. Ve elbette Anders Mol ve Christian Sorum çünkü çok gençler ama dünyaya hâkimler. ”

Saha dışında Tasha Mae, doğal ve sosyal medyada çok eğlenceli aktiviteler gerçekleştiren normal bir genç gibidir.

“İnsanları çizmeyi seviyorum. Boş zamanlarımda okumayı, gitar çalmayı ve piyano çalmayı seviyorum. Yakın zamanda yeni bir hobi keşfettim o da yeni diller öğrenmek. İngilizce, Malayca ve Çince konuşabiliyorum ve Japonca ve Portekizce öğrenmeye çalışıyorum. Bir gün çok dilli olmak istiyorum.

Kilitleme sırasında Tasha, Anders Mol’in tişört yarışmasına katıldı. Videoyu Instagram’da yayınladı ve başarılı oldu.

“Plaj Voleybolu Vikingleri, oyuncuların bir eliyle voleybolu kazarken t-shirtlerini giyecek veya çıkaracak bir ‘Kanepenin Kralı’ meydan okuması yarattılar. İnternette dolaşan videoları gördüm ve denemeye karar verdim çünkü gerçekten eğlenceli bir meydan okumaya benziyordu.

“Videomu yükledim ve yayınlandı. Dürüst olmak gerekirse, hikayemin yeniden yayınlanması beni çok mutlu etti. Sonra FIVB Voleybolunun bana mesaj verdiğini ve görevimi sosyal medyada öne sürüp süremeyeceklerini sordum. Ben zevkle çığlık atıyordum! FIVB sayfasında yer almak benim hayalimdi ve bir şekilde bu tuhaf ama güzel bir şekilde başardım. Bu benim için gerçekten çok şey ifade ediyordu, çünkü ilk kez bir Malezyalı’nın öne çıkmasıydı ve çok gurur duydum. ”

Tasha Mae’nin ayrıca bir sporcu olarak deneyimlerini ilişkilendiren bir spor psikolojisi blogu var.

“Bence kendimi bilen ve yönlendiren biriyim. Zayıf yönlerimin ne olduğunu biliyorum ve kendimi geliştirmek için çözümler arayacağım. Daha iyi bir insan olmak için sürekli öğrenmeyi ve kendimi geliştirmeyi seviyorum.

“Mae ile ‘Spor Psikolojisi’ adlı bir blog başlattım çünkü bir sporcu olarak neler yaşadığımı paylaşmak istedim. Malezya’da spor psikolojisine çok fazla önem verilmediğini fark ettim, bu yüzden uluslararası etkinliklerde yarışan atletlerimiz var, ancak sadece bir avuç en iyi oyuncunun onlarla çalışan spor psikologları var.

“Bu aynı zamanda daha sonraki çalışmalarımda spor psikolojisine devam etmek istememin nedeni çünkü oyunun zihinsel yönünün, fiziksel yönünden daha fazla olmasa da, o kadar önemli olduğunu düşünüyorum.

“Blogumda yaşadığım veya arkadaşlarımın geçtiğini gördüğüm bazı deneyimleri, hatta zihniyetle ilgili genel konuları paylaşıyorum. Farklı seviyelerdeki oyuncuların aslında aynı zorluklarla karşılaştıklarını görüyorum, ancak fark bu zorlukları nasıl ele aldıklarıdır.

“Spor psikolojisi, yolunuzu bulmanıza yardımcı olan araç kutusudur. Her ne kadar bu konuda uzman olduğum anlamına gelmese de yarışmalar sırasında hala birçok zihinsel zorlukla karşılaşıyorum, en azından onlardan daha fazla haberdarım. Amaç, üzerinde çalışabilmeniz için düşünce ve duyguların farkındalığını sağlamaktır, çünkü farkında bile olmadığınız bir şey için bir çözüm bulmak zordur. Bu yüzden deneyimlerimi paylaşmayı seviyorum ve insanların onlarla ilişki kurabildiğini ve umarım onlara mümkün olan her şekilde yardım edip etmediklerini görüyorum. ”

Tasha Mae, plaj voleybolu ülkesinin Malezya’nın sunduğu muhteşem manzara ve Dünya Turu’nda çeşitli etkinliklere ev sahipliği yapma deneyimi göz önüne alındığında çok fazla potansiyele sahip olduğuna inanıyor.

“Kesinlikle plaj voleybolu’nun Malezya’da büyük bir potansiyeli olduğunu düşünüyorum. Tropikal bir ülkeyiz ve plaj voleybolu yetiştirmek ve geliştirmek ve onu ana sporumuz yapmak için harika koşullarımız var. Ancak, büyük potansiyel, yetiştirilmezse hiçbir şey ifade etmez.

“Bize sponsor olmak isteyen yöneticimize minnettarım, böylece bize birçok etkinliğe katılma şansı veriyoruz. Umarım ulusal federasyon, taban gelişimi, ulusal turlar, yaş grubu yarışmaları da dahil olmak üzere plaj voleybolu gelişimini planlamaya ve organize etmeye devam eder. Malezya güzel plajlarla kutsanmıştır ve hava durumumuz spor için uygundur, sadece bu avantajlar üzerinde hareket etmeliyiz.

“Bir sporcu olarak spor hakkında sosyal medyada paylaşabilir ve gerçekleşecek heyecan verici olayları vurgulayabilirim. Arkadaşlarım ve ben aylık karışık cinsiyet 4’e 4 plaj voleybolu yarışmasına ev sahipliği yapmayı planlıyorduk, ancak pandemi yüzünden gerçekleşmedi. ”

Bir sporcu olarak gösterdiği çabaların ivme kazanmasına ve ülkesinin sporda tanınmasına ve gelecek nesillere ilham vermesine yardımcı olacağını umuyor.

“Uzun vadeli hedefim Malezya’yı dünya sahnesine getirmek ve Beach Major Series, Dünya Turu 4- ve 5 yıldızlı etkinlikler, Dünya Şampiyonaları, Milletler Topluluğu Oyunları ve hatta Olimpiyatlar gibi etkinliklerde rekabet edebilmek.

“Umarım önümüzdeki yıllarda elde ettiğimiz başarılarla, katılımımızı finanse etmek için daha büyük kuruluşlar ve hükümet tarafından tanınabiliriz. Umarım spor yapmak için daha fazla insanı çekmek için plaj voleybol kampları ve ulusal turlar düzenlemek için yeterli kaynağa sahip olabiliriz. Umarım genç oyunculara ayak izlerimizi takip etmeleri için ilham verebiliriz. Gelecekte topluma geri dönmek ve genç yetenekler geliştirmeye devam etmek için bir voleybol ve plaj voleybolu okulu açmak istiyorum. ”

Tasha Mae’nin hikayesi, hayalleriniz ne kadar büyük olursa olsun, o hayale bağlılığın en önemli şey olduğunu hatırlatır.

 

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu