Genel Haberler

Mark Lebedew: Daha Uzun Ralliler için…

Aynı Kurallarla Daha Uzun Ralliler

Kayıt için, rallilerin çok kısa olduğunu düşünmüyorum. Ayrıca servis hatalarının voleybol için kötü olduğunu düşünmüyorum.

Kısa ralliler, inanılmaz takım oyunu ve anlayışıyla birlikte inanılmaz bir beceri seviyesinin sonucudur.  Voleybolu ve geniş toplumu, rallileri kısa tutmak için tam olarak ne gerekiyorsa konusunda eğitmek ilk önceliğim olurdu.

Servis hataları duygusal bir birikim, bir eylem ve duygusal bir salıverme ile tamamen rallilerin oluşumuna şekil verir.  Bir rallinin kalitesi, içerdiği kişi sayısıyla tamamen alakasızdır. Birçok uzun ralli zayıf becerilerin veya daha da kötüsü riskten kaçınmanın bir sonucudur.

Bununla birlikte, (neredeyse hepsi) görüşlerimde azınlıkta olduğumu anlıyorum, bu yüzden herkesi mutlu etmek için bir çözüm önereceğim.

Rallilerin uzunluğunu artırmanın en basit yolu, zaten var olan bir kuralı uygulamaktır.  Voleybol kural kitabı, sunucu topa temas ettiği için oyuncuların doğru dönme düzeninde olmaları gerektiğini belirtir.  Gerçekte oynadığımız kural, sunucu topu fırlatırken oyuncuların doğru dönüş sıralarında olmalarıdır. Bu smaç serviste iki saniyeye kadar bir fark olabilir ve oyuncuların büyük mesafeleri hedefledikleri rotasyon sırasında hareket etmelerine izin verir.

Oyun yazıldığı gibi şekillenirse, birkaç şey olur.

  1. Pasörlerin file önüne gidebilmeleri için en az üç tura gereksinim olacak. Bu top karşılayanların hedefi değiştirmek zorunda kalmasına neden olur ve çoğunlukla topu fileden uzaklaştırır. Pasör fileden uzaklaştıkça, hücumun savunma üzerindeki avantajı azalır ve ralliler uzar.
  2. Orta oyuncular en az bir ve muhtemelen üç rotasyonda yer değiştirmelerini geciktirmek zorunda kalacaklardır. Orta oyuncunun hücum seçeneklerini azaltmak hücumu daha öngörülebilir hale getirir. Hücum daha öngörülebilir hale geldikçe, hücumun savunma üzerindeki avantajı azalır ve ralliler uzar.
  3. Top karşılayanların konumlarında en az bir dönüşte daha hassas olmaları gerekecektir. Bunun top karşılayanları daha zor pozisyonlara sokma potansiyeli olacaktır. Top karşılayanlar daha zor pozisyonlara geldikçe ve karşılama kalitesi düştükçe, hücumun savunma üzerindeki avantajı azalır ve ralliler uzar.
  4. Kurallar oyunu kendileri yaratırlarsa top karşılama fileden uzaklaşır ve bu hücumun daha öngörülebilir olmasını sağlar. Bu durumda servis atanların daha az risk alması gerekir. Servis riski azaldıkça daha az hata olur ve ralliler uzar.
  5. Yukarıdakilerin bir kombinasyonu.

Voleybol dünyadaki en dinamik spordur. Çok büyük bir farkla. Eylem ve hareket hızı; bir top ile aşırı yetenek, çizgiler içerisinde müthiş bir mücadele ve eşsiz takım oyunu ile karakterizedir. Şahsen, enerjilerimi oyunun olduğu gibi tanıtmaya ve gerçekte neler olduğunu daha iyi anlamak için halkın eğitimine odaklanırım (örneğin, TV yayınlarında uzman yorumcular kullanarak). Ama bana kesinlikle daha uzun ralli yapmak zorunda olduğumu söylediyseniz, bunu böyle yapardım.

Longer Rallies, Same Rules

İlgili Makaleler

Bir Cevap Yazın

Başa dön tuşu