Genel Haberler

Mark Lebedew İle Br Volleys Ve Plusliga

Berlin Recycling Volleys’in eski antrenörü Mark Lebedew, BR Volleys’in Polonya, pan-Avrupa ligi ve kullanılmayan voleybol potansiyeli planlarına tepkisini anlattı.

BR Volleys, kendilerinin Avrupa’nın zirvesine çıkma isteklerini unutmamalı. Son Alman şampiyonunun açıkladığı Brezilyalı Eder Carbonera transferini açıklıyor. 36 yaşındaki orta blokçu, gelecek sezon için Berlin takımında Rus Sergej Grankin sonrasında ikinci Olimpiyat şampiyonluğu yaşamış oyuncu olacak. Avrupa’da rekabet edebilmek için Volleys menajeri Kaweh Niroomand, ekibini bir sonraki sezondan itibaren Polonya Plus Ligi’ne girme konusundaki düşüncelerini açıkladı. Volleys ile üç kez Alman şampiyonu olan Berlin’in eski teknik direktörü Mark Lebedew, 2015’ten beri Polonya’da yaşıyor ve Jastrzębski Węgiel ve Zawiercie takımlarına koçluk yapıyor. Son zamanlarda üç takımın geri çekildiği Bundesliga ile temasını kaybetmedi. Ve elbette, Lebedew Berlinlilerin akıl oyunlarını duydu.

Bay Lebedew, Kaweh Niroomand’ın Berlin takımının yakında Polonya’da oynamasına izin verme planını düşünüyorsunuz?

Uzun zamandır voleybolla uğraşıyorum. Bir voleybol ailesinden geliyorum. Spor, 20, 30, 40 yıl önceki ile hemen hemen aynı. Dünyada voleybolun önemini hiçbir şey değiştirmedi. Bir iki adım ileri gidiyoruz ve sonra geri dönüyoruz. Hep aynı şeyleri aynı fikirle yapıyoruz. 50 yıldır çalışmadık. Bazen voleybol bir yerde, bazen başka bir yerde başarılı olur. Uzun zamandır voleybolun gerçekten değiştiği bu dönemde gördüğüm tek şey Berlin’deki proje. Ama henüz tamamlanmadı. Her şeyi içeren bir kulüp, spor hakkında düşünmeye tamamen yeni bir yaklaşım var. Orada voleybol pozisyonu iyileştirildi: Şehirde, kültürde, kulüpte.

BR Volleys büyük bir salonda oynamaya başladı. Profesyonel olarak voleybol sunuyorlar, profesyonelce antreman ve pazarlama yapıyorlar, bir gündemleri var. Modeli bu mu?

Voleybolu değiştirmenin tek yolu gerçekten büyük bir değişiklik yapmaktır. Örnek Berlin. Nerede olursam olayım herkese söylüyorum: Voleybolun nasıl değiştirileceğini görmek istiyorsanız, bir potansiyele sahibiz: Berlin’e gidin ve sistemin nasıl çalıştığını görün.

Dünya şampiyonu olan ve voleybolun çok önemli olduğu bir ülkede Polonya’da yaşasanız bile bunu söylüyorsunuz.

1970’lerden beri, voleybolun Polonya kültüründe, toplumda önemli bir yeri vardı ve halk bunu biliyordu.

İtalya’dan daha mı fazla?

İtalya’dan çok daha fazlası. Voleybol İtalyan toplumunda önemli değildir. Orada spor gazetesini okursanız, voleybol sayfa 31’de görünür. İtalya voleybolda harika. Ancak İtalya’da voleybol büyük değil.

Ya Polonya’da?

Voleybol toplumda önemlidir. İnsanlar oyuncuları tanıyor. Milli takım çok popüler. Ama kimse Polonya’da voleybol satamaz. Bunun için sponsor yok. Ligdeki 14 kulüpten ilk dördü devlete ait enerji şirketleri tarafından destekleniyor: Kedzierzyn-Kozle, Verva Warszawa, PGE Skra Belchatow, Jastrzebski Wegiel. Bunlar sponsor değil, şehirdeki büyük işverenler olarak bir tür kamu katkısını garanti ediyorlar. Diğer şehirlerin çoğunda ana sponsor şehir yada yerel yönetim. Özel sponsoru olan sadece iki veya üç kulüp var. Ancak tükenmemiş çok daha fazla potansiyel var.

Polonya’da BR Volleys’in Plusliga ile yaptığı görüşmelere tepki ne oldu?

Konuştuğum insanlar bunun iyi bir fikir olduğunu düşünüyor. Çünkü Berlin’in büyük bir salonu olduğunu ve taraftarları ile çekici bir yer olduğunu biliyorlar. BR Volley’si getirmek Polonya’daki ligi daha iyi gösterir. Özel sponsorlu kulüpler için de iyi bir fırsat. Şehirlerinin sponsor olduğu kulüpler yatırım getirisi ile daha az ilgileniyorlar. Ancak böyle bir bağlantının nasıl ilerleyeceği başka bir sorudur.

Polonya liginin patronu BR Volley’in katılımı hakkında ne diyor?

Resmi başvuru tartışılıyor. Ve bu ilginç bir tartışma.

Avrupa ligini tercih eder misiniz?

Dediğim gibi, voleybolun konumunu değiştirmenin tek yolu gerçekten büyük bir değişiklik yapmak. Diğer Alman Bundesliga kulüplerinin yorumları, ileride başka adımlar olacağı yönündeydi. Ama eminim ki hala 80’leri bilen eski voleybol uzmanlarıyla konuşursanız, voleybolun şimdi olduğundan daha önemli olduğunu söylerlerdi. Voleybol son yıllarda ilerleme kaydetmiş olabilir. Fakat ondan önce uzun bir gerileme evresi vardı. Bence her ülke iki ya da üç takımın desteğini alabilir. Bu destek pan-Avrupa ligine yoğunlaşabilir.

Aklınızda hangi ülkeler var?

Hepsi. Ligin sürekli olarak güçlü olduğu bir ülke yok. İtalya güçlü bir lige sahip. Ama gerçekten büyük bir bütçesi olan sadece dört takım var, bundan sonraki takımlar da ise bütçe hızla azalıyor. Altı ila on ikinci sıradaki takımlar benzer bir bütçeye sahiptir, ancak ilk dörtten çok uzaktırlar. Polonya’da bütçe açısından iyi olan dört ekip var. Arkalarından gelen takımlardan, belki birisi Ocak ayında diğerini yenebilir. Ancak sezon finalinde şansı yok. Her ülkeden iki, üç, dört takım alırsanız, büyük bütçeli sponsorlar ve oyuncular da çekebilirsiniz.

O zaman Şampiyonlar Ligi kalmaz mı?

Evet, bu Şampiyonlar Ligi yerine.

 

Avrupa çapında bir lig var.

Evet, Slovenya, Avusturya, Hırvatistan, Macaristan’da. Bu fikrin bir versiyonudur. Ancak bu lig eskisi gibi değil.

Böyle bir fikri uygulayan kurum kim olmalı?

Fikrim yok.

Avrupa Voleybol Federasyonu?

Spekülasyon yapmak istemiyorum. Demek istediğim, eğer bir şeyi değiştirmek istiyorsak, büyük bir değişikliğe ihtiyacımız var. Tabii, çok hızlı gidersen bir şeyler kaybedersin. Hiçbir şeyi değiştirmezseniz, daha yüksek bir seviyeye geçemezsiniz. Yani her iki yönde de risk altındasınız.

Mevcut corona döneminin böylesine büyük bir değişikliği başlatmak için doğru olduğunu düşünüyor musunuz?

Doğru ya da yanlış an yoktur. Doğru an, herkesin bir şeyi değiştirmenin iyi bir fikir olduğunu kabul etmesi anıdır.

Değişiklik isteyen birçok koç, menajer, görevli var mı?

Bunu henüz çok fazla yönetici ile ayrıntılı olarak tartışmadım. Belki birçok insan bu konuda küçük gruplar halinde konuşuyor.

Son zamanlarda, TV’de veya canlı akışta izlenerek seçilmiş oyuncuların çoğu Almanya’da mutluydu.

Televizyonun yayınları kulüp bütçelerini önemli ölçüde artırdı mı? Kulüpler takımlarına yatırım yaparlarsa karşılığında bir şeyler almalıdırlar.

Görünüşe göre Bundesliga kulüplerinin bütçeleri deli gibi artmadı. Berlin bütçelerinde üç milyon avro hedeflerken, diğerlerinin çoğu henüz milyona ulaşmadı.

Polonya’dan bir örnek vermek istiyorum: Önceki kulübüm Aluron Virtu Warta Zawiercie, özel sponsorlu kulüplerden biri. Sponsorluklarının değerini, isimlerinin değerinin artmasına bağlı olarak ölçerler. Sosyal medya varlığı, televizyon varlığı, Polonya’da birçok TV yayını var, tüm medya panoları 40 milyon zloti değerinde. Bu yaklaşık 10 milyon avro. Ama 40 milyon zlotisi ödemiyorlar. Sponsorların ödediği ile sporun değerinin arasında önemli bir fark var. Sporun sorunu, kullanılmayan bu potansiyel.

Futbolda böyle bir şey olmaz.

Futbolun patronları onlarca milyonu spora geri koyabileceklerini biliyorlar, çünkü onlarca milyon geri dönüyor.

 

Ayrıca pazarlama ve medya tamamen farklı bir seviyede olduğu için mi?

Tabi ki. Ancak voleybolun zaten bir değeri var. Sport 1’de ve akışta görebilirsiniz. Voleybolun değeri var. Ancak potansiyel kullanılmıyor. Bununla başa çıkmak zorundayız ve voleybolda bu ilerlemeyi yapma kapasitesini görüyorum. En iyi bir Polonya kulübünün medya varlığının değeri belki de 15 milyon avrodan fazla. Kulüpler özel isim ve pazarlama haklarını bir milyon avrodan daha az bir fiyata sattılar. Bu, on, on iki milyon Euro’luk kullanılmayan bir potansiyeldir.

Bunun çok az özgüvenle ilgisi var mı?

Voleybolda psikanaliz yapmamı ister misin? Evet, psikanalize edebilirsiniz: Voleybol kendini yeterince takdir etmiyor. Değerini kullanamıyor.

https://www.berliner-zeitung.de/sport-leidenschaft/lebedew-li.87046

İlgili Makaleler

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu